15. december - strieborná nedeľa a pred našou školou sa rozsvietila tretia adventná sviečka, ktorá symbolizuje priateľstvo. Nech nové priateľstvá teda vznikajú a tie staré sa posilňujú...
Naša deviatačka - hokejistka Nina Čellárová sa v dňoch 9. až 14. decembra zúčastnila na Výcvikovom tábore reprezentačného družstva SR 16 Ženy v Bratislave a následne na Turnaji olympijských nádejí v Budapešti.
Protihráčkami na tomto turnaji boli ženské reprezentantky z Českej republiky (reprezentácia do 16 rokov), Maďarska a Poľska (reprezentácie do 18 rokov).
Slovenská ženská hokejová reprezentácia do 16 rokov na tomto podujatí obsadila druhé miesto.
Blahoželáme a želáme veľa úspechov v ďalšej hokejovej kariére.
Prišiel 13. december a meniny má Lucia.
Tento deň naši predkovia považovali v staroslovanskom zvykosloví za najväčší stridží deň. Povráva sa, že vtedy mohli ľudia vidieť lietať na metlách strigy. Aj napriek kresťanským legendám sa verilo, že Lucia bola najväčšou bosorkou a že v noci sa stretávajú vospolok všetky strigy. Toto tvrdenie dalo základ početným legendám a poverám.
Najznámejším zvykom na sviatok svätej Lucie je chodenie bosoriek zahalených v bielych plachtách po domoch, ktorých úlohou bolo vyhnať z gazdovských domov a dvorov strašidlá, zlých duchov, temné sily, choroby a trápenia. S týmto dňom sa spájalo i ometanie kútov husím krídlom, aby všetko zlé zmizlo preč...
Tieto zvyky a obyčaje oživujeme aj v dnešnej dobe.
Triedy a riaditeľňa sú vymetené, všetko vyčistené od chorôb a zla - video. Nový rok môžeme privítať, hádam budeme stávať rovnými nohami a dobre sa budeme mať.
Žiaci 6.A navštívili v predvianočnom čase školskú knižnicu. Pozreli si knižné novinky a vybrali si niečo na prázdninové čítanie. Hodinu SJL strávili v príjemnom prostredí s čajom v ruke.
Siedmačky a siedmaci z "céčky" si vo štvrtok 12. decembra užili predvianočné Košice! Navštívili krásny a majestátny Dóm svätej Alžbety, v ktorom sa ukrýva poklad - viackrídlový oltár starý presne 550. rokov. Zostúpili do hrobky a vystúpili na vežu, odkiaľ mali výhľad na mesto. Urobili si hodinu dejepisu v múzeu - v mestskej väznici a v byte kata. Dozvedeli sa veľa zaujímavého o stredoveku Košíc, o mestských právach, či návštevách slávnych uhorských kráľov. No a na záver neobišli ani vianočné trhy a vyzdobené zákutia...
Vo štvrtok 12. decembra naši ôsmaci z 8.C - ako zatúlané zvieratká - navštívili predškolákov v MŠ Námestie slobody. Prečítali im rozprávočky pred spaním, vyskúšali deti, či pozorne počúvali a odovzdali i drobnú odmenu. Ďakujeme za milé predvianočné stretnutie.
11. decembra sme sa opäť stretli na vianočnej akadémii RUKA V RUKE, boli sme očarení predvianočnou atmosférou, skvelými výkonmi, úsmevmi detí, ....
Potom sme pred MsKS pokračovali v ďalšej skvelej akcii "Slovensko spieva koledy" organizovanej spolu s Mestom Dolný Kubín, kde sme si zaspievali niekoľko nádherných kolied - video.
Ďakujeme za krásny kultúrny zážitok.
Pytagoriáda je matematická súťaž, v ktorej okrem správnosti vypočítaných príkladov rozhoduje aj čas, za ktorý žiaci vypočítajú dané príklady.
V utorok 10. decembra riešili matematické úlohy žiaci 3. až 5. ročníka.
V stredu 11. decembra sa do pytagoriády zapojili aj žiaci 6. až 8. ročníka.
Určite bude medzi nimi aj veľa úspešných riešiteľov, čakáme na oficiálne výsledky.
8. decembra sme vstúpili do druhého adventného týždňa. Zapálenie 2. sviečky - POKOJ je dôležitým momentom, ktorý nám pripomína, že v zhone pred sviatkami je dôležité nájsť si čas na ticho a pokoj.
Všetky detičky v Kukučínke mali 6. decembra obrovskú radosť. Zavítal k nám Mikuláš.
Doviedol si aj pomocníkov – anjelov. A aj čertíci prišli.
Vrúcne sme ich privítali a usadili ku vyzdobenému stromčeku.
Pesničky i básničky školou sa niesli, zvesť o čase vianočnom všetkým nám priniesli - video 1, video 2.
Aj keď sme len prváčence, šikovné sme deťúrence. Mikuláš sa potešil, darčeky nám rozdelil - video 3.
U nás sa dnes spievalo, básnilo a tlieskalo.
Pre dobrého Mikuláša rozniesla sa radosť naša.
Príď aj o rok dobrý dedko,
naučíme sa zas všetko - video 4, video 5.
Za krásne pesničky, básničky, za poslušnosť a vzorné učenie dostala každá trieda balíček dobrôt.
To tu ešte nebolo! Siedmaci sa zrazu ocitli v úlohe votrelcov, pre ktorých pripravil Mikuláš úlohy z fyziky. Riešili zaujímavé a napínavé rébusy, skladačky a obrázky. Ak niečo nevedeli, boli pre nich pripravené nápovede. A dokonca jednu im mohla povedať iba pani riaditeľka. Zopakovali si fyziku hravou formou a nakoniec ich čakalo sladké prekvapenie a balónová žmurkačka. Bolo to úžasné!
Aj keď sme v piatok 6. decembra v našej škole oslavovali Mikuláša a o darčeky naozaj nebola núdza, žiaci 6.C si na výtvarnej výchove už začali stavať svoj papierový vianočný stromček. Ešte ho bude treba dozdobiť a určite pribudnú aj fiktívne darčeky, podstatné však je, že sa zapojila celá trieda.
Dnes sa naši zvierací kamaráti z rozprávok Madagaskar a Tom and Jerry ocitli v MŠ Na Sihoti. Šikovní predškoláci ani na chvíľu nezaháľali. Správnymi odpoveďami z prečítaných rozprávok pomohli zvieratkám dostať sa naspäť do rozprávok.
5. decembra sa konalo v Čadci krajské kolo vo futsale starších žiakov. Naša Základná škola Martina Kukučína Dolný Kubín, ako víťaz Oravy, reprezentovala oravský región a celkovo sme obsadili v Žilinskom kraji tretie miesto, za čo treba chlapcom srdečne pogratulovať.
V rámci rovesníckeho vzdelávania a spolupráce s materskými školami naše dievčatá navštívili MŠ Veličná. Zvieratká sa vošli dnu zohriať a malým škôlkarom pred spaním prečítali rozprávku Soľ nad zlato. To bolo radosti!!!
Veríme, že podobnú akciu zopakujeme.
Je adventné, predvianočné obdobie, čas na pozastavenie i stretnutie s priateľmi.
Aj na pôde našej školy sa v stredu 4. decembra také uskutočnilo.
Vedenie ZŠ pozvalo na každoročnú stretávku bývalé kolegyne a spolupracovníčky. V príjemnej atmosfére bol čas na rozhovor i spomienky.
Žiaci 4.A triedy si pod vedením pani učiteľky Juríkovej pripravili pre našich hostí program a obdarovali ich malou pozornosťou.
Sme potešení a vďační, že naše bývalé kolegyne pozvanie prijali a radi sa vracajú na miesto, kde prežili mnohé pracovné roky. Želáme im pokojné a radostné prežitie Vianoc a v novom roku pevné zdravie.
V utorok 3. decembra sa v poobedňajších hodinách konal konzultačný deň, rodičovské združenia a stretnutie rodičovskej rady.
Vzácnych hostí sa patrí privítať a pohostiť.
V duchu tejto tradície sme tak urobili. Rodičov našich žiakov sme pri obidvoch vstupoch do budovy ponúkli domácimi vianočnými koláčikmi, ktoré upiekli pani kuchárky a teplým voňavým nápojom s čerstvým ovocím.
Milé pozdravy, úsmevy a dobré slovo sprevádzali stretnutia rodičov a pedagógov.
Stavbári zo 7.C na výtvarnej výchove pomyselne dostavali svoj „Mikulášsky komín“. Každý žiak vytvoril jednu tehličku a šikovné dievčatá komín postavili a zasnežili. Aj samotný Mikuláš ho išiel otestovať.
Ostáva len dúfať, že sa mu odtiaľ do 6. decembra podarí vyliezť.
Siedmy ročník celoslovenského podujatia: Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok podporili i naši žiaci, ich rodičia a samozrejme i učitelia ZŠ Martina Kukučína.
Pridali sme sa k 300 dobrovoľníkom, ktorí pracujú pod vedením 16-tich koordinátorov a robia radosť našim seniorom.
V predvianočnom čase im darujú:
niečo sladké,
niečo slané,
niečo teplé,
niečo mäkké,
niečo voňavé,
niečo na zábavu a niečo zo srdca.
Naši najmenší žiaci odovzdali veľké darčekové tašky pani Soni Mihálikovej, riaditeľke Zariadenia pre seniorov a domova sociálnych služieb v Dolnom Kubíne. Tá darčeky rozdelí seniorom na ich spoločnom vianočnom posedení.
Čaro Vianoc cítime, vidíme, prežívame ho. Je všade vôkol nás.
“Nech sa páči, vstúpte do Kukučínky, čaká tu na Vás pravá, magická vianočná atmosféra”.
Tento rok netradične, bez témy. Vybrali sme si typické vianočné farby - červenú, zelenú a bielu. Všetky ozdoby sú vyrobené z odpadu. Využili sme plastové obaly z kindervajíčok, vyradené CD, viazacie pásky z balíkov, plastové fľaše, ...
A ako sa nám podarilo zmeniť odpad na poklad? Vyberte sa na podvečernú prechádzku do Parku M. Kukučína a posúďte sami, stromček je rozsvietený.
Pozrite si aj správy TVDK.
Ešte v októbri sa žiaci 4.B a časť detí zo ZÚ Maliarik zapojili do súťaže "Zdravá potravina podľa teba", ktorú realizovali v rámci projektu Čerstvé hlavičky (org. Kaufland).
Úlohou súťažiacich bolo vymyslieť potravinu, ktorá je zdravá a v sebe má špeciálny vitamín. My sme zavarili KORIENOK. Obsahuje ĽUDSKOSŤ. Spracovanie i balenie malo byť ekologické...
Náročné kritériá. Ale podarilo sa. Vyhrali sme 2 workshopy od OZ Skutočne zdravá škola (pre 1. stupeň, druhý pre 2. stupeň).
A tak v pondelok 2. decembra k nám pricestovala p. Dojčárová. Do 6.C s témou "Sacharidy v strave".
4.B zas dostala tému "Z farmy na stôl". Sledovala cestu jahody od sadenice po chutný džem. Potom deti dostali papiere - strihali, čítali, zoraďovali, lepili, ... Za snahu boli odmenení pochvalou a niekoľkými druhmi klíčkov rastlín.
Žiaci 5.C a 5.D v pondelok 2. decembra na predmete Technika využili priestory školskej kuchynky na pečenie vianočných koláčikov.
Tento rok to vyšlo krásne.
1. decembra bola 1. adventná nedeľa. Naša škola toto obdobie prežíva s nadšením a každý týždeň postupne zapaľujeme ďalšiu sviecu na adventnom venci, ktorý sme v piatok 29. novembra ozdobili – video 1, video 2, video 3.
Prajeme Vám pokojné predvianočné obdobie.
Naši chlapci v piatok 29. novembra vybojovali 1. miesto v regionálnom kole a postúpili na krajské kolo vo futsale žiakov. Ďakujeme za vzornú reprezentáciu.
28. novembra sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády ruského jazyka.
Do súťaže v kategórii A1 (podľa počtu odučených hodín) sa zapojilo 6 žiakov zo všetkých troch deviatackých tried.
Súťažili v šiestich kategóriách:
1. Počúvanie s porozumením
2. Čítanie s porozumením
3. Kulturologický test
4. Ústny prejav
5. Komunikačná téma
6. Rozprávanie podľa vizuálneho podkladu
Naši súťažiaci dosiahli pozoruhodné bodové hodnotenie. V niektorých prípadoch trochu úradovala i tréma, ale napriek tomu, že sa tento slovanský jazyk učia krátko, len tretí rok, ich komunikačné zručnosti boli na slušnej úrovni.
Vedomosti našich deviatakov hodnotila trojčlenná komisia Mgr. Katarína Kováčová,
Mgr. Andrej Granatier a vyučujúca PhDr. Angelika Fogášová.
Víťazom sa stal Ján Bielka z 9.B, ktorý postupuje do krajského kola súťaže. Na druhom mieste sa umiestnila Nina Čellárová z 9.A a tretí bol Matej Turoň taktiež z 9.A.
Dňa 28. novembra sa v Žiline odohral jeden z najnapínavejších a najvzrušujúcejších turnajov tohto roka – krajské kolo v PIŠQWORKÁCH. Na Hotelovej akadémii v Žiline sa stretlo 8 tímov základných škôl a 12 tímov stredných škôl zo širokého okolia. Každý z týchto tímov sa pripravoval, aby získal cenný postup na Grandfinále v Brne. Po odvážnych bojoch v skupinách sa stretli tímy, ktoré si vybojovali postup do play-off. Za našu školu to boli tímy „Bez Prehry“ a „Pikomeni“. V každom zápase neustále menili taktiky. Vrcholom celého dňa bol nepochybne finálový zápas, ktorý sa stal jedným z najnapínavejších. Tímy sa striedali v preberaní kontroly nad hrou, pričom rozhodujúcim faktorom sa stala jedna drobná chyba. V poslednej minúte zápasu Bez Prehry stratili rozhodujúci bod, a tak boli štvrtí. Tím Pikomeni opustil turnaj so vztýčenou hlavou, pretože aj oni predviedli úžasný výkon.
Nicolette Vrbová z 8.D úspešne reprezentovala seba i našu školu v literárno-výtvarnej súťaži zameranej na stvárnenie povesti A. Habovštiaka formou komiksu. Odmenou bolo stretnutie s úspešnými slovenskými autorkami komiksov sestrami Jančovými v priestoroch Oravskej knižnice. Autorky žiakom predstavili svoju tvorbu a dali cenné rady, ako tvoriť komiks. Zároveň si v rámci tvorivej dielne vyskúšali tvorbu vlastného komiksu v skupinkách podľa inštrukcií autoriek.
V utorok 26. novembra žiaci 1.B navštívili Oravskú knižnicu A. Habovštiaka. Mali na to dva dôvody. V tomto školskom roku prevzali štafetu po minuloročných štvrtákoch a boli vybraní do medzigeneračného projektu Ruka v ruke, organizovaného Oravskou knižnicou, ktorý spája mladú generáciu so staršou a čakalo ich aj pasovanie za právoplatných čitateľov knižnice. Prvé stretnutie sa nieslo v duchu predvianočných príprav, takže samozrejme nemohli chýbať ani ozdoby na vianočný stromček, ktoré si spoločne žiaci so seniormi vyrobili. Pasovanie za čitateľov bolo slávnostné. Po zložení sľubu prváci pokľakli pred kráľovnú, ktorá ich prijímala do čitateľského rádu rytierov. Na záver, aby naši prváčikovia urobili seniorom radosť, im podarovali malé darčeky v podobe vianočných záložiek a krížoviek. Stretnutie bolo veľmi príjemné a spoločné chvíle sme si RUKA V RUKE všetci užili!
Dňa 26. novembra sa na našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Zúčastnilo sa ho 14 žiakov v dvoch kategóriách. Zmerali si sily v rôznych častiach jazyka.
Vyhrať však mohli iba dvaja a tento rok sa najlepšími stali v kategórii 1A - Megan Martonová z 5.C a v kategórii 1B - Nela Záchelová z 8.B. Obe postupujú na okresné kolo, na ktorom im budeme držať palce.
Aj keď výherkyne boli iba dve, všetci súťažiaci dokázali, že anglický jazyk nielen vedia, ale ich aj veľmi baví a my dúfame, že bude táto ich záľuba pokračovať.
Žiaci 3.C dňa 26. novembra navštívili Okresnú knižnicu A. Habovštiaka, kde im pani Alenka prečítala kúsok z Osmijankovej rozprávky - O miznúcom žiakovi. Deti rozprávka veľmi zaujala a pobavila. Aj sme vymýšľali, čo by sme my robili, keby sme boli neviditeľní. Potom žiaci v skupinách mali rozlúštiť tajný odkaz, ktorý bol zašifrovaný hieroglyfmi. Keď to správne vylúštili, tak sa pokúsili napísať svoje meno v zašifrovanej podobe. Od D. Heviera sme mali úryvok textu/diktát, kde žiaci opravovali chyby, zopakovali si vybrané slová. Na záver si vybrali z detského časopisu Fľak jeden vtip, ktorý sa im páčil a prezentovali ho. Mali sme opäť krásne strávený deň v knižnici s Alenkou, za všetko jej ďakujeme.
Žiaci 8.C a 8.D majú v rámci ETV za sebou témy ako svedomie, rebríček hodnôt, pozitívne vzory... V predvianočnom čase sa rozhodli spraviť niečo pekné. Zorganizovali zbierku a potešili opustených štvornohých miláčikov. Dúfame, že budú pozitívnym vzorom aj pre ostatných. Ďakujeme aj Chovateľským a záhradkárskym potrebám Veličná (Martuške Smolkovej) za sponzorský dar.
Koncom novembra páni školníci priniesli veľa obrovských krabíc a naši žiaci 1. stupňa skúšali uhádnuť, čo v nich je, ale záhadu veru nevyriešili. Boli v nich moderné a pohodlné tuli vaky, ktoré najmenší žiaci hneď aj vyskúšali a sedelo sa im naozaj pohodlne. Takáto predčasná mikulášska nádielka nás potešila, lebo v našej škole sa snažíme vytvárať príjemné a útulné prostredie, aby sme sa v nej cítili dobre. Ďakujeme.
Naši žiaci si môžu tvorivo rozvíjať jemnú motoriku, pozornosť, zrakové a priestorové vnímanie vďaka novej konštrukčnej hre VARIO. Drevenú stavebnicu si už nadšene vyskúšali prví "konštruktéri".
Dňa 21. novembra sa v Námestove konalo okresné kolo Technickej olympiády. Našu školu reprezentovali: Oliver Medveď (8.D), Adam Flajs (8.D) a Michael Škola (7.C). Michael sa stal úspešným riešiteľom a Oliver a Adam obsadili 6. miesto. Ďakujeme.
Žiaci 3.B a 3.C - športujú, hýbu sa a veľmi ich to baví.
Úsmevom a radosťou každá ich tvárička žiari.
Tretiaci korčuľovali celý týždeň od 18. do 22. novembra a bolo im fajn. Ďakujú pánom trénerom a tešia sa na budúce stretnutia na ľade.
V piatok 22. novembra sme mali v Kukučínke TEPLÁKOVÝ DEŇ. Naši žiaci sa veru nedali zahanbiť a aj k tejto výzve pristúpili tvorivo a s radosťou.
Opäť niečo nové! Pokračujeme v skrášľovaní našej Kukučínky - vstup do školy dostal nový vzhľad (video 1) a opeknela aj školská herňa (video 2). Teraz ich krášlia tieto pekné obrázky...
A v ďalšej etape skrášľovania našej školy sme vyzdobili tematickými obrázkami steny vo vstupnej chodbe na I. stupeň i šatne.
Počas týždňa vedy a techniky si žiaci 8. ročníka vyskúšali pracovať s laserom i teleskopom. Zisťovali odraz laserových lúčov a ich lom v rôznych prostrediach. Pri teleskope sa naučili, ako funguje a ako sa používa. Svoje pozorovanie museli v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok zamerať na okolitú prírodu, ale v budúcnosti, pri lepšom počasí alebo v noci budú vedieť pozorovať napríklad vesmírne telesá.
Žiakov 9. ročníka rozosmiala na hodine fyziky statická elektrina. Vyskúšali, aké je to byť nabitý a čo sa s nimi robí, keď sa držia generátora vysokého napätia.
V 7. A triede na hodine chémie žiaci oddeľovali zložky zo zmesi pomocou oddeľovacích metód filtrácie, odparovania a kryštalizácie. Dozvedeli sa, na akom princípe tieto metódy fungujú, a tiež ako ich využívame v praxi.
Svoju presnosť pri práci s drevom si vyskúšali piataci. Na hodinách techniky vytvorili z drevených štipcov podľa návodu a technickej dokumentácie darčekový predmet. Nie je to také jednoduché, ako to vyzerá, ale výsledok stál za to.
Na hodine techniky v 6. A triede sa žiaci oboznámili s najznámejšími slovenskými vynálezcami a na hodine informatiky v 8. D na základe indícií vyhľadávali zaujímavosti o vynálezoch a vynálezcoch. Dozvedeli sa, kto vynašiel mikrovlnnú rúru, teplomer, zips, dynamit, gramofón, laser a mnoho ďalších zaujímavostí.
Na hodine biológie vo všetkých triedach 8. ročníka žiaci pozorovali pod mikroskopom jednobunkové huby, kvasinky a plesne. Videli stavbu ich tela a rozmnožovanie kvasiniek pučaním. Tiež zistili, aké podmienky potrebujú na svoj rast. Dozvedeli sa, ako nám kvasinky pomáhajú napr. pri kysnutí cesta.
A vo všetkých triedach 9. ročníka žiaci na hodinách chémie zistili, že červená kapusta je výborným indikátorom prostredia. Určovali ph rôznych roztokov a látok, s ktorými sa môžeme stretnúť v domácnosti. Overili si praktické využitie neutralizácie. Napríklad, že sódu bikarbónu môžeme použiť pri pálení záhy, ktorú spôsobuje kyselina chlorovodíková v žalúdočnej šťave alebo, že pri neutralizácii môžeme vyrobiť soľ.
Veda a technika nás baví!
Ešte vlani sa bývalá 3.B (časť terajšej 4.B) už tretíkrát zúčastnila súťaže na podporu čitateľskej gramotnosti "Knihomoli do aquaparku", ktorú organizuje Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne. A tiež tretíkrát vyhrala. Júnová výhra - Nocovačka s prekvapením - sa realizovala až v piatok 15. novembra.
O 18.00 deti vstúpili do knižnice, odovzdali mobil a... O program i plné brušká sa postarali dobrovoľníci z "Mladí pre mesto" a Quido Bublanina.
Súťažili, tancovali, sledovali film a vyjedali pukance, ... Dievčatá zaspali veľmi skoro. Chlapci chceli dopozerať film, spánok mal však svoj vlastný plán. Väčšina spala až takmer do 7.00. Ranná hygiena, zbaliť spacáky, karimatky, poupratovať, poďakovať a domov.
Ešte raz ĎAKUJEME!
V piatok 15. novembra všetky deviatacke triedy našej školy išli na exkurziu do Ústavu na výkon trestu a odňatia slobody pre mladistvých v Sučanoch. Program sa skladal z prednášky o drogách, o tom, ako prebieha súd, ako vyzerá väzenie, a napokon z besedy s väzňom. V rámci prednášky o drogách nám porozprávali o ich účinkoch a niektoré návykové látky nám aj ukázali. Potom nám prokurátorka vysvetlila, ako prebieha vyšetrovanie a zber dôkazov, ktoré predkladá sudcovi spolu s návrhom na odsúdenie obžalovaného. Samotné väzenie sa člení na niekoľko častí: izby pre odsúdených, jedáleň, dielne, kde väzni pracujú, obchod a športoviská. Beseda s väzňom prebiehala tak, že nám porozprával svoj príbeh: ako sa tam dostal (výroba drog), a potom sme dostali priestor na otázky. Bolo to zaujímavé a je tam dobré ísť už len preto, že zistíte, ako to vo väzení vyzerá, a aj keď sa na školách robia prednášky o negatívnom účinku drog, nikdy vám ich naživo neukážu a vy nezistíte ako tá látka vyzerá.
Lívia Kačšáková 9.B
Žiaci 9. ročníka
Keďže na tomto mieste nebolo dovolené fotiť, prikladáme zábery získané z internetu.
V piatok 15. novembra sme opäť ukázali, že Kukučínka rozvíja aj logické myslenie. V oblastnom kole PIŠQWORKY", ktoré sa konalo v Ružomberku sme obsadili prvé dve miesta. Prvé miesto získal náš tím „BEZ PREHRY“ a druhé postupové miesto tím „PIKOMÉNI“. Po začatí play-off by sa napätie medzi tímami dalo krájať. Po tesnom rozstrelovom dueli sme sa však nakoniec rozlúčili s naším tímom „KVETINKY“ a „OXIDY“. Ďakujeme a držíme palce v krajskom kole, ktoré sa bude konať v Žiline.
V piatok 15. novembra sa deti zo 4.B opäť stretli s p. Jankou Tarabovou z Okresného kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne na tvorivej dielni z projektu Putovanie za remeslom. Spolu s p. učiteľkou Jankou Kevešovou predstavili deťom starú pôvodnú slovenskú techniku drôtovania. Vyskúšali si jemnú prácu s drôtom, popri tom videli i film o drotároch, ktorí svojim jedinečným remeslom prezentovali hlavne oblasť Kysúc a Oravy po celom svete.
Kým kedysi sa drotári venovali praktickým výrobkom, teraz si deti vyrobili krásny zimný venček.
15. novembra pán primátor mesta Dolný Kubín, Ing. Ján Prílepok pozval do Mestského kultúrneho strediska žiakov a študentov základných a stredných škôl, aby im odovzdal ocenenie za ich úspechy, usilovnosť a skvelé výsledky, ktorými reprezentujú seba, svoju školu i mesto.
Podujatie sa konalo pri príležitosti osláv Dňa študentstva.
Medzi ocenenými študentmi a študentkami boli aj žiačky našej školy:
NINA ČELLÁROVÁ a VIKTÓRIA ZAJACOVÁ.
Obom dievčatám blahoželáme k oceneniu a veľmi pekne ďakujeme za reprezentáciu a šírenie dobrého mena školy.
Náš slogan: KUKUČÍNKA - škola športová, nie sú len slová.
Žiaci športujú, cvičia, hýbu sa.
Niektorí plávali (4.A, 4.B od 4.11. do 8.11.), iní korčuľovali (1.B, 1.D, 2.C, 3.A od 11.11. do 15.11.).
Nechýbala radosť, nadšenie, úsmev a dobrá nálada.
A tak to má byť.
Ďakujeme všetkým pánom trénerom a pani trénerkám.
Za celý týždeň “makačky” na ľade si malí korčuliari takýto slávnostný záver určite zaslúžili a patrične užili – video1, video 2.
14. novembra v našej telocvični prebiehal Super florbal pohár dievčat ZŠ - okresné kolo. Naše dievčatá – bojovníčky – získali 1. miesto a postúpili do ďalšieho kola. Blahoželáme!
Dni od 4. novembra do 11. novembra boli plné elektronického testovania deviatakov z matematickej gramotnosti a z čitateľskej a jazykovej gramotnosti, ako aj súťaženia v online súťaži Informatický bobor (iBobor).
V iBobrovi z našej školy v 3-och kategóriách súťažilo spolu 75 žiakov (celkovo na Slovensku 86 202), z ktorých 14-ti žiaci boli úspešní riešitelia:
v kategórii Bobrík (4. a 5. ročník ZŠ): Simona Kubovčíková (4.B), Eva Pilková (5.D), Peter Kováčik (5.B), Lukáš Jamriška (5.A), Kristián Hubčík (5.B), Šimon Hollý (5.A), Sára Šuvadová (4.A),
v kategórii Benjamín (6. a 7. ročník ZŠ): Miroslav Laššák (7.B), Michael Škola (7.C), Diana Prečová (6.B), Stela Halamčeková (7.C),
v kategórii Kadet (8. a 9. ročník ZŠ): Adam Juriga (9.C), Kristián Paľko (8.D), Adam Mikula (8.B).
Blahoželáme a veríme, že v budúcnosti nadviažu na tieto úspechy.
Naši mladší žiaci 11. novembra privítali svätého Martina aj s družinou zbrojnošov. Do jeho sprievodu sa pridali aj krásne devy z Kukučínky s košíčkami chutných šišiek. Napiekli ich šikovné panie kuchárky zo školskej jedálne. Všetci si na nich pochutili.
Aj návrat do školičky bol veselý. Na námestí sa občerstvili teplým čajíkom, ktorý pre všetkých pripravili milé panie z Mesta Dolný Kubín. Ďakujeme.
Takto bolo veselo – video 1, video 2, video 3.
Ďalšie fotografie si môžete pozrieť TU.
Na výtvarnej výchove v 7.C použili kombinovanú techniku. Využili prírodný materiál - listy, ktoré žiaci pomocou fantázie a kresbou dotvorili a zmenili na chrobáčiky a motýle.
Dopravné ihrisko je efektívny nástroj a ideálne miesto ako naučiť deti správať sa na ceste a aké sú pravidlá cestnej premávky.
Žiaci 2.B zažili netradičnú hodinu dopravnej výchovy. Pán učiteľ im vyrobil “vozidlá” z kartónu a v areáli školy našli priestor na dopravné ihrisko. Takto sa učili a skúšali si svoje zručnosti. Kto zvládol prejsť svoju trasu bez chyby a zaváhania, mohol navštíviť “supermarket” a vybrať si malé prekvapenie.
Na fyzike a technike používame tablety. Je to super, výsledky všetkých písomiek vidia žiaci a aj rodičia.
Záložka do knihy spojuje školy: Od mravence po velrybu – inspirující svět zvířat.
Záložka do knihy spája školy: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat.
To je názov 15. ročníka česko-slovenského projektu, ktorý organizuje NIVAM, a do ktorého sa už pravidelne zapájame. A tak i tento rok sme si vymenili 150 záložiek so ZŠ Komenium v Olomouci. Do darčekov v podobe záložiek svoj voľný čas investovali deti zo 4 B, ZÚ Maliarik, 2.C, 2.B a 1.B.
Ďakujeme.
Mesiac úcty k starším ukončili naši žiaci pozdravom a poďakovaním svojim starým rodičom. Láska, úcta a malé srdiečka plné vďaky - video.
Základná škola Martina Kukučína v Dolnom Kubíne v rámci októbra zorganizovala netradičné podujatie pod názvom Mesiac úcty k starším úplne inak.
Posledný októbrový deň pred prázdninami sme formou odovzdávania generačných skúseností vyskúšali i nové formy zážitkového vyučovania, ktoré budeme v budúcnosti v súvislosti s plánovanou reformou využívať pravidelne.
29 tried a 29 ochotných ľudí, ktorí odovzdali svoje životné, či pracovné skúsenosti našim žiakom. Základná škola spolupracovala nielen s jednotlivcami, ale i s organizáciami v meste: Domovom sociálnych služieb, Mestskou políciou, Oravským kultúrnym strediskom, Oravským múzeom P.O. Hviezdoslava i Oravskou knižnicou A. Habovštiaka.
Našim žiakom boli odprezentované témy: spracovanie ľanu, varenie, poľovníctvo, včelárstvo, dejiny Dolného Kubína, kreatívne i cirkusové aktivity, plstenie, historické i etnografické témy, čítanie starej mamy, mykológia, finančná gramotnosť, rozhovor s psychologičkami, zaujímavosti v školskej knižnici.
Veríme, že podujatie Mesiac úcty k starším úplne inak splní svoje poslanie a naši žiaci si z posolstva staršej generácie odnesú množstvo zážitkov a skúseností.
Deťúrence z 1.B a ich hostia premenili malú telocvičňu na cirkusové šapitó a vyskúšali si rôzne cirkusové kúsky.
Celá 1.C a časť žiakov zo 4.A navštívili seniorov v Domove dôchodcov v Dolnom Kubíne a potešili ich milým slovom, programom aj darčekom v podobe vitamínových košíčkov.
V 1.D mali deti aktivitu “Starké čítajú deťom, deti ilustrujú príbeh”.
Žiaci 2.A privítali v školskej kuchynke bývalú pani vychovávateľku, pani Mazalánovú, ktorá ich učila piecť sladké mafinky.
Do 2.B prišla pani Zvarová s ukážkou prípravy pudingu v špeciálnych nádobách v mikrovlnnej rúre.
Druháci z 2.C triedy si vypočuli etnografku pani Beňušovú a jej vedomosti o tom, ako sa žilo ľuďom v minulosti.
3.A a 3.B trieda navštívila Mestskú políciu v Dolnom Kubíne.
Žiakov 3.C triedy potešila svojou prítomnosťou bývalá pani vychovávateľka, pani Vrabcová a spoločne si vyrobili bábky z papiera.
Žiakom 4.A triedy prišiel o histórii Dolného Kubína a svojich knihách porozprávať historik a spisovateľ, pán Huba.
4.B sa opäť zas vybrala do OKS, kde si zopakovali fakty a zaujímavosti o ovčej vlne a jej spracovaní. A technikou suchého plstenia vyrobili darčeky svojim rodičom, prarodičom.
Žiaci 5.A a 5.B triedy boli v Oravskej galérii a tvorili na dyhe pozdrav pre starých rodičov, inšpirovali sa rozprávkovým príbehom O troch grošoch.
Žiaci z 5.C sa učili spracovať ľan.
Do školskej knižnice sa vybrali žiaci z 5.D, kde sa stretli s bývalou pani riaditeľkou školy, pani Katarínou Števonkovou a debatovali o zaujímavostiach v školskej knižnici.
Do 7. B zavítali páni včelári a porozprávali žiakom o chove včielok.
K žiakom 8.A prišla pani Foltinová, aby im porozprávala o finančnej gramotnosti, bankách, ich fungovaní a produktoch.
Milí naši priatelia, toto všetko naši žiaci zažili s milými a príjemnými hosťami. Všetkým za ich vzácny čas zo srdca ďakujeme.
Piataci spracúvali ľan – video 1, video 2, prváci kúzlili a šantili – video.
Prečítajte si článok v MY ORAVA a pozrite si TVDK - Spravodajstvo č. 44/2024 (časť "V ZŠ M. Kukučína poňali Mesiac úcty k starším úplne inak").
29. októbra sa v MsKS žiaci 9. ročníka zúčastnili BURZY STREDNÝCH ŠKÔL. Svoje odbory prezentovalo 24 škôl. Program bol naozaj zaujímavý. Veríme, že našim žiakom aj táto akcia pomôže pri výbere strednej školy.
Žiaci 1.D a 3.C pod vedením pani učiteľky Lakoštíkovej, pani učiteľky Demeterovej a za pomoci pani Serdelovej 28. októbra vyrábali krásne ikebany z prírodného materiálu, čím sa aj oni zapojili do výzvy „Viac lásky, menej plastov“ – výrobou prírodných vencov prispieť k udržateľným Dušičkám.
V pondelok 28. októbra sme si v našej škole pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc. Pri tejto príležitosti sa každoročne prváci zo ŠKD stávajú čitateľmi školskej knižnice. Už týždeň predtým v utorok to boli žiaci 1.B, vo štvrtok ich nasledovali deti z 1. C a v piatok z 1. D. V pondelok 28. októbra k nim pribudla aj 1. A. V miestnosti plnej kníh sa stretli nielen s usmiatou pani knihovníčkou, ale aj s veselými rozprávkovými hrdinami. Tom a Jerry sprevádzali pani zástupkyne riaditeľky školy, ktoré prváčikov slávnostne pasovali na čitateľov. Najskôr však museli splniť tri úlohy. So všetkými si ľahko poradili. Vyriešili rozprávkové hádanky, v ktorých rýchlo spoznali známe i menej známe postavy. Niektorí žiaci už pekne čítajú, čo všetkým prítomným radi predviedli. Ostatní ochotne zarecitovali básničky o písmenkách alebo veselo zaspievali. Všetci prváčikovia sľúbili, že sa budú vždy správať ako dobrí čitatelia, knihy budú často čítať, opatrovať ako vzácne poklady a budú ich mať radi. Potom sa už mohli stať skutočnými čitateľmi s vlastnými čitateľskými preukazmi. Viacerí ich hneď využili a domov odišli s prvou požičanou knižkou.
Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli toto milé podujatie zorganizovať.
Celý týždeň od pondelka 21. októbra do piatka 25. októbra naši prváci a druháci korčuľovali na kubínskom “zimáku”. Pre prváčikov to bol prvý korčuliarsky výcvik v škole. Niektorí stáli na korčuliach prvýkrát. Vďaka skvelým trénerom sa deti naučili korčuľovať, prípadne zdokonalili svoje zručnosti na ľade. Tréneri im každý deň pripravili zaujímavé témy: pondelok – recyklácia odpadov, utorok – záchranné zložky, streda – dopravná výchova, štvrtok – vesmír a v piatok ich čakala olympiáda s ozajstným olympijským ohňom, ktorej súčasťou bolo odovzdávanie medailí, diplomov a pohárov (video 1).
Na záver si žiačikovia zaspievali vlastnú hymnu. Takúto úžasnú skomponovali v 1.C:
Aj keď sa to možno nezdá (je to tak),
Na ľade je zo mňa hviezda (je to tak),
Myslím, že mám na to, byť jak tréner (Tomáš, Miňo, Niki),
korčuľovať stále chcem.
Až raz budem dospelý, budem ako vy,
opakujem čo vidím, po trénerovi.
A takto si naši malí korčuliari s pánom učiteľom na ľade zaspievali slovenskú hymnu (video 2).
Žiaci 3. ročníka sa v dňoch 21. až 25. októbra zúčastnili plaveckého výcviku v Aquarelax Dolný Kubín. Deti si vodu, plávanie a v posledný deň aj šantenie na šmýkačke a tobogane užili s radosťou a smiechom.
Žiaci 7.A strávili 25. októbra hodinu literatúry v teréne. Išli po stopách Janka Matúšku. Cesta ich zaviedla až na miesto jeho posledného odpočinku, ktoré krásne zveľadili. Nakoniec sa postarali aj o suseda Hviezdoslava. Patrí im veľké ĎAKUJEM!
Na štvrtákov čakali tekvice z našich záhrad. Nápaditosť a tvorivosť žiakov nemala konca. Ukázali nielen kreativitu, ale aj zručnosti a silu pri vyrezávaní. Vytvorili krásne tekvice - svetlonosov, ktorých tradície na našom území pochádzajú z dávnej minulosti.
Naši starší žiaci sa 23. októbra v Základnej škole Janka Matúšku v Dolnom Kubíne zúčastnili okresného kola vo florbale. Gratulujeme im k úspechu, pretože sa umiestnili na 2. mieste.
Ďakujeme za reprezentáciu školy.
Aj v tomto školskom roku podporujeme zdravú výživu (oplatí sa hlasovať za Čerstvé hlavičky :-). Predposledný októbrový týždeň žiakom chutilo hrozno, hruška, kaleráb a mlieko.
Záleží nám na zdraví našich žiakov!
Žiačka 7.A triedy Nina Ružičková sa v piatok 18.10.2024 zúčastnila 27. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET 2024 v Žiline.
Na krajskom kole súťaže pre nadaných mladých vedcov a technikov prezentovala výskumný projekt “Správanie a vonkajšie znaky kúr domácich odchovaných v liahni a v kŕdli na dedine”.
Hoci patrila medzi najmladších účastníkov, odbornú porotu, zloženú z vedeckých pracovníkov vysokých škôl zaujala témou i originálnym spracovaním.
Aj napriek tomu, že na celoslovenské kolo nepostúpila, bola to pre ňu cenná skúsenosť.
Ninke za reprezentáciu školy ďakujeme a prajeme jej veľa úspechov v ďalších súťažiach.
21. október bol venovaný jablku. Na obed bola žemľovka, každý dostal k obedu aj jabĺčko. Súťažili sme o “Najkrajšie jablko Kukučínky”, v ktorej bolo 55 jabĺk z našich sadov a záhrad.
Každý, kto mal chuť a čas, mohol dať hlas tomu najkrajšiemu. Po ich spočítaní bolo poradie na prvých troch miestach:
3. miesto: č. 38 - Ľubko Krajči - 2.A,
2. miesto: č. 5 - Janka Grobarčíková - pani učiteľka,
1. miesto a titul Najkrajšie jablko Kukučínky pre rok 2024: č. 46 - Dáška Čutková - 7.B!
Ďakujeme všetkým, ktorí sa popýšili svojou úrodou a už sa tešíme na ďalší ročník.
Prví traja výhercovia budú odmenení a ostatným vrátime jabĺčka do tried.
Tešíme sa, že ste urobili niečo pre svoje zdravie.
Naši žiaci si 21. október - medzinárodný deň pôvodných odrôd jablka - naplno užili.
V 1.B sa dozvedeli o pestovaní jabloní, častiach jablka i o dobrotách z jabĺčok. Jedna z nich -jablkový koláčik bol odmenou za jabĺčkové čítanie, písanie, počítanie. Ďakujeme aj rodičom za zdravú jablkovú desiatu.
V 4.B si vyhodnotili a odmenili najkrajšie jablko z dnešnej desiaty a na hodine matematiky vymýšľali a riešili vlastné slovné úlohy o jablkách.
Aj žiaci 2.C dnes prežili “jabĺčkové vyučovanie”.
21. októbra sa naši žiaci zúčastnili veľmi zaujímavej akcie. V Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne v spolupráci s STVR konal workshop pre mladých moderátorov a redaktorov pod vedením televízneho režiséra a dramaturga Matúša Ružičku. Ide o projekt Vandrovanie Oravou.
Workshop bol koncipovaný ako príprava na regionálnu postupovú súťaž ORAVSKÝ MIKROFÓN, ktorá sa uskutoční 25.10.2024.
V pondelok 21. októbra sa žiaci 5.D naučili v Oravskej galérii tvoriť RODOSTROM. Skúsená galerijná pedagogička Žofia Mäsiarová im na rodostrome rodiny Zmeškalovcov vysvetlila, ako na to.
Zmeškalovci boli umelecky činná a známa rodina, takže sa piataci pomyselne preniesli do sveta hudby i literatúry. Keďže boli v galérii, nakoniec umelecky vytvorili krásny TRIEDOSTROM. Na každom lístku bolo krstné meno žiaka a umelecké - vymyslené priezvisko.
Všetci odchádzali z galérie spokojní.
Pútavá, krásna, veselá i poučná - taká bola návšteva 2. C v Oravskej knižnici a jej putovanie Osmijankovou literárnou záhradou.
Opäť niečo nové v našej škole! Poďme hrať piškqworky!
Najskôr v priebehu niekoľkých dní prebehli triedne kolá, potom 17. októbra nastal deň D - školský turnaj v hre PIŠQWORKY.
Ako môžete vidieť, našich žiakov táto hra naplno zaujala a s veľkou chuťou si zasúťažili.
Víťazov odmenili pani riaditeľka Michaligová a pani učiteľka Hancková. Sláva víťazom, česť porazeným!
Víťazné tímy postupujú ďalej, nech sa im v Žiline darí!
Decká zo 7.C triedy 16. októbra absolvovali dejepisné vyučovanie v teréne. Ich prvou zastávkou bol ARCHEOSKANZEN so sokoliarmi kráľa Svätopluka. Vrátili sa v čase do obdobia Veľkej Moravy - rozprávaním v nadzemnici o bývaní a stravovaní, výrobou keramiky, praktickými ukážkami v kováčskej dielni, starostlivosťou o kozičky a dojením mlieka spojeným s ochutnávkou. Zažili aj prelet dravcov a dozvedeli sa viac o sokoliarstve. Druhou zastávkou bol ORAVSKÝ HRAD, kde skontrolovali, ako prebieha postupná rekonštrukcia jeho častí. V škole na klasickej hodine dejepisu ukážu, čo sa naučili a dozvedeli...
16. októbra si žiaci 1.B pripomenuli Svetový deň zdravej výživy, ktorý zdôrazňuje nielen potrebu zdravého stravovania, ale aj dôležitosť solidarity a spolupráce v boji proti hladu a chudobe. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje naše zdravie. Preto si musíme osvojiť zdravé stravovacie návyky už v útlom veku.
Deti v 1. B sa zábavnými aktivitami učili, ako získavame suroviny a potraviny, ako a čo nakupujeme, ktoré potraviny sú pre človeka najviac prospešné a aké množstvo potravín má byť na tanieri. Nechýbala ochutnávka prineseného ovocia a zeleniny.
Želáme všetkým, nech jedia s rozumom, tak, ako dnes naši prváčikovia.
Aj v 2.A mali 16.10. zdravý deň. Lúštili vitamínové maxikrížovky, riešili príklady zo zdravej matematiky i zdravé hádanky. Modelovali a tvorili. Všetko, čo žiaci robili, bolo spojené so zdravou výživou.
Žiaci celej školy v tento deň dostali prídel vitamínov - chutné kaleráby.
V duchu zdravej výživy nám aj naše panie kuchárky uvarili obed.
15. október je Svetovým dňom umývania rúk a vznikol ako výzva na zvýšenie povedomia o význame správneho a hlavne pravidelného umývania rúk mydlom.
To, že umývanie rúk je najlacnejší, najefektívnejší a najjednoduchší spôsob ako predísť šíreniu respiračných infekcií, si každý deň pripomínajú aj naši prváčikovia.
A aby sa umývanie stalo rutinnou záležitosťou, zábavnejšie to v 1.B bolo s básničkou.
Aj žiaci 1.C a 2.B si pripomenuli Svetový deň umývania rúk. Privítali návštevu z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne. Dozvedeli sa, že umývanie rúk je dôležité, kedy je potrebné a naučili sa správny postup umývania a dezinfikovania rúk. Na záver si pod prístrojom skontrolovali, či majú ruky čisté.
Vďaka za poučnú a zaujímavú hodinu.
V dňoch 9. až 11. októbra sa na Kukučínke vo veľkej telocvični uskutočnilo testovanie pohybových predpokladov všetkých žiakov 1. a 3. ročníka. Žiaci po rozcvičke predviedli svoje pohybové zručnosti v ôsmich disciplínach (kotúľanie troch lôpt, vlajková naháňačka, člnkový beh…). Deti si tieto dni užívali v plnom športovom nasadení.
Behali, skákali, cvičili. Na konci boli poriadne unavené, ale šťastné a usmiate.
Veď všetci boli víťazi.
Naši žiaci ukázali, že sa hýbať rozhodne vedia - Kukučínka škola športová!
Pozrite si aj – video 1, video 2, video 3, video 4, video 5, video 6, video 7, video 8.
9. októbra pani riaditeľka odmenila víťazky a víťazov literárnej a ilustračnej súťaže. Ďalšími odmenenými boli zástupcovia víťazného “zlatého” tímu futsalistov z okresného kola.
Ešte raz gratulujeme všetkým odmeneným k úspechom a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.
Žiaci 3.C 8. októbra navštívili výstavu Osmijankovej knižnej záhrady v Oravskej knižnici A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Na výstave medzi výkresmi sme našli kresbu aj našej žiačky Ninky Matelkovej. Srdečne jej blahoželáme.
Pani Alenka z knižnice nám prečítala kúsok Osmijankovej rozprávky a potom sa žiaci pustili do rôznych aktivít. V hrabovisku hľadali kartičky slov z dvoch farieb, v ktorom mala byť časť slova HRA. Veľmi ich to bavilo. Dievčatá - šikulky našli 32 slov. Pre spadnuté listy z rozprávok hľadali správny strom, pomohli si obsahom z kníh. Chlapci hľadali puzzle. Ich úlohou bolo správne doplniť porekadlá. Po pekných aktivitách si deti vzali knižku, mali tiché čítanie.
Bol to pekne strávený čas v knižnici. Pani Alenke za všetko veľmi pekne ďakujeme.
8. októbra sa konalo okresné kolo žiakov vo futsale v Dolnom Kubíne. Zúčastnilo sa ho 10 mužstiev. Naši chlapci sa prebojovali do finále. O prvé miesto bojovali so študentmi Gymnázia P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Zvíťazili a získali ZLATO!
Srdečne gratulujeme k úspechu a ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy!
Dňa 4. októbra sa žiaci našej školy zúčastnili hudobno-výchovného programu pod vedením občianskeho združenia Škola života. Účinkujúci sa predstavili s programom - prvá pomoc a záchrana ľudského života. Pani Martina zo Záchrannej zdravotnej služby priamo ukázala žiakom, ako môže aj mladý človek svojim rýchlym a pohotovým konaním zachrániť ľudský život. Naši žiaci boli nielen pozornými divákmi, ale neváhali ukázať na pódiu svoju odvahu i zručnosťˇ pri poskytovaní kardiopulmonálnej resuscitácie na tréningovej figuríne. Celý program bol doplnený peknými hudobnými číslami.
I žiaci 4.B nakukli do minulosti. Hodinu vlastivedy 1. októbra strávili netradične v regionálnej učebni. Tu si vypočuli prednášku o chove oviec, ovčej vlne, jej spracovaní i využití. Vyskúšali si - i keď veľmi okrajovo - ťažkú prácu svojich predkov. A tiež si vyrobili jednoduchého anjelika zo spracovanej vlny.
A v 2.C ožili tradície hneď nasledujúci deň.
Žiaci 5.D triedy mali 30. septembra netradičnú hodinu dejepisu. Pani Zuzana Kovalčíková im odprezentovala spracovanie ovčej vlny. Poukázala na to tradičné, ktoré si deti mohli osobne vyskúšať. „Česanie“ vlny ich nielen zaujalo, ale zároveň prekvapilo. Hlavne sila, ktorú pri tom museli vynaložiť. Na záver si vyrobili anjelikov a dostali i kúsok farebnej vlny, z ktorej si doma vyplstia guľôčku.
Aj žiačikom z 2.B začala v tento deň hodina výtvarnej výchovy v učebni tradícií. Tam si vypočuli prednášku o chove oviec, ovčej vlne, jej spracovaní i využití. Súčasťou prednášky bola praktická ukážka nožníc, ktorými sa ovečkám vlna strihá, aj niektoré výrobky z nej. Na druhej hodine sa presunuli do školskej herne, kde si mohli vyskúšat plstenie ovčej vlny.
PLSTENIE patrí k najstarším textilným technikám. Plstiť znamená s obrovskou trpezlivosťou premeniť nespradené vlnené vlákna na “látku”. Používajú sa dve techniky : suché a mokré plstenie.
SUCHÉ PLSTENIE - používa sa špeciálna ihla, ktorá má na konci háčik. Ten zabezpečí, že pri každom vpichu do nespravovanej vlny, sa táto postupne uplsťuje.
Deti boli zvedavé, veľmi šikovné a tvorivé.
Išlo im to “ako po masle”. Veď posúďte sami! Šikovné ručičky majú. Plstili vlnu ostošesť – video.
V nedeľu 29. septembra na Majstrovstvách Stredoslovenského atletického zväzu v Banskej Bystrici získala naša žiačka Viktória Zajacová striebornú medailu v skoku do výšky a bronzovú medailu v behu na 150 metrov.
V behu na 60 m skončila Viktória na 4. mieste - od zisku bronzovej medaily ju delili 2 stotiny sekundy.
Viktórii blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.
V piatok 27. septembra sa minuloroční žiaci IV.B zúčastnili slávnostného vyhodnotenia literárno-výtvarnej súťaže pre žiakov 3. a 4. ročníka “Spoznávaj čítaním” z pripravovanej knihy od Kataríny Mikolášovej Biela zmija (Príbehy z magického kraja Zmijanie) v Oravskej knižnici A. Habovštiaka. Vyhlasovateľom súťaže boli Krajská knižnica v Žiline, Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne, Mestská knižnica M. Mišíka v Prievidzi, Obecná knižnica v Koši a spisovateľka Katarína Mikolášová. Úlohou súťažiacich bolo prečítať si ukážku príbehu a v literárnej forme príbeh dokončiť alebo vo výtvarnej forme ľubovoľnou technikou ilustrovať pôvodný text alebo vlastný dokončený príbeh. Kto chcel získať aj titul Docent zmijanológie, musel vyriešiť ešte špeciálnu úlohu, v ktorej sa zabavil, precvičil si koncentráciu, tvorivosť i logické myslenie a vyskúšal si, ako dobre rozumel prečítanému textu. Keďže naši štvrtáci v takýchto súťažiach už neboli začiatočníci, opäť sa tejto úlohy zhostili na výbornú a získali krásne umiestnenia. V literárnej časti - Ninka Bušovská 1. miesto, Timejka Črepová - pochvala poroty, vo výtvarnej časti Romanka Briestenská - 1. mieto, Timejka Črepová - 3. mieto, Mirko Trnkócy - pochvala poroty, Timonko Gajdošík - pochvala poroty. A čo bolo najúžasnejšie, Ninka (literát) a Romanka (výtvarníčka) sa stali absolútne víťazky spomedzi všetkých súťažiacich a získali titul Docent zmijanológie!
Ceny odovzdávala samotná spisovateľka spolu s knihovníčkou Alenkou Javorkovou, ktorej ďakujeme za spoluprácu pri súťaži. Všetkým oceneným žiakom srdečne gratulujeme a želáme im, nech svoj talent využívajú v mnohých ďalších súťažiach pri reprezentovaní Kukučínky!
27. septembra sa konalo prvé zasadnutie žiackeho parlamentu, ktorý bude pracovať pod vedením Niny Ružičkovej zo 7.A triedy. Poslanci a poslankyne za jednotlivé triedy privítali aj pani riaditeľku, ktorá im povedala viac o svojej predstave rôznych aktivít v našej škole. Veríme, že svojimi nápadmi a prácou prispejeme aj my...
26. september - Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to spôsob, ako upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho prínosy pre rastúce deti.
Aj naša škola sa zapojila do podpory pitia mliečka.
26. september - Európsky deň jazykov. Deti tvorili na hodinách plagáty, počas aktivít využívali cudzie jazyky, ktoré sa učia a v nich prezentovali svoje vedomosti. Žiaci si tento deň užili a pochopili, že vedieť jazyky sa oplatí.
Dňa 26.9.2024 sa žiaci 1.B v rámci Európskeho dňa jazykov vybrali na poznávací výlet po Európe. Po zbalení batožiny, cestovných dokladov a finančnej hotovosti, nastúpili do lietadla na letisku v Bratislave a poznávali okolité štáty, ich hlavné mestá, jazyk, vlajky a najznámejšie kultúrne pamiatky Európy. Prváčikom želáme, aby na mnohé krásne miesta, ktoré v Európe máme, aj v skutočnosti vycestovali.
Deti z 1.C sa naučili pozdravy vo viacerých jazykoch, české jazykolamy, vytvorili portréty s predstavením sa v anglickom jazyku a slniečko s pozdravmi od detí z rôznych krajín.
Aj v 1.D sú veľmi šikovní a tvoriví žiaci, pohrali sa s anglickou abecedou.
Žiaci z 3.C si spoločne zaspomínali, aké pozdravy počuli - doma, na dovolenke, v televízii a pod.. Prečítali si európske rozprávky, zisťovali, ako sa volajú ľudia danej krajiny. Potom si vylosovali pexeso so štátnou vlajkou a pozdravom danej krajiny. I na anglickom jazyku sa rozprávali o rôznych jazykoch, ktoré európania používajú.
Vlastiveda v 4.B sa tiež niesla v znamení Európskeho dňa jazykov. Najprv si predstavili štáty a jazyky Európy, skúsili jazyk priradiť k správnemu štátu. Vypočuli si históriu vzniku EDJ, ktorý oslavujeme už od roku 2001. A tiež sa rozprávali o tom, prečo sa učíme okrem materinského i ďalšie jazyky.
26. septembra sa uskutočnilo druhé stretnutie školského podporného tímu v novom školskom roku. Členovia tímu, ktorými sú riaditeľka školy, zástupkyne riaditeľky, školská psychologička, špeciálne pedagogičky, výchovná poradkyňa a koordinátorka prevencie, pedagogické asistentky, sa stretávajú pravidelne raz do mesiaca, v prípade potreby aj častejšie. Na stretnutí každý člen tímu oboznámil prítomných o činnostiach, ktoré sa realizovali v uplynulom období, zaznamenaných ťažkostiach, podnetoch zo strany pedagógov, rodičov, prípadne žiakov. Zhodnotilo sa plnenie úloh, ktoré boli zadané na stretnutí v auguste. Prediskutovali sa kompetenčné rámce členov tímu, nové zadania, oblasti, na ktoré sa treba sústrediť v nasledujúcom období.
25. septembra žiaci II. stupňa absolvovali Športovo-branný deň. S jeho realizáciou nám pomohli vojenskí inštruktori z útvaru Armády SR v Martine.
Vytvorili 5 stanovíšť. Na prvom stanovišti si žiaci pozreli niektoré typy armádnych zbraní a vypočuli odborný výklad. Druhé stanovište bolo zamerané na ukážku i praktickú skúšku oblečenia do zamoreného prostredia, na stanovišti č. 3 žiaci pracovali s mapami, buzolou i slepou mapou. Na štvrtom stanovišti im inštruktor predviedol časť výbavy vojaka v boji (nepriestrelnú vestu a prilbu). Piate stanovište bolo ukážkou záchrany života, podania prvej pomoci. Naši žiaci si všetky aktivity mohli vyskúšať, zažili niečo nové a veľmi zaujímavé.
24. septembra 2024 prvýkrát rokovala Mgr. Jana Michaligová, nová riaditeľka školy s Rodičovskou radou, ktorú viedol jej predseda Ing. Rudolf Salcer.
Riaditeľka oboznámila prítomných s realizovanými aktivitami počas letných prázdnin a plánovanými podujatiami. Zároveň informovala o možných zmenách súvisiacich s Plánom obnovy a reformou školstva.
Prediskutované boli i aktuálne témy používania pracovných zošitov, financovania nákupu učebníc a pomôcok, rekonštrukcie ihriska, či plánovanej rodičovskej zábavy.
Vedenie školy ocenilo záujem zástupcov tried a ich ponúknutú pomoc pri riešení problémových i konštruktívnych situácií.
“Jeseň, pani bohatá, zafarbí svet dozlata”.
Toto ročné obdobie nás obdarúva aj plodmi úrody. Sú to výsledky práce rúk pri obrábaní zeme. V našej škole sa o výstavu týchto darov postarali panie učiteľky so žiakmi. Výstava slúžila na spoznávanie, zaradenie a využitie jednotlivých plodov.
Ako sa starať o zúbky a prečo sa nebáť lekára?
Na takéto otázky dostali odpoveď deti prvého a druhého ročníka od p. Uchálovej z RÚVZ. Dozvedeli sa: aká zubná kefka a pasta je pre ne vhodná, ako používať zubnú niť a medzizubné kefky, dôležitosť prevencie a správnu techniku umývania zúbkov. Samozrejme si pripomenuli i to, že bez správnej stravy to nejde.
Žiaci 5. ročníka 4. septembra v rámci akcie Ochrana človeka a prírody absolvovali pešiu túru na Gäceľ a následne rôzne aktivity - pohybové i vedomostné. Deti sa prejavili ako súdržné kolektívy, keď spoločnými silami riešili zadania úloh. Najlepšie sa darilo žiakom 5.D, nazbierali najviac bodov a zvíťazili.