ZŠ Martina Kukučína
"Každé poznanie vychádza zo srdca, každé vzdelanie zo života"

Úžasný deň v Bojniciach – 30.8.2023Zamestnanci Kukučínky prežili úžasný deň v Bojniciach, kde načerpali sily pred novým školským rokom. Tešia sa na všetkých žiakov 4. septembra.


Letná prázdninová čiňnosť - Deň štvrtý – 7.7.2023Deň štvrtý, s prívlastkom záverečný, začal skoro ráno. Vláčikom sme sa odviezli na výlet , nie do Modry, ale do Nezbudskej Lúčky, odkiaľ sme sa kompou preplavili cez rieku Váh a vyšľapali sme si to po schodoch , a bolo ich veru dosť, k hradu Strečno. Všade to dýchalo históriou a bolo tam mnoho zaujímavých vecí. Stihli sme si kúpiť suveníry a zahrali sme sa na detskom ihrisku. Po návrate sme sa zastavili U Bencúrov na zmrzlinke a všetci sme netrpezlivo čakali na hodnotenie. Pochvalný list, darčeky a sladkú odmenu získali všetky deti, ale tešíme sa hlavne z nových kamarátstiev, spoločných zážitkov a hier.

Ďakujeme vám, milé deti, boli ste skvelé, vám, milí rodičia, za dôveru a všetci sa tešíme zasa o rok. Dovidenia!


Letná prázdninová činnosť - Deň tretí – 6.7.2023Deň tretí, s prívlastkom zážitkový. Ráno sme trošku s obavami pozerali na oblohu, ale nakoniec všetko dobre dopadlo a plavbu loďou po Oravskej priehrade sme si užívali. Mali sme schopných kapitánov, ktorí nás bezpečne dopravili na Slanický ostrov umenia, potom naspäť do prístavu. Ďalšou zastávkou bola dedina Klin, kde sme si pozorne prezreli najväčšiu sochu Krista na Slovensku, galériu obrazov a úplne nás očaril výhľad z kopca Grapa na okolitú krajinu. Obed na čerstvom vzduchu chutil znamenite. Celou cestou späť sme spievali a veruže sme zistili, že sme detváky spevavé (video). Ešte sme stihli vymaľovať táborový záznamník na dnešný deň a pohrať sa a už nás čakali rodičia. V piatok nás čaká výlet vlakom, tajomný hrad a všeličo iné. Tešíme sa!


Letná prázdninová činnosť - Deň druhý – 4.7.2023Deň druhý, s prívlastkom indiánsky, sa niesol v dobrodružnom duchu. Škola sa razom premenila na indiánsku osadu, kde si každý udatný Indián zhotovil čelenku, navzájom sme sa pomaľovali a vydali sme sa síce nie na bojový chodník, ale na ranč Mareka Medveckého, kde sa prejavila smelosť a statočnosť našich bojovníkov. Hravo sme zvládli jazdu na koníkoch, pozreli sme si zvieratká a potom už smer mesto, Cukráreň U Bencúrov, kde sme si zamaškrtili na zmrzlinke, vyskúšali sme preliezky i hojdačky. Myslíme, že odmeny, ktoré rozdali veľké náčelníčky Ľubka a Silvinka, si naši udatní Indiáni zaslúžili. V stredu je voľný deň, ale vo štvrtok sa opäť stretneme a bude to opäť zaváňať dobrodružstvom.

Indiánsky bojový pokrik.


Letná prázdninová činnosť - Deň prvý – 3.7.2023Deň prvý, s prívlastkom spoznávací, máme úspešne za sebou. Začali sme pekne zvesela, pán učiteľ nám zahral na harmonike, pani Beňušová porozprávala o hrade Strečno, kde sa chystáme v piatok. Športovali sme v telocvični, navštívili Park dejateľov, náučný chodník na Kuzminove, stihli sme aj zmrzlinku a spoločné hry v záhrade. Ďalší deň nás čaká indiánske dobrodružstvo, tak sa všetci tešíme.


Deviataci, dovidenia! – 30.6.2023"Všetko má svoj začiatok i koniec. Ale to čo vyzerá ako koniec, môže byť iba začiatok."

Posledný deň v základnej škole sa mnohým zdá, že sa všetko končí. Je predsa koniec školského roka. Končí sa učenie, skoré vstávanie. Končia sa desiatky iných vecí. Ale naozaj je to koniec???

Pre deviatakov sa končí, snáď to najkrajšie, bezstarostné obdobie ich detstva. Každý z nich sa rozbehne hľadať tú správnu cestu vo svojom živote, no každý z nich tu zanechá svoju stopu v spomienkach učiteľov, spolužiakov...

Prajeme im, aby sa im v živote darilo, aby našli veľa nových, dobrých kamarátov a aby každý našiel svoje šťastie!

Nuž teda, dovidenia a krásny život prajeme!

Video1, video 2.


Letné účelové cvičenie – 8. ročník – 29.6.2023Predposledný deň školského roka sa žiaci ôsmeho ročníka v rámci účelového cvičenia venovali pohybu a pobytu v prírode. Spoznávali stromy, kríky, rastliny, ktoré rastú v našom okolí. Vyskúšali si založenie ohňa. Ako odmena bola opekačka. S opekaním špekáčikov a slaninky starší žiaci pomohli mladším spolužiakom z 5.B a 2.A. Spoločne sme prežili pekný deň.


Letné účelové cvičenie – 6.A, 7.B – 29.6.2023Vo štvrtok 29. júna počas letného účelového cvičenia- OČAP- ochrana človeka a prírody si žiaci 7.B a 6.A vyskúšali zo zdravotnej prípravy napríklad poskytnutie prvej pomoci pri rôznych situáciách, umelé dýchanie, masáž srdca, obväzové techniky, šatkové obväzy, ošetrenia horných, dolných končatín.

Žiaci si tiež mohli precvičiť orientáciu v priestore, čítanie z mapy, použitie kompasu a buzoly, určovanie zemepisného azimutu a určovanie svetových strán podľa núdzových orientačných prostriedkov. Boli poučení o správaní sa počas búrky a o nástrahách v nepriaznivom počasí pri pobyte v prírode. Nepriaznivé počasie nám ale počas nášho účelového cvičenia nehrozilo, a tak si žiaci mohli potom zašportovať, zahrali si futbal, volejbal aj bejzbal.


Tvorivé aktivity v OKS – 2.B – 29.6.2023Pre dievčatá a chlapcov z 2.B 29. júna p. Janka Tarabová z OKS v Dolnom Kubíne pripravila dopoludnie plné tvorivých aktivít.

V prvej časti si deti vyrobili autoportrét z hliny. Potom nakukli do vonkajších priestorov OKS, obdivovali z dreva vyrezávané a kameňa vytesané sochy.

V druhej časti si vypočuli príbeh chlapca, ktorému ušlo prasiatko. Príbeh následne ilustrovali. V závere každý svoj obrázok predstavil spolužiakom.


Madiálny krúžok na natáčaní – Zuberec – 27.6.2023Žiaci z mediálneho krúžku mali 27. júna možnosť nahliadnuť do zákulisia nakrúcania novej vianočnej rozprávky RTVS Tri zlaté dukáty.

V skanzene v Zuberci videli priamo v akcii nielen prácu režisérky Mariany Čengel Solčanskej a celého filmového štábu, ale aj hercov Zuzany Norisovej, Jozefa Vajdu či Juraja Hrčku.

Zažili, ako sa vyrába umelá rozprávková hmla, ako sa pripravujú herci a ako sa pracuje s komparzom. A prekvapilo ich, že pol minúty vo filme sa na pľaci nakrúca aj dve hodiny.

Úžasný zážitok!


Exkurzia Slavkov a Moravský kras – 27.6.2023Za poznaním naši žiaci z Dolného Kubína vyrazili skoro ráno. Dopoludnia si prehliadli zámok v Slavkove, ktorého interiéry západného krídla sú zdobené štukami Santina Bussiho a freskami Andrea Lanzaniho.

K nemenej zaujímavým patria monumentálne nástropné fresky, predstavujúce bohov na Olympe.

K zámku patrí barokový park, v jeho zadnej časti sa nachádza 6-jamkové golfové ihrisko, ktoré pokračuje aj za zámockou ohradou.

Po prehliadke naši výletníci pokračovali do Moravského krasu. Najväčšie a najlepšie vyvinuté krasové územie v ČR ponúka v kaňonoch Pustý a Suchý žľab pozoruhodné pohľady.

Keďže sú pre cestnú dopravu uzatvorené, romantická je jazda ekologickým cestným vláčikom ku vstupu do Punkevnej jaskyne.

Od nej k hornému mostíku premáva lanovka.

Neopakovateľný zážitok prináša pohľad do hlbín priepasti Macocha z Horného, ale aj Dolného mostíka.

Prehliadka jaskyne spojená s plavbou loďkou po podzemnej riečke Punkva vniesla všetkých do sveta filmových rozprávok.

Krásna a podnetná exkurzia.


Volejbalový zápas roka – 27.6.2023Po koronovej odmlke pokračujeme v dlhoročnej tradícii vo volejbalovom zápase medzi učiteľmi a deviatakmi.

Tento rok čakal našich učiteľov ťažký súper... volejbalistky, ktoré v dlhodobej súťaži starších žiačok skončili na 3. mieste + doplnené atlétmi a ďalšími športovcami.

Výsledok naozaj nie je dôležitý, dôležité je, že si všetci zápas užili!

V zaplnenej telocvični boli povzbudzovaní svojimi kamarátmi, ale aj učiteľmi. Ďakujeme za skvelý volejbalový zážitok.


Škola v galérii – 3.B – 27.6.2023V utorok 27. júna naši tretiaci navštívili poslednýkrát  v tomto školskom roku Oravskú galériu. Po prehliadke  dvoch výstav  sa poďakovali  galerijnej pedagogičke Žofke Mäsiarovej  za celoročnú spoluprácu, za krásne chvíle strávené v galérii nielen na výstavách, ale aj pri výtvarných aktivitách, ktoré pre žiakov pripravovala. Rozlúčili sa so želaním stráviť leto plné zážitkov, oddychu a príjemných stretnutí  možno aj v galérii, knižnici či pri iných kultúrnych podujatiach.


Víťazstvo v súťaži Les ukrytý v knihe - O naj lesnú hádanku – 3.B – 27.6.2023Krásny úspech dosiahli žiaci III.B triedy v súťaži  "Les ukrytý v knihe - O naj lesnú hádanku", do ktorej sa zapojilo 32 ZŠ, MŠ a knižníc a zaslali 369 prác. Porota vybrala 19 najoriginálnejších diel a kniha našich tretiakov pod názvom “Lesné hádanky so Zajkom Hádajkom“ bola  ocenená a získala 1. miesto v kategórii školských kolektívov. Cenu za nich prebrala knihovníčka Alenka Javorková, tiež ocenená ako  najaktívnejšia  knihovníčka, v okresnej knižnici vo Zvolene. V utorok 27. júna si ju prebrali v Oravskej knižnici. Tretiaci opäť dokázali, že majú  tvorivého ducha a hravo zvládli aj literárno-prírodovednú tému. Srdečne víťazom gratulujeme a tešíme sa, že tak úspešne reprezentujú našu Kukučínku!


Via Historica - šermiarsko-divadelné predstavenie – 26.6.2023V pondelok 26. júna k nám zavítala šermiarsko-divadelná kumpánia Via Historica. Ponúkla divadlo pre deti aj dospelých spoza plota.

Na školskom ihrisku nás previedla významnými obdobiami slovenských dejín.

V predstavení "Cesta slovenskou históriou - Od Sama po Štúra" sme spoznali slovanov, pripomenuli si turecké nájazdy, stavovské povstania, Jánošíka, i Štúra. Predstavenie ukončil náš rodák Janko Matuška a slovenská hymna.


Svätojánska vatra – 24.6.2023Sobotné popoludnie patrilo pri zimnom štadióne podujatiu Svätojánska vatra, kde sme pripravili pre naše deti a ich rodičov rôzne aktivity: maľovanie na tvár, výrobky z papiera, športové aktivity…


Poľovníci a policajti deťom – 23.6.2023V piatok 23.6.2023 sa piataci našej školy – Nina Vankúšová, Sofia Janigová, Stela Halamčeková, Tadeáš Kostroš, Michael Škola a Jakub Kubačka – zúčastnili na Kuzmínove športovo-vzdelávacej aktivity s poľovníkmi a policajtami. Súťažiaci si mohli otestovať svoje vedomostné znalosti z našej prírody a súčasne si zašportovali v niektorých disciplínach. Okrem toho sa hravou formou oboznámili aj s aktívnou prácou polície.

Podujatia sa zúčastnili prihlásené školy: J. Matúšku DK, CSŠ DK, M.Kukučína DK, Malatiná a Oravský Podzámok.

Súťažilo sa v týchto disciplínach:

- súboj s kačicou v udržaní rovnováhy (balans)

- súboj s veveričkou - skok do diaľky

- poznávanie lesných zvierat a ich potrava

- súboj so zajacom v behu (na čas)

- poznávanie drevín a rastlín

- súboj so psom – používanie čuchu

- poznávanie poľovných plemien psov

- rozpoznávanie lesnej zveri (tieňohra, zvuky)

V plnení náročných disciplín si naši žiaci počínali veľmi dobre. Stratili len pár bodov z celkového možného počtu. No predsa našli svojho premožiteľa a skončili na peknom II. mieste.

Poradie škôl:

1. miesto: CSŠ Dolný Kubín

2. miesto: ZŠ M. Kukučína Dolný Kubín

3. miesto: ZŠ s MŠ Malatiná

4. miesto: ZŠ s MŠ Oravský Podzámok

5. miesto: ZŠ J. Matúšku Dolný Kubín

Prvé tri družstvá boli odmenené pohárom a každý účastník diplomom a medailou. Všetkým súťažiacim blahoželáme a našim žiakom ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

Videá: video 1, video 2, video 3, video 4, video 5


Turnaj v Subway Surfers – 5., 6. a 7.ročník – 23.6.2023V piatok 23. júna bola naša počítačová učebňa plná hráčov, ktorí si prišli zmerať sily v hre Subway Surfers. Turnaj zorganizovali šikovní deviataci – Matej, Andrej a Jakub, ktorí oslovili žiakov všetkých tried 5., 6. a 7. ročníka a ich zástupcovia bojovali o čo najlepšie skóre. Niektorým sa darilo lepšie, iným to síce nevyšlo podľa ich predstáv, ale taká býva hra. Niekedy je potrebný aj kus šťastia. V pondelok sa tešíme na vyhlásenie výsledkov v kategóriách: Najlepší hráč ročníka, Najlepšia trieda ročníka, Najlepší hráč turnaja, Najlepšia trieda turnaja.


Potulky náučným chodníkom – 2.C – 22.6.2023Žiaci 2.C triedy sa dňa 22. júna zúčastnili vyučovania v prírode pod názvom "Potulky náučným chodníkom".

Cieľom bolo spoznávanie okolitej prírody, pozorovanie rastlín a zvierat. Náučné tabule žiakom pomohli pri určovaní listnatých a ihličnatých stromov, pexeso pri priraďovaní zvierat našej krásnej prírody a nakoniec si prečítali v detskom časopise text pod názvom "Piknik", kde si zopakovali, ktoré lesné zvieratká poznajú.

Na záver žiaci pozorovali lúčnu vegetáciu.


Súťaž o Najlepšieho prváckeho čitateľa – 22.6.2023Vo štvrtok 22. júna sa stretlo v školskej knižnici 9 vybraných super čitateľov prváckych tried, aby medzi sebou zabojovali v súťaži o Najlepšieho prváckeho čitateľa našej školy a tak ukázali, čo všetko sa počas roka naučili. Súťažili v 3 kolách, kde si preverili svoju pamäť, čítanie na čas aj umelecký prednes. Po absolvovaní všetkých kôl a po sčítaní bodov boli vyhodnotení traja najlepší v tomto poradí: 1. miesto Dorotka Kováčiková 1.A, 2. miesto Adelka Fedorová 1.A, 3. miesto Alžbetka Andrisová 1.B. Srdečne gratulujeme! Všetci súťažiaci si zaslúžia náš obdiv za odvahu a preukázané nadobudnuté čitateľské zručnosti. Prváčikom želáme veľa chuti do ďalšieho čítania a rodičom ďakujeme za krásne ceny, ktoré do súťaže venovali. Takto funguje skvelá spolupráca medzi školou a rodičmi!


Rovesnícke vzdelávanie – netradičná výtvarná v 1.A – 22.6.2023Dievčatá (Erika, Bibka, Bianka, Ninka, Klaudia z 9.A a Ninka zo 7.A) 22. júna spravili radosť žiakom z 1.A triedy netradičnou hodinou výtvarnej výchovy. Dievčatá maľovali deti na tvár a potom na oplátku deti z 1.A maľovali dievčatá. Z tejto hodiny mali veľkú radosť a zabavili sa.


Rovesnícke vzdelávanie – matematika – 21. a 22.6.2023V stredu 21. júna si žiaci 9.C Viki, Vaia, Sisa, Aďo, Simon a Viktor na vlastnej koži skúsili, aké je to byť učiteľom.

Oprášili si vedomosti druhého ročníka z matematiky a v 2.A a 2.B predviedli svoje pedagogické majstrovstvo. Zážitok mali všetci, naši „učitelia“ a aj ich mladší spolužiaci.

A už je tu štvrtok 22.6. a naši „možno budúci kolegovia“ učia opäť.

Tentokrát si svoje schopnosti a vedomosti z matematiky vyskúšali v 4.A , 4.B, 5.C. Učivo bolo náročnejšie, ale všetci to zvládli - aj "učitelia" aj žiaci.


Rovesnícke vzdelávanie – biológia – jún 2023Rovesnícke vzdelávanie, kedy žiaci odovzdávajú svoje vedomosti spolužiakom spravidla mladším, využili aj žiaci 9. ročníka a ochotne sa podelili so žiakmi prvého stupňa. Vedomosti z biológie im priblížila Viktória Mešková, žiaci sa od nej dozvedeli o stavbe nášho tela. Iná téma zo sveta živočíšnej ríše im bola sprostredkovaná Adamom Majdišom, ktorý ich previedol témou o ektoparazitoch. Konkrétne sa zameral na kliešťa obyčajného. Informácie obohatili videom, prezentáciou, modelmi. Žiakov viedli k aktívnej účasti na výučbe, diskutovali s nimi, odpovedali na otázky, nechali ich premýšľať a tvoriť...


Rovesnícke vzdelávanie – ANJ v 1.A – 21.6.2023Na hodine angličtiny v 1.A sa žiaci 9.C (Silvia, Simon a Andrej) stali učiteľmi. Deti naučili slovnú zásobu o ľudskom tele. Zaspievali si, zatancovali a vypracovali pracovný list o ľudskom tele.


Vyšnokubínske prviesenky – 21.6.2023Dňa 21. júna sa naši žiaci zúčastnili súťaže mladých recitátorov Vyšnokubínske prviesenky vo Vyšnom Kubíne.

Našu školu reprezentovali Alžbetka Mikulášová z 3.C, Zuzka Valeková zo 4.B a Marco Škrabák zo 4.B.

Súťažilo sa v troch kategóriách. Všetci naši talentovaní recitátori boli skvelí a boli odmenení.

Najlepší vo svojej kategórii bol Marco Škrabák, vyhral 1. miesto.

Srdečne mu blahoželáme a všetkým trom ďakujeme za reprezentáciu.


Stretnutie s literatúrou – 21.6.2023Pri príležitosti 69. ročníka HK v Dolnom Kubíne sme sa zúčastnili aj my s našimi recitátormi na sprievodnom podujatí v parku M. Kukučína. Naše dievčatá krásne recitovali aj v takomto naturálnom prostredí.

Naše recitátorky: video 1, video 2, video 3, video 4, video 5.


Turnaj vo vybíjanej – 21.6.2023V stredu 21. júna sa vo veľkej telocvični uskutočnil medzi kukučínskymi štvrtákmi 1. ročník turnaja vo vybíjanej o putovné "Zlaté gate". Striedavo hrali triedy medzi sebou a v prestávkach medzi zápasmi za prítomnosti hudby si zasúťažili aj triedne učiteľky v hode do koša, na terč a v triafaní do  kuželiek. Víťazom sa stala trieda IV.A, na 2. mieste sa umiestnila IV.B a na 3. mieste IV. C. Gratulujeme!

Všetci žiaci tak vo výbornej atmosfére strávili pekné športové dopoludnie a tešili sa nielen z medailí, ale aj zo sladkých odmien, ktoré im venovali niektorí štedrí sponzori - rodičia, za čo im veľmi pekne ďakujeme.


Výlet do Veličnej – 2.B – 20.6.202320. jún bol krásny slnečný deň a 2.B sa vybrala na výlet. Vláčikom. Nebola to dlhá cesta. Hneď na nasledujúcej zastávke sme vystúpili, zamávali pánovi sprievodcovi a vykročili do ŠKÔLKY.

V MŠ Velinka vo Veličnej sme sa od začiatku cítili ako doma. Zvítali sme sa s deťmi i pani učiteľkami. Zarecitovali sme im, prečítali - aby veľkáči vedeli. Potom sme sa rozdelili. Časť dievčat maľovala drobcom na tvár. Ďalšie deti sa hrali v záhrade.

Keď sa škôlkari pobrali dnu, my sme sa presunuli vedľa. Škôlkari nám požičali kolobežky, florbalové hokejky a loptičky, lopty, ... Prešli sme bránou, a hurá na dopravné ihrisko plné preliezok, domčekov. Využili sme i futbalové ihrisko. Na záver ešte prišla Jankina mamina s ešte teplými nadýchanými bábovkami (ďakujeme).

Do školy sme sa vracali opäť vláčikom, vybehaní a unavení. Ale vďační.

Ďakujeme deťom a zamestnancom MŠ Velinka vo Veličnej za krásne strávený čas.


Číta celé Slovensko – 19.6. – 21.6.2023V dňoch 19. až 21. júna sa aj naša škola v spolupráci s Oravskou knižnicou Antona Habovštiaka zapojila do projektu Číta celé Slovensko. Pútavé príbehy čítali deťom oslovení ľudia z nášho mesta. Následne si deti so záujmom čítali aj knihy podľa vlastného výberu. V závere správne zodpovedali na všetky otázky a potvrdili tým, že milovať knihu znamená milovať múdrosť.


Rovesnícke vzdelávanie – slovenský jazyk – 4.B – 20.6.2023Dňa 20. júna mali žiaci zo 4.B na jazyku slovenskom  netradičných učiteľov z radov žiakov z 9.C: Viky, Silviu, Andreja  a Vaianu. Téma bola: Martin Kukučín - jeho život a dielo. Hodina bola výborná, deti nadobudli veľa nových vedomostí zábavnou a pútavou formou,  ktoré si preverili v záverečnom kvíze.


Rovesnícke vzdelávanie – anglický jazyk – 1.A, 4.C – 19.6.2023Chlapci a dievčatá z 9.B pokračovali v rovesníckom vzdelávaní.

Tamarka a Anetka si vyskúšali, ako je to učiť angličtinu tých najmenších a v triede 1.A spolu s deťmi spievali, tancovali a precvičovali to, čo sa deti naučili na angličtine za celý rok.

Matej s Jakubom zase so žiakmi 4.C precvičovali rôznu gramatiku, ktorú sa žiaci naučili a bude im ju treba aj na 2. stupni, ktorý ich čaká už budúci školský rok.

Všetci štyria to zhodnotili ako zaujímavú skúsenosť.


Tvorivá návšteva Oravskej galérie – 2.C – 19.6.2023Tvorivý čas - dotyky s umením v Oravskej galérii prostredníctvom 2.C triedy.


2.A na dopravnom ihrisku a na pošte – 16.6. a 19.6.2023Žiaci 2.A sa pomaly pripravujú na blížiace sa letné prázdniny, a preto si s pani policajtkou Ivetou Lupákovou zopakovali na dopravnom ihrisku pravidlá bezpečného správania sa na ceste.

A na hodine slovenského jazyka preberali  písanie listov. Každý žiak adresoval list vylosovanému kamarátovi, následne ich odoslali na pošte a netrpezlivo čakali, kedy sa k nim vrátia späť.


Dejepis netradične – 5.B, 5.C – jún 2023V stredoveku sa knihy písali, ilustrovali a prepisovali ručne. Bola to riadna fuška, čo si vyskúšali na dejepise aj žiaci a žiačky 5. B a 5. C. Vznikli tak originálne a pútavé diela, ktoré sa stanú súčasťou výzdoby ich tried od septembra...


Zber papiera – vyhodnotenie – 16.6.202316. júna sme vyhodnocovali tých v našej škole, ktorí boli najaktívnejší a snažia sa prispieť k ochrane našej planéty, podporujú recykláciu a ochraňujú životné prostredie. Spolu sme nazbierali takmer 7800 kg papiera. Podľa počtu žiakov sme urobili prepočet a tu sú tí naj:

I. stupeň:

- 1. miesto 4.B trieda

- 2. miesto 3.C trieda

- 3. miesto 2.B trieda

II. stupeň:

- 1. miesto: 6.A trieda

- 2. miesto 9.A trieda

- 3. miesto 6.C trieda

Ďakujeme za každý kilogram odovzdaného papiera, tých najlepších sme odmenili!!!! Dúfame, že chutilo!


Exkurzia – Martin – 5.A, 6.B – 16.6.2023V piatok 16. júna absolvovali žiaci 5.A a 6.B exkurziu do Martina. Navštívili skanzen (Múzeum slovenskej dediny), kde okrem iného videli, ako kedysi vyzerala škola, architektúra na Orave a aj dom, kde sa nakrúcala Perinbaba. Po prehliadke skanzenu s výkladom sa obe športové triedy presunuli na premietanie českého filmu Deti Nagana, kde videli, aká dôležitá je tímová spolupráca v kolektívnom športe aj v živote.


Plavecký výcvik - 2. turnus - 3.B, 3.D 4.A – 12.6. – 16.6.2023Žiaci 4. A, 3. B a 3.D sa v dňoch od 12. až 16. júna zúčastnili plaveckého výcviku. Úspešne ho všetci zvládli a určite využijú svoje plavecké zručnosti v budúcnosti.


Rovesnícke vzdelávanie – anglický jazyk – 2.B – 15.6.2023Dňa 15.6. si Ninka a Viki z 9.B vyskúšali učenie z opačnej strany. Vyučovali žiakov 2.B triedy. Samé zhodnotili svoje učenie takto:

"Deti boli veľmi milé a šikovné. Vždy, keď sme sa niečo opýtali, reagovali pohotovo a správne. Tancovali a spievali s nami známe detské anglické pesničky. Bola to pre nás skvelá skúsenosť a určite by sme si to chceli vyskúšať aj v budúcnosti."


Rovesnícke vzdelávanie – informatika, nemecký jazyk – 4.B – 15.6.202315. júna žiaci 4.B zažili zaujímavú hodinu informatiky a hodinu nemeckého jazyka v rámci rovesníckeho vzdelávania.

Najskôr traja starší žiaci z 9.B triedy (Viktória, Matej a Adam) odučili hodinu informatiky - programovania (Programovanie s Angry Birds) v code.org.  Zo štvrtákov sa stali programátori, ktorí krok za krokom zisťovali, čo je blokové programovanie, bez problémov sa zžili s programovacím prostredím, rýchlo napredovali, niektorí sa dostali aj do vyšších úrovní.

Na ďalšej hodine im dievčatá z 9.C (Viktória a Silvia) ukázali základy nemeckého jazyka formou pesničiek a hier.

Rovesnícke vzdelávanie má určite význam, lebo mladšie deti sa naučia rešpektovať svojich starších kamarátov a starší žiaci lepšie pochopia prácu učiteľov, utužuje sa vzťah učiteľ – žiak.

Hodiny boli skvelé a veríme, že v budúcnosti sa niektorí zo štvrtákov možno stanú aj ozajstnými programátormi, ktorí budú perfektne ovládať nemecký jazyk.


Exkurzia – Inwald Park – 6.A, 7.A, 7.B – 14.6.2023Naši žiaci zo 6.A, 7.A a 7.B sa 14. júna zúčastnili exkurzie v Dinoparku, Parku miniatúr a stredovekom hrade v zábavnom parku v susednom Poľsku. Deti si užili veľa zábavy a trochu si aj pocvičili a dozvedeli sa veľa o dinosauroch aj architektonických pamiatkach sveta.


Exkurzia – Liptov – 5.B, 5.C – 13.6.2023Žiaci a žiačky 5.B a 5.C triedy absolvovali v utorok 13. júna náučno-poznávací výlet do susedného regiónu. Prvou zastávkou bol Liptovský Ján, kde si s pútavým výkladom prešli Stanišovskou jaskyňou a potom sa prešli skanzenom miniatúr. Druhou zastávkou bol Liptovský Mikuláš, kde navštívili moderné múzeum venované ochrane prírody a jaskyniarstvu. Veľký úspech mali medvedí brloh či vyhliadka. A prialo nám aj počasie...


Školský šport – SUPERfinále – Šamorín – 13.6.202313.6.2023 sa stretli v jednom areáli najlepší športovci a športovkyne z každého kraja na najväčšom školskom športovom festivale SUPERfinále 2023 v Šamoríne a bojovali v deviatich športoch. A my sme boli toho súčasťou! Na základe najvyššieho bodového zisku vo všetkých krajských kolách, bez ohľadu na ich poradie, mala aj naša škola, ZŠ M. Kukučína – Dolný Kubín, možnosť zúčastniť sa.

Naši chlapci - atléti: Juraj Lešňovský, Matej Marcinek, Andrej Jurík, Tomáš Lešňovský, Peter Jančo, Tomáš Jadroň získali 2. miesto, čo je v celoslovenskom meradle vynikajúce!

Srdečná gratulácia, chlapci! Ďakujeme za reprezentáciu!

video 1, video 2, video 3, video 4, video 5, video 6


Lásky našich dejateľov – 9.C – 9.6.2023Žiaci 9.C triedy si 9. júna spestrili 2 hodiny slovenského jazyka a literatúry návštevou Florinovho domu . Zúčastnili sa výstavy s názvom Lásky našich dejateľov.

Cieľom výstavy je priblížiť širokej verejnosti lásky, životy a osudy žien, ktoré stáli po boku významných oravských dejateľov. Videli dobové fotografie, ktoré dopĺňajú sprievodné texty, ukážky básní a osobné predmety z pozostalostí rodín Matúškovcov, Novákovcov, Nádašiovcov, Bencúrovcov a Országhovcov. Odborný výklad žiakom poskytla pracovníčka Literárnovedného oddelenia Oravského múzea P. O. Hviezdoslava.

V závere príjemne strávenej hodinky si žiaci overili svoje získané vedomosti riešením osemsmeroviek, kde boli otázky z výkladu.


Územná súťaž mladých zdravotníkov – 1. miesto – 8.6.2023Takéto šikovné dievčatá v škole máme - Terézia Gočalová 8. C, Simona Nemčeková 9. C, Simona Cimráková 8. C, Máša Terenová 8. C, Martina Laššáková 7. C - to sú členky družstva, ktoré nás reprezentovalo v Územnej súťaži mladých zdravotníkov. Umiestnili sa vo svojej kategórii - DMZ II. stupeň na 1. mieste!

Tešíme sa, že keď bude treba, zachránia nás a pomôžu...

Dievčatá, ste super, ďakujeme za reprezentáciu, len tak ďalej!

Pozrite si aj fotografie na facebookovej stránke SČK, Územný spolok Orava.


Osvienčim – 9. ročník – 8.6.2023Už sedemnásta generácia deviatakov Kukučínky mala dnes možnosť navštíviť bývalý nacistický koncentračný tábor AUSCHWITZ (Osvienčim) v Poľsku. Videli miesto, kde sa tragicky skončili nenávistné prejavy, slovné aj fyzické útoky (nielen) na židovskú komunitu aj zo Slovenska. Nadmieru aktuálne súvislosti našej doby...


Futbalový turnaj o pohár CSŠ – 7.6.2023Naši štvrtáci sa na Turnaji o pohár Cirkevnej spojenej školy v Dolnom Kubíne - pre žiakov 1.- 4. ročníkov dňa 7.6.2023 umiestnili na krásnom druhom mieste.

Hrali a bojovali : M. Butvin, D. Kňazúr, P. Bradík, M. Havko, M. Šuvada, M. Prieboj, T. Gaššo, A. Holub, O. Šálka. Gratulujeme!


Detská P-T-S – 7.6.2023Dňa 7. júna sa v našom meste na atletickom štadióne konali celoslovenské preteky pre malých atlétov s názvom Detská P-T-S.

Žiaci našej školy, na ktorej máme atletickú škôlku a športové triedy pretekajúce pod atletickým klubom TJ Orava Dolný Kubín, dostali tzv. divokú kartu a mohli sa zúčastniť, aj keď nepostúpili z krajských kôl.

V našom tíme súťažili: Hana Kumová, Kristína Hodoňová, Zuzana Valeková, Helena Žilincová, Ján Šimko a Dávid Zajac.

Súťažné disciplíny:

Štafetový beh cez detské prekážky s nadstavcom, trojskok z miesta štafetovou formou, štafetový beh, hod medicinbalom vzad cez hlavu zo stoja, hod raketkou na vzdialenosť, 6 minútový vytrvalostný beh.

Bola to pre nich prvá skúsenosť na takomto významnom podujatí a aj napriek tomu dokázali porazil štyri skúsené tímy.

Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu.


Ako sa žilo kedysi – Zuberec – 1.B, 3.B – 7.6.2023V stredu 7. júna sa žiaci 1.B a 3.B vybrali na školský výlet do Múzea Oravskej dediny  v Zuberci. Pod názvom „Ako sa žilo kedysi“ bol pre žiakov pripravený  špecializovaný program, cieľom ktorého bolo stráviť čas v múzeu tak, aby sa žiaci čo najviac dozvedeli o tom ako sa žilo na takej dedine , aby si vyskúšali zručnosti, ktoré ľudia v minulosti potrebovali a aby sa žiaci zahrali tak, ako sa hrali deti kedysi. Žiaci poznávali tradičné remeslá , prácu  hrnčiarov, drotárov, tkáčov, mlynárov, drevorubačov, kožiarov ..., tradičné pracovné náradie a drevené stroje , ktoré pomáhali ľuďom pri každodenných činnostiach, ako aj interiér  dreveničiek rozmiestnených po kopcoch krásnej Roháčskej prírody. Mohli si vyskúšať sedieť v starodávnych školských laviciach, naučiť  sa  čo je griflik, kalamár, ako sa hrá na harmóniu, výrobu hlinených misiek, zdobenie, prácu s kožou...  

Všetci odchádzali plní dojmov a návštevu žiakom budú pripomínať aj milé suveníry.

Veľké poďakovanie patrí všetkým pracovníkom Múzea za to, že uchovávajú a sprostredkovávajú tradičnú kultúru a ťažký život našich predkov - Oravcov.


Beseda so spisovateľom J. Belanom – 1.B, 3.B – 6.6.2023Aj žiaci 1.B a 3.B v stredu 6. júna  navštívili Oravskú knižnicu A. Habovštiaka, aby sa stretli so spisovateľom Júliusom Belanom. Po prvotnom predstavení sa nasledovalo milé prekvapenie  v podobe pesničky s vlastnoručne vytvoreným textom inšpirovaným jednou z kníh spisovateľa. Počas besedy sa žiaci dozvedeli veľa zaujímavého z jeho života i z jeho tvorby. Keďže "Julo", ako deťom kázal ho familiárne oslovovať, je vekovo veľmi mladý, zahral deťom na rovnakú strunu a reč sa zvrtla aj na počítačové hry. S radosťou odpovedal na zvedavé detské otázky a záver bol venovaný spisovateľovej obľúbenej športovej hre, floorballu. Ako poďakovanie za veselé a pútavé rozprávanie žiaci venovali spisovateľovi album s vlastnými ilustráciami , ktoré boli vyhotovené podľa ich  fantázie po prečítaní jeho kníh. Pohodovú atmosféru v knižnici si žiaci opäť užili.


Beseda so spisovateľom J. Belanom – 5.A, 6.C – 6.6.20236. júna sa žiaci 5.A a 6.C zúčastnili v Oravskej knižnici besedy so spisovateľom pre deti a mládež Júliusom Belanom. Mladý autor deti zaujal nielen svojou tvorbou, ktorú zaujímavo predstavil, ale aj svojou osobnosťou. Jeho prirodzené vystupovanie, komunikácia a dávka humoru deti veľmi zaujali, živo diskutovali i súťažili.


Atletika – úspechy v kategórii dorastu – 3.6. a 4.6.2023Juraj Lešňovský z 9.A triedy túto sezónu zbiera víťazstvá už v kategórii dorastu.

Opäť suverénne víťazil v kolách na strednom Slovensku, a tak sa prepracoval až na majstrovstvá Slovenska.

Vybojoval na Majstrovstvách SR v atletike dorastu v Humennom 3. a 4. 6.2023 4 medaily, z ktorých je jedna zlatá a tri strieborné.

V sobotu vyhral striebro vo vrhu 5 kg guľou a v hode 1,5 kg diskom. V nedeľu to ešte vylepšil, lebo v hode oštepom dosiahol osobný rekord a vyhral striebro. A najlepšie nakoniec v hode 5 kg kladivom zvíťazil a získal zlatú medailu.

Zároveň mu Slovenský atletický zväz udelil nominačný list reprezentanta SR na medzinárodné atletické preteky PTUJ - Slovinsko.

Srdečne gratulujeme, skvelý výkon! Ďakujeme za reprezentáciu!


Volejbalistky na Festivale mládeže – 3.6.20233. júna 2023 sa v Demänovej uskutočnil prvý GRANDEN Festival mládeže, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 500 detí, ktoré odohrali zápasy v rámci 3-kového a 4-kového volejbalu. Zúčastnili sa ho aj naše mladé volejbalistky. Prežili deň plný zážitkov... 7 zápasov... a vyhrali svoju kategóriu! Tohto perfektného turnaja sa zúčastnili: Sofia Jurášková, Nela Záchelová, Nella Hegyi, Nikola Kutlíková, Sarah Beňušová, Klaudia Nuttová a Karin Sarköziová. Gratulujeme!

video 1, video 2


Plavecký výcvik - 1. turnus - 3.A, 3.C, 4.B a 4.C – 29.5. – 2.6.2023V dňoch 29. mája až 2. júna sa uskutočnil v Aquarelaxe Dolný Kubín plavecký výcvik pre našich žiakov z 3. a 4.ročníka. V tomto termíne sa ho zúčastnilo 66 žiakov z 3.A, 3.C, 4.B a 4.C triedy. Všetky prihlásené deti absolvovali plavecký kurz s radosťou a výbornými výsledkami, o čom svedčí aj mokré vysvedčenie, ktoré obdržal každý plavec. Ďakujeme plaveckej škole AQPLUS za super inštruktorov.


Deviataci v hlavnom meste – exkurzia – 9.B, 9.C – 2.6.20239.B a 9.C sa 2. júna vybrali vlakom na exkurziu s cieľom spoznať Bratislavu, jej pamätihodnosti, múzeá, výstavy a dôležité miesta.


Beseda so spisovateľkou Danušou Dragulovou – Faktorovou – 2.B, 1.A – 2.6.2023MDD v Oravskej galérii – 2.B – 1.6.20231. júna sa žiaci z 2 B vybrali prekutrať priestory Oravskej galérie. Hneď po príchode sme trošku (viac) poprehadzovali plány pani Mäsiarovej. Pýtali sme sa, komunikovali, a tak sme stihli zhliadnuť len jedinú výstavu. Ale ... za odmenu sme nakukli i do pivníc Oravskej galérie. A so sebou si odniesli nielen zážitky a vedomosti, ale i pexeso s obrázkami zo zbierok OG. Ďakujeme.


MDD so zvieratkami – 2.A – 1.6.2023Žiaci 2.A oslávili Deň detí poučnou exkurziou na Poľnohospodárskom družstve vo Veličnej, ktorá bola spojená aj s jazdou na koni. Deti si svoj deň skutočne užili. Ďakujeme.


MDD na Oravskom hrade – 1.C – 1.6.2023Na MDD žiaci 1.C rozprávkami skúmali Oravský hrad. Žiaci pomáhali princeznej Nezábudke zháňať lupienky kvetov z venčeka, ktoré zabudla, kde stratila. Boli to rozprávky: Tri kozliatka, Alica v krajine zázrakov, Zlatovláska, Cínovỷ vojačik, O repe, ktoré žiaci všetky uhádli. Za to ich pekne odmenila.


MDD na Liptove – 8.A, 9.A – 1.6.2023Medzinárodný deň detí žiaci 8.A a 9.A prežili na Liptove. Navštívili Park miniatúr Slovensko v Liptovskom Jáne. V tomto výstavnom areáli  videli 23 modelov slovenských kultúrnych pamiatok . Modely sú v mierke 1:25 so silným dôrazom na detail. Prvá z týchto miniatúr vznikla v roku 2005 a bol to model Urbanovej veže v Košiciach. Na Slovensku sa nachádza viac ako 30 000 historických pamiatok, no a Park MINI SLOVENSKO sa snaží oživiť záujem verejnosti o toto bohatstvo. Po prehliadke parku miniatúr navštívili kino v Liptovskom Mikuláši. Prežili sme spolu pekný deň na Liptove.


Exkurzia – tlačiareň Pelprint, Čaplovičova knižnica – 5.C – 1.6.2023Naši piataci z céčky podnikli počas MDD zaujímavé putovanie zo súčasnosti do minulosti. Najskôr navštívili modernú tlačiareň PELPRINT, kde im ochotní zamestnanci ukázali veľa zo svojej práce.

Potom sa už presunuli do ČAPLOVIČOVEJ KNIŽNICE, kde ich čakali ukážky vzácnych rukopisov a prvotlačí starších ako 500 rokov. Bol to pútavo strávený čas...


Opekačka – 9.C – 1.6.20239.C si užila slnečný deň detí na opekačke v Beňovej Lehote.


Športová oslava MDD – 7.A – 1.6.2023Naša siedmacka športovka si okrem návštevy kina užila oslavy MDD aj športom.


Oslavy MDD – 5.A – 1.6.2023Aj piataci si užili oslavy MDD spoznávaním nášho mesta.


Oslavy MDD na Námestí slobody – 1.6.20231. júna sa na Námestí slobody v D. Kubíne oslavoval Deň detí a detí bolo ako smetí! Vďaka patrí všetkým spoluorganizátorom a dobrovoľníkom za spoluprácu, za pomoc. Detičky a ich rodičia boli skvelí, bola to nádherná akcia.

Pozrite si aj správy TVDK.


Oceňovanie atlétov – 31.5.2023Máme veľmi šikovných športovcov a športovkyne, odmeňovali sme za:

- 2. miesto okresné kolo v atletike - staršie žiačky ( družstvo v zložení - L. Gašparíková, K. Laučeková, S. Nemčeková, B. Pétryová, V. Zajacová)

- 1. miesto okresné kolo v atletike - starší žiaci ( družstvo v zložení - J. Ďaďo, F. Dúha, P. Jančo, A. Jurík, J. Lešňovský, M. Marcinek,

- 2. miesto krajské kolo v atletike - starší žiaci ( družstvo v zložení - J. Ďaďo, P. Jančo, A, Jurík, J. Lešňovský, M. Marcinek, L. Zavoďančík)

1. miesto a postup našim chlapcom "ušlo" o 3 bodíky, ale taký je šport.

Gratulujeme, ďakujeme za reprezentáciu.


Čítanie s porozumením – 9.B – 31.5.2023"Čítanie s porozumením rozhoduje o úspechu dieťaťa."

Dnes už neplatí, že pre vstup do života stačí vedieť čítať a písať. Čítanie s porozumením je súčasťou rôznych gramotností, ktoré potrebujeme pre každodenný život. Čítanie s porozumením by malo tvoriť kľúčovú zložku vzdelávania, malo by byť základom prípravy študentov na reálny život.

V našej škole sa učíme aj cez zážitky.

Žiaci 9.B triedy strávili vyučovaciu hodinu slovenského jazyka a literatúry v príjemnom prostredí školskej knižnice. Témou bola čitateľská gramotnosť a čítanie povinnej literatúry. Z prečítaných kníh si pripravia referáty, ktoré budú prezentovať na ďalších hodinách. Prostredie knižnice bolo pre nich motivujúce, viacerí žiaci pozorne čítali, snažili sa vymeniť si aj prečítané poznatky. Čitateľská dielňa sa vydarila.


Atletický trojboj o pohár riaditeľky školy – 25.5.202325.5.2023 v popoludňajších hodinách sa uskutočnili atletické preteky Atletický trojboj o pohár riaditeľky školy pre žiakov základných škôl - 3. a 4. ročník , ktoré vyhlásila riaditeľka ZŠ M. Kukučína Mgr. Katarína Števonková.

Veľmi nám organizačne pomohli športovci z atletického oddielu z TJ Orava , za čo im patrí veľká vďaka! Poďakovanie patrí aj Mestu Dolný Kubín za prepožičanie atletického štadióna.

Na preteky sa mohli prihlásiť aj deti z iných škôl. Túto možnosť využilo a pozvanie prijalo vyše 90 žiakov . Okrem našich žiakov to boli aj žiaci zo ZŠ J. Matušku a Súkromná ZŠ s MŠ Jánoš a CSŠ Dolný Kubín. Trojboj pozostával z 3 disciplín: beh na 50m, hod kriketovou loptičkou a skok z miesta. Každé prihlásené dieťa muselo absolvovať všetky tri disciplíny. Súčet umiestnení jednotlivcov nám dal potom celkových víťazov trojboja.

Prví traja umiestnení v jednotlivých disciplínach boli odmenení medailou a diplomom. Celkoví traja víťazi trojboja v kategórii chlapcov aj dievčat boli odmenení pohárom a diplomom .

Pre všetkých súťažiacich bolo pripravené aj malé občerstvenie-džús, nektárinka a cukríky.

Cieľom tohto podujatia bolo podporiť športovanie našich detí, vyskúšať si športovať na štadióne a zažiť pravé atletické preteky. Radosť v očiach 90 - tich športujúcich detí bola dôkazom, že pre ne je pohyb a šport dôležitý a dokáže byť zážitkom.

Tešíme sa na ďalšie športové podujatia takéhoto druhu!

VÝSLEDKY:

Dievčatá: beh na 50m

1. Kubačková Sabina ZŠ MK DK

2. Hodoňová Kristína ZŠ MK DK

3. Adamovičová Patrícia ZŠ MK DK

Hod kriketovou loptičkou

1. Valeková Zuzana ZŠ MK DK

2. Bajdichová Viktória ZŠ JM DK

3. Žilincová Helena ZŠ MK DK

Skok do diaľky z miesta

1. Kubačková Sabina ZŠ MK DK

2. Berecová Barbora ZŠ JM DK

3. Žilincová Helena ZŠ MK DK

Chlapci: beh na 50m

1. Kiebel Marco ZŠ JM DK

2. Huba Andrej ZŠ JM DK

3. Zajac Dávid ZŠ MK DK

Hod kriketovou loptičkou

1. Tomáň Leo ZŠ JM DK

2. Skladaný Branislav ZŠ JM DK

3. Hauko Oliver Ján ZŠ JM DK

Skok do diaľky z miesta

1. Šimko Ján ZŠ MK DK

2. Šuvada Leo ZŠ JM DK

3. Zajac Dávid ZŠ MK DK

VÍŤAZI TROJBOJA:

dievčatá:

1. miesto : Žilincová Helena ZŠ MK DK

2. miesto : Adamovičová Patrícia ZŠ MK DK

3. miesto : Hodoňová Kristína ZŠ MK DK

Chlapci: 1. miesto : Holub Alex ZŠ MK DK

2. miesto : Šimko Ján ZŠ MK DK

3. miesto : Gálik Adam ZŠ JM DK

Všetkým malým športovcom ďakujeme za krásne výkony a víťazom srdečne blahoželáme.

Heslo: Život je pohyb - pohyb je život!

Pozrite si aj správy TVDK.


Atletika – OK starších žiakov – 25.5.202325.5.2023 sa na štadióne Ivana Chodáka v Dolnom Kubíne konalo Okresné kolo atletiky starších žiakov. Naši žiaci si zmerali sily v atletickom zápolení so žiakmi dolnokubínskych škôl – ZŠ J.Matúšku a ZŠ P. Škrabáka. Súťažilo sa v disciplínach: beh na 60m, beh na 800m, štafeta 4x60m, skok do diaľky, skok do výšky, vrh guľou a hod vortexom. Naši atléti dosiahli veľmi pekné výsledky, padli aj „osobáky“.

Okresné kolo bolo súťažou družstiev.

Družstvo dievčat: Simona Nemčeková, Lucia Gašparíková, Bibiána Pétryová, Klára Laučeková a Viktória Zajacová.

Družstvo chlapcov: Juraj Lešňovský, Matej Marcinek, Andrej Jurík, Filip Dúha, Peter Jančo a Ján Ďaďo

Výsledky:

Žiaci: 1. miesto: ZŠ M. Kukučína DK 591 b.

2. miesto: ZŠ J. Matúšku DK 478 b

3. miesto: ZŠ P. Škrabáka DK 180b.

Žiačky: 1. miesto: ZŠ J. Matúšku DK 439 b.

2. miesto: ZŠ M. Kukučína DK 404 b.

3. miesto: ZŠ P. Škrabáka DK 229 b.

V krajskom kole atletiky budú náš okres reprezentovať víťazné družstvá z obidvoch kategórií.

Víťazom blahoželáme a v krajskom kole prajeme veľa zdaru. Ostatným ďakujeme za pekne výkony.

video 1, video 2, video 3, video 4


Medzinárodný deň rodiny – 1.C – 24.5.2023V máji oslavujeme aj Medzinárodný deň rodiny, nielen Deň matiek.

Dňa 24.5.2023 žiaci 1.C pripravili program, kde recitovali básničky, spievali a tancovali pre svojich rodičov aj starých rodičov.


Stretnutie s ilustrátorkou – 2.A, 2.B, 3.C – 22.5.2023Žiaci 2.A, 2.B a 3.C navštívili 22. mája 2023 Oravskú knižnicu A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Postupne sa oboznámili s tvorbou ilustrátorky detských kníh Hedvigou Gutierrez. Zoznámila ich s vlastnou cestou malého neposedného dievčatka až po "kresliča do kníh". Čítala ukážky z ilustrovaných kníh, a deti - na oplátku - tvorili. Kreslili, vystrihovali a lepili...

Lúčili sme sa dlho, s dobrou náladou, objatiami. Niektorí si odnášali i knihu s venovaním a autogramom.


Dejepis v teréne – 5.C – 18.5.2023Dnešný DEŇ MÚZEÍ strávili naši piataci v priestoroch Oravského múzea v Oravskom Podzámku. Čakalo ich tam stretnutie s jeho pracovníkmi ako sú historik, archivár, archeológ, etnograf, reštaurátor či prírodovedec. Všetci pútavo porozprávali o svojej práci a ukázali, ČO V EXPOZÍCII NENÁJDETE. Dejepis v teréne pokračoval putovaním po Oravskom hrade až úplne hore. Deti sa potom zabavili v priestoroch renesančného domu, kde ich čakali rôzne interaktívne a virtuálne atrakcie...


Zdravá výživa v našej škole – 17.5.2023Tak, ako každý týždeň, aj dnes si naši žiaci vďaka projektom „Čerstvé hlavičky“ od Kauflandu a „Ovocie a zelenina do škôl“ dopriali riadnu porciu ovocia. Tentoraz to boli čučoriedky, 2 broskyne a ovocné pyré. Na zdravie! A aby to tak bolo aj budúci rok, treba hlasovať až do konca mája!


Výtvarná výchova s knihou – 2.B – 17.5.202317. mája bola výtvarná výchova v 2.B venovaná ilustrátorke Hedvige Guttierez a knihám, ktoré ilustrovala. Pani Alenka Javorková z Oravskej knižnice A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne im tieto knihy doniesla, porozprávala o nich. Deti obdivovali prácu ilustrátorky, s ktorou sa v pondelok 22. mája i stretnú.

Keďže ju chcú deti obdarovať vlastnými obrázkami, pridala pani Alenka i ukážky z donesených kníh.


Výlet v Zuberci – 1.C, 3.D – 17.5.2023Žiaci 1.C a 3.D sa 17. mája zúčastnili školského výletu v Zuberci - Múzeum oravskej dediny v prírode, kde si mohli vyskúšať rôzne druhy remesiel, ako sa kedysi pracovalo a žilo, ako sa učili v škole.


Malý futbal žiakov – kvalifikácia do KK – 1. miesto – 17.5.2023Naši chlapci získali 1. miesto v kvalifikácii do krajského kola – futbal žiakov - školský pohár SFZ. Gratulujeme!


Starostlivosť o zúbky – 1.C – 16.5.2023Žiaci 1.C sa zúčastnili besedy o zúbkoch s pani Aďkou...z dentálnej hygieny. Dozvedeli sa veľa informácií -  kedy sa starať o zúbky, ako správne ich čistiť, akú používať pastu, kefku a iné zubné pomôcky /zubná niť, medzizubné kefky, ústnu vodu/, aby boli primerané veku.


Ocenenia deviatakov vo výtvarných súťažiach – máj 2023Bianka Masláková z 9.A je nielen výborná športovkyňa, ale má aj výtvarný talent. Vo výtvarnej súťaži Štefánikove cesty za poznaním 10. ročník (Memoriál M. R. Štefánika) získala Cenu MO Matice slovenskej v Lučenci.

Ocenenie v regionálnej súťažnej prehliadke výtvarných prác DETSKÝ MÓDNY TVORCA - čestné uznanie - získali aj Sebastián Gábor z 9.A a Viktória Mešková z 9.C triedy.

Gratulujeme!


Malý futbal žiakov – OK – 1. miesto – 11.5.2023Máme 1. miesto v okresnom kole v malom futbale žiakov základných škôl – Školský pohár SFZ pre školský rok 2022/2023!

Súťaž sa uskutočnila 11. mája 2023 na ihrisku s umelou trávou pri Kolibe v Dolnom Kubíne.

Chlapci si vybojovali účasť v kvalifikácii o postup na krajské kolo súťaže.

Ďakujeme za reprezentáciu a gratulujeme!


Učíme sa pre život – TECH – 9.A – 11.5.2023Aj žiaci z triedy 9.A si na predmete Technika, pri preberaní učiva rodinná príprava, vyskúšali ako sa treba starať o novorodenca.

A zvládli to veľmi dobre!

Na hodine boli žiaci rozdelení do štyroch skupín a bolo im pridelené „bábätko“. Mali ho pomenovať a postarať sa oň ako o živé.

Skupiny súťažili, ktorá si viac pamätá teóriu starostlivosti o dieťa z predchádzajúcich hodín. Striedavo odpovedali na otázky z kvízu a museli zvládnuť aj praktické ukážky - ako dieťa okúpať, prebaliť, obliecť, ako zistiť dôvody prečo plače... Všetci žiaci boli šikovní a všetci sa snažili, čo najlepšie sa postarať o ich Nelku, Emmku, Dieťabezmena a o Ferka.

Vyhrala skupinka žiakov s „novorodencom Nelkou“ a získali aj malú sladkú odmenu -cumlíkové lízatká.

Učíme sa pre život!


Slávik Slovenska – okresné kolo – 10.5.2023Naša žiačka Alžbeta Mikulášová z 3.C triedy získala 2. miesto v okresnom kole detskej speváckej súťaže SLÁVIK SLOVENSKA 2023. Srdečne gratulujeme!


Ako funguje chrbtica – 2. ročník – 10.5.2023Z čoho sa skladá a ako funguje naša chrbtica? Ako správne sedieť, nosiť aktovku, či dvíhať ťažké predmety? Čo sa stane, ak sedíme nesprávne, či chrbát nevhodne zaťažujeme?

Toto všetko sa druháci dozvedeli od pracovníčok Úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne.


Malý futbal žiačok – OK – 1. miesto – 5.5.2023Máme 1. miesto v okresnom kole v malom futbale žiačok základných škôl – Školský pohár SFZ pre školský rok 2022/2023!

Súťaž sa uskutočnila 5. mája 2023 na ihrisku s umelou trávou za Zimným štadiónom v Dolnom Kubíne.

Dievčatá si vybojovali účasť v kvalifikácii o postup na krajské kolo súťaže.

Ďakujeme za reprezentáciu a gratulujeme!


Najkraslica – 2.B – jar 2023Ešte v marci 2023 vyhlásilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne súťaž o Najkraslicu. Už plagát nás potešil. Boli na ňom naše (2.B) vlaňajšie ocenené vajíčka.

A tak sme sa prihlásili opäť. Už od februára sme vymýšľali, zdobili...

Počas veľkonočných sviatkov naše kraslice zdobili Kubínyiho kaštieľ vo Vyšnom Kubíne.

No a v piatok 5. mája sme si ich boli vyzdvihnúť. Spolu s nimi sme dostali krásne košíčky na ďalšie výrobky a tiež množstvo darčekov. Ďakujeme.


Škola v prírode Donovaly – deň piaty – 5.5.2023Deň sa, tak ako každý deň, začal rozcvičkou, raňajkami. Deti sa preorientovali z doterajších párok na sladké raňajky, ako krupicová kaša a vianočka.

Nasledovalo vyhodnotenie pobytu, na ktorom sme hodnotili aj poriadok na izbách.

Vďaka rodičom a vedeniu školy sme mohli pre každé dieťa pripraviť pestrú tombolu. O 13.00 po nás prišiel autobus a odchádzali sme. So Školou v prírode sa deti ťažko lúčili, získali si nových kamarátov a animátorov. Dovidenia, Donovaly.


Škola v prírode Donovaly – deň štvrtý – 4.5.2023Dňa 4.5.2023 sme začali opäť rozcvičkou s hudbou vonku, raňajky all inclusive, trošku učenia a kráľovské remeslá, obed a odpočinok. Potom nás už čakala Víla Cililing - súťaž jednotlivcov v hľadaní rozprávkových bytostí.

Nasledovala opekačka a vyhodnotenie družiny o získanie najväčšieho počtu tramptárov. Vyhrali naše Kubínske kapybary. Zaznela záverečná hymna Tramptárie s podpisovaním kariet od animátorov a rozlúčková diskotéka.

Naše deti odídu zajtra smutné za kráľovstvom Tramptária, ale plné krásnych a nezabudnuteľných zážitkov. Ďakujeme za perfektné dni!


Škola v prírode Donovaly – deň tretí – 3.5.2023Dňa 3.5.2023 nám počasie neprialo, ale aj napriek tomu sme si užili tento deň naplno. Začali sme rozcvičkou na chodbe, pokračovali sme tradičnými chutnými raňajkami.

Trochu sme sa poučili a potom nám Kráľovské remeslá vyplnili polovicu upršaného doobedia. Tiež sme sa zapotili vo vedomostnej súťaži Dobre vedieť.

Po chutnom obede a odpočinku sme tvorili komixové príbehy a nacvičovali program na večernú Talentmániu.

Poobede sme súťažili Chlapci proti dievčatám v zábavných aktivitách. Opäť nasledovala fantastická večera s dupľami.

Deň sme zakončili vystúpeniami talentov a diskotékou.


Bábkové divadielko  v Oravskej knižnici – 1.A, 1.B, 3.B – 3.5.2023V stredu 3. mája sa žiaci 1.A, B a 3.B ocitli v Oravskej knižnici A. Habovštiaka na improvizovanom bábkovom divadle s jediným účinkujúcim, hercom a spisovateľom Petrom Gärtnerom, ktorý moderným spôsobom zakomponoval postavy klasických rozprávok do divadelného predstavenia. Z pripraveného čarovného kufra vychádzali bábky z jeho kníh ako čert Kolofón, ježibaba, Janko a Marienka, či lúpežníci. Žiaci s nadšením sledovali dej a dobre sa zabávali. Pre herca si tiež pripravili prekvapenie v podobe tieňového divadielka doprevádzaného pesničkou vlastnej tvorby a výtvarnými prácami s pamätným venovaním. Do školy sa všetci vracali plní zážitkov ako z naozajstného divadla. V upršanom počasí to bola jedinečná príležitosť takto veselo stráviť čas v knižnici.


Jarné atletické súťaže – apríl, máj 2023Na prelome apríla a mája sa uskutočnili 1. kolá majstrovstiev stredoslovenskej oblasti v atletike.

30.4.2023 - v nedeľu sme cestovali do Nitry na súťaž staršieho žiactva a za svoje výkony získali body:

- Matúš Škerda – v behu na 300 m, kde získal 5 bodov

- Filip Dúha – v behu na 100m cez prekážky a v skoku do diaľky, spolu 5 bodov

- Peter Jančo – vo vrhu guľou a skoku do diaľky, spolu 5 bodov

1.5.2023 - v pondelok súťažili mladší žiaci v Považskej Bystrici a 2 pretekári boli naozaj výnimoční:

- Viktória Zajacová – vyhrala beh na 60 a 150 m a druhá bola v skoku do výšky. Spolu získala 31 bodov.

- Matej Turoň – vyhral skok do výšky, vo vrhu guľou bol druhý a v skoku do diaľky štvrtý. Spolu získal 26 bodov.

2.5.2023 - v utorok sa konali preteky najmladšieho žiactva v Dolnom Kubíne a naši najmladší atléti súťažili v štyroch disciplínach a aj vo všetkých dokopy teda v štvorboji. Veľkú radosť nám urobila Hana Kumová, ktorá vyhrala 2 bronzové medaily, skončila na 3. mieste v behu na 600m a aj v celom štvorboji.

Gratulujeme!


Škola v prírode Donovaly – deň druhý – 2.5.2023Druhý deň si žiaci po rannej rozcvičke, výdatných raňajkách a splnení vyučovacích povinností vyskúšali kráľovské remeslá: lukostreľba, jazda na koni, kráľovský futbal, jazda na autíčkach, šperkárstvo, tanec, pingpong....

Po super obede navštívili rozprávkovú krajinu Habakuky.

V čase odpočinku deti písali obsahy videných rozprávok a kreslili k nim ilustrácie. Po výbornej večeri čakala deti Tipovačka s diskotékou.

Tešia sa na ďalší deň s bohatým programom!


Škola v prírode - hotel Vesel Donovaly – deň prvý – 1.5.2023Našich 65 štvrtákov máme v škole v prírode!

Program dnešného dňa: po šťastnom príchode sa všetci ubytovali do krásnych izieb. Žiakov privítali animátori v krásnych kostýmoch. Začal sa zaujímavý týždeň a už v prvý deň bol rozprávkový. Deti boli rozdelené do 2 kráľovstiev, pričom každé malo zistiť heslo vyriešením hádaniek skrytých v prírode. Nasledovala tvorba erbov a pokrikov.

Po dobrej večeri nasledovala korunovácia kráľa a kráľovnej s diskotékou. Super deň, tešíme sa na zajtra!


Stavanie mája – 28.4.2023„Sadíme my máje, čo nám dajú za ne...?“

Tak sa spieva v starej piesni. Rok sa s rokom stretol a naša Kukučínka sa opäť pripojila k tradícii stavania májov. Náš sprievod, s krojovanými deťmi na čele a za zvukov heligónky, prešiel okolo školy a zastavil sa na školskom dvore. Tu krátkym programom žiaci a žiačky spríjemnili dnešné vyučovanie ostatným spolužiakom. Dievčatá stužkami ozdobili májku a chlapci ju postavili na určené miesto.

Stavanie mája patrí k jarným tradíciám. Nech sa ľudové tradície prenášajú z generácie na generáciu, aby naše deti mali vo svojich srdciach dobrý základ pre ich zachovanie.

video  

video 2

video 3

video 4

video 5

video 6


Beseda o knihách – 1.C – 27.4.2023Dňa 27. apríla 2023 sa žiaci 1.C zúčastnili besedy s p. Alenkou Javorkovou.

Keďže bol mesiac - apríl lesov, každá kniha je vyrobená z papiera, treba si ju preto vážiť a správať sa ku knihám s úctou, ešte nás môžu prežiť. Každý žiak si vybral knihu o zvieratách, povedali sme si, ktoré knihy sú rozprávkové a ktoré encyklopédie, aký je medzi nimi rozdiel. Teta Alenka nám prečítala rozprávku o sovičke, ktorá žila v lese so svojimi kamarátmi. Žiaci sa poučili, ako sa máme správať, keď sme v prírode, ale aj k zvieratkám, ktoré tam žijú, je to ich úkryt, kde sa cítia bezpečne, je to ich domov. Žiaci si na pamiatku vyrobili sovičku z papiera.


Žiarivá hodina fyziky – 9.B – 26.4.202326. apríla bolo počas vyučovania vonku zamračene, tmavo, upršane, ale u nás v učebni na hodine fyziky bolo veľa svetla.

Žiaci 9.B si pri opakovaní učiva z elektriny so záujmom skúšali vyrobiť svetlo pomocou elektrického prúdu a tuhy. Predstavili si, ako sa kedysi pred 150 rokmi Edison pokúšal zostrojiť žiarovkové vlákno a tiež začal s uhlíkom, ktorý elektrickým prúdom rozžeravil, až vlákno začalo svietiť. Žiaci si vyskúšali zapájať klasické Edisonove žiarovky do obvodov rôznymi spôsobmi.

Zapájali aj iné spotrebiče a merali napätie aj prúd.

Na fyzike bolo veľa svetla a zvonenia.

Niečo sa podarilo zapojiť hneď, niečo až po krátkom skúšaní, presne, ako keď vynálezca zdokonaľuje svoj nápad, až sa mu to nakoniec podarí.


Slávik 2023 – školské kolo – 24.4.2023Dňa 24.4.2023 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska 2023.

Súťažilo sa v speve ľudových piesní v našej regionálnej miestnosti. Tešíme sa, že máme veľa prekrásnych hlasov.

Na okresné kolo porota vybrala :

kategória /1.-3. ročník/ Alžbeta Mikulášová 3. ročník

kategória /4.-6. ročník/ Kevin Revaj 5. ročník

kategória /7.-9. ročník/ Lukáš Zavoďančík 7. ročník


Les ukrytý v knihe – 1.A – 21.4.2023Prváčikovia objavovali les ukrytý v knihe. Rozvíjali si čitateľskú a prírodovednú gramotnosť prostredníctvom stretnutia s lesníkmi a zaujímavými príbehmi, čítaním o hlucháňovi, lúštením krížoviek, skladaním origami a kreslením.


Deň Zeme – technika – 6.A – 21.4.2023Aj žiaci našej školy si pripomínajú Deň Zeme rôznymi  aktivitami. Niektorí čistia okolie školy, niektorí si pripravili reláciu do školského rozhlasu, iní diskutovali na tému. Žiaci 6.A triedy vytvorili na hodine techniky plagát a vyzdobili si triedu svojimi obrázkami.


Deň Zeme  - upratovanie a skrášlenie mesta – 21.4.2023V piatok 21.4. sme aj my, z Kukučínky, prispeli k tomu, aby sme mali krajšie životné prostredie a ochránili našu Zem. Zajtra má naša Zem sviatok, tak sme jej dali darček.

Zapojili sme sa týmto do výzvy nášho mesta - Dolný Kubín na upratovanie a skrášlenie mesta, a tak sme aj my pomohli.

Poupratovali sme široké okolie školy a časť sídliska Bysterec.


Projekt FAST Heroes SK – 2.B, 4.C – apríl 2023Už druhýkrát sa zapojili deti z 2.B a 4.C do projektu FAST Heroes SK, prostredníctvom ktorého sa zábavnou formou učia o príznakoch a rýchlej pomoci pri cievnej mozgovej príhode (CMP).

Už vedia, že čas je rozhodujúci a číslo 112 dôležité.

Ale taktiež vedia i to, že nadváha, fajčenie, alkohol a nedostatok pohybu často prispievajú k vzniku CMP.

A keďže sú "už pokročilí", spoločne si otestovali vedomosti v teste určenom pre našich starších spolužiakov z 2.stupňa.


Zápis do 1. ročníka - deň druhý – 18.4.2023Aj v utorok 18.4.2023 bola naša škola plná predškolákov so svojimi rodičmi... Milí rodičia, ďakujeme za vašu dôveru, tešíme sa na budúcich prváčikov v novom školskom roku!


Zápis do 1. ročníka - deň prvý – 17.4.2023Pondelok 17.4.2023 bol výnimočný pre budúcich školákov a ich rodičov. V našej škole absolvovali zápis do 1. ročníka dievčatá a chlapci, ktorí sa už tešia na svoj prvý školský deň.

Prajeme im veľa šťastia a v septembri dovidenia.


Hokejové úspechy našich žiakov – apríl 2023TALIANSKO - Žiaci našej školy sa 31.3.-2.4.2023 zúčastnili na medzinárodnom hokejovom turnaji v severotalianskom mestečku Fondo za účasti ôsmich tímov z Talianska, Nemecka, Poľska a Českej republiky. O tretie miesto bojovali s Českým tímom South Stars , v ktorom zaslúžene vyhrali 4:3 a získali bronzové medaily. Za najlepšieho brankára turnaja bol vyhlásený žiak 6.A Adrián Košťál a do All stars teamu turnaja sa dostal Mykita Staskevych...

Ďakujeme za reprezentáciu žiakom: Adrián Košťál, Nina Čellárová, Oliver Hurák, Mykita Staskevych, Filip Zrník, René Richard Reinisch, Matúš Kutlík, Igor Malovanyi, Tomáš Havko, Jakub Franek , Sebastián Groer, Tomáš Kampoš

ČECHY - Záver sezóny si medvede U14 spestrili na medzinárodnom turnaji v českom Třinci, kde si zmerali sily s mužstvami JKH GKS Jastrzebie (Poľsko), HC Prešov, a HK Havrani Piešťany. Počas dvoch dní odohrali 6 kvalitných zápasov, z ktorých si odniesli strieborné medaily za konečné 2. miesto.

Ďakujeme za reprezentáciu žiakom: Tadeáš Buzák, Boris Svýba, Bianka Masláková, Nina Čellárová, Andrej Kalis, Samuel Franek, Tomáš Jadroň, Dávid Vozatár, Adam Plichta , Martin Svorada


Úspech tretiačok v literárnej súťaži – 12.4.2023V stredu 12. apríla sa v Oravskej knižnici A.  Habovštiaka konalo vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže „Nedokončený príbeh“. Súťaž organizovala Oravská knižnica  v Dolnom Kubíne v spolupráci s autorkou literatúry pre deti Katarínou Škorupovou, ktorá bola aj hlavnou porotkyňou a prebiehala v dvoch kategóriách: žiaci 3.a 4. ročníka ZŠ a žiaci 5. a 6. ročníka ZŠ /1. ročníka osemročných gymnázií.  V súťaži spomedzi 100 hodnotených prác dosiahli krásny úspech aj žiačky 3.B triedy Ninka Bušovská a Timejka Črepová, ktoré po prečítaní príbehu  MALOTRIEDKA – MALOKLIETKA od spomínanej spisovateľky popustili uzdu fantázii, dokončili príbeh a v kategórii žiaci 3. a 4. ročníka sa Ninka stala víťazkou a Timejka získala 3. miesto. Na všetkých výhercov čakala pekná odmena, kniha s vlastnoručným spisovateľkiným venovaním, pre skvelých čitateľov a pisateľov knižný „skvost“ do ich zbierky.  

Srdečne gratulujeme a tešíme sa na ďalšie zaujímavé príbehy spod ich pera!


Svetový deň zdravia – OBN – 7. ročník – apríl 2023Oslavuje sa každoročne a každý rok upriamuje pozornosť na konkrétnu zdravotnú tému, ktorá znepokojuje ľudí na celom svete. Je to významný sviatok pre všetkých, ktorým záleží na ich pohode, zdravom tele a silnom duchu.

Dátum 7. apríla je výročím založenia WHO v roku 1948. Na čele Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa v tento deň na celom svete propaguje a oslavuje fyzická, duševná a emocionálna pohoda. Svetový deň zdravia 2023 nám pripomína dôležitosť duševného a fyzického zdravia, ako aj potrebu jeho včasnej prevencie.

Na OBN v 7. ročníku si ešte pred veľkonočnými prázdninami naši žiaci pripomenuli Svetový deň zdravia . Žiaci vyrábali projekty na rôzne témy týkajúce sa zdravého spôsobu života, zdravia fyzického i psychického.


Florbal – regionálne kolo – 4.4.2023Na regionálnom kole vo florbale v Tvrdošíne naši žiaci získali pekné umiestnenie:

2. miesto - žiaci

3. miesto - žiačky

Ďakujeme za reprezentáciu a gratulujeme!


Učíme sa pre život – varenie – TECH – 6.CD – 4.4.2023Naši šiestaci v utorok 4.4. na technike predviedli svoje kuchárske schopnosti, navarili a upiekli to, čo majú veľmi radi (nie, nie je to zdravé jedlo... :-)). Ukázali, že by sa obživili v prípade nutnosti. Všetkým chutilo, nabudúce sa dáme tiež pozvať!


Školská literárna súťaž – marec 2023Naši žiaci 5. - 6. ročníka si mohli preveriť svoje vedomosti v literárnej súťaži, ktorá prebiehala v MARCI - mesiac knihy. Každý pondelok sa žiaci tešili na nové otázky. Záujem o súťaž bol veľký a zaslúžené víťazstvo získal Michal Škola z 5. C triedy. Gratulujeme!


Odmeňovanie v riaditeľni za marec 2023Pani riaditeľka 4.4. opäť vyhlasovala v rozhlase a následne odmenila v riaditeľni žiakov, ktorí dosiahli úspechy v rôznych súťažiach:

Okresné kolo recitačnej súťaže v prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín

I. kategória – poézia:

3. miesto – Zuzana Valeková -  4.B

I. kategória – próza:

1. miesto – Marco Škrabák – 4.B –

II. kategória – poézia:

2. miesto - Tereza Šuvadová – 6.C

III. kategória – poézia:

2. miesto – Terézia Gočalová – 8.C

Okresné kolo geografickej olympiády – kategória G

3. miesto – Stela Halamčeková – 5.C

Medzi úspešných riešiteľov patria – Michael Škola-5.C a Lucia Tomagová-5.A.

Okresné kolo geografickej olympiády – kategória E

2. miesto – Terézia Gočalová – 8.C

3. miesto – Klaudia Šabová – 9.A

Okresné kolo geografickej olympiády – kategória F

1.miesto – Marek Grobarčík – 7.A

Okresné kolo chemickej olympiády – kategória D

2. miesto – Tomáš Borový – 9.B

3. miesto – Matej Gerát – 9.B

Medzi úspešných riešiteľov patrí: Klaudia Šabová -  9.A

Pred pár dňami boli odmenení aj žiaci vo vrhu guľou, Pytagoriáde, ocenenie v knižnici....

Máme šikovných žiakov!

Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu!


Kukučínkovský veľkonočný strom – 3.4.2023V pondelok 3.4.2023 to naozaj nevyzeralo na vítanie JARI, ale aj napriek chladnému počasiu sme slávnostne ozdobili náš KUKUČÍNKOVSKÝ VEĽKONOČNÝ STROM, areál sme ozdobili veľkonočným vajcom a krásnym zajačikom...

Zaspievali sme, zatancovali a tešíme sa na jar a Veľkú noc.


Rozprávková súťaž – víťazka Laura – 2.B – 3.4.2023Pondelok 3.4. bol plný udalostí. Jednou z nich bola milá návšteva v 2.B.

Zástupcovia Občianskeho združenia Daruj úsmev prišli osobne odovzdať cenu víťazke marcovej "Rozprávkovej súťaže" LAURE MACÍKOVEJ. A nielen jej. Sladkú odmenu a omaľovánky dostali všetky deti z 2.B za svoje krásne čitateľské projekty.

Žiaci 2.B, ktorí sa svojimi projektmi z čítania zapojili do súťaže: Braňko Augustín, Maroško Čutka, Dávidko Gašper, Janka Hečková, Rebeka Furindová, Emka Janotíková, Dominik Juriga, Miško Karetka, Miško Kovalčíķ, Dominik Kutlík, Kristínka Kutlíková, Laura Macíková, Martinko Rojík, Samko Uhričík.

Nad svojimi projektmi strávili nemálo času, preto si zaslúžia náš obdiv.

Ďakujeme.


Čítanie v marci – marec 20232. ročník aktivity ČÍTANIE V MARCI, ktorá bola zorganizovaná v rámci Marca - mesiaca knihy pre našich prvostupniarov, bola veľmi úspešná.

Zapojilo sa 7 tried (2.A, 2.B, 2.C, 3.B, 3.C, 4.B, 4.C a jedno dievčatko z 3.A). Každý zapojený čitateľ bol opäť odmenený drobnou odmenou. Veď 192 prečítaných kníh za to stojí.

A 26 954 strán vysoko prekonalo množstvo vlani prečítaných strán (21 000).

Pokúsime sa tento "rekord" i o rok prekonať?


Týždeň otvorených dverí v Kukučínke -  31.3.2023Týždeň otvorených dverí v našej škole je za nami.

Poslednými hosťami boli deti a ich pani učiteľky z MŠ na Námestí slobody v Dolnom Kubíne. Čakali na nich žiaci z 1. A a 1. B triedy, ktorí ochotne predviedli, čo všetko sa už v škole stihli naučiť.

Hneď na úvod si pochvalu detí získali výtvarné práce mladších žiakov vystavené na chodbách a pekná jarná výzdoba, hoci počasie ešte jari veľmi nepraje. Potom už plné očakávania vstúpili do tried. Po privítaní si posadali medzi prvákov a zoznámili sa so šlabikárom, z ktorého im školáci čítali, spoločne počítali na tabuli i počítadle, písali, kreslili, spievali, tancovali, hrali sa so slovami, slabikami a hláskami. Poradili si aj s angličtinou, dokázali správne pomenovať farby, čísla i zvieratká.

Záver patril návšteve školskej knižnice, v ktorej si každý malý čitateľ našiel zaujímavú knižku a v literárnom kvíze dokázali, že knihy sú ich kamarátky.

Ďakujeme za návštevu a tešíme sa na našich budúcich žiakov – prvákov.


Farebný týždeň – 31.3.2023A je tu záver FAREBNÉHO TÝŽDŇA - čierna a biela farba.

Tieto dve farby, hoc sa možno zdajú byť absolútne rozdielne, sú práve naopak v spoločnej kombinácii absolútne dokonalé. Vytvoria silný kontrast a hodia sa najmä na abstraktné motívy alebo fotografické portréty ľudí. A práve čiernu a bielu sme dnes v škole videli na každom kroku.

V školskej jedálni nám pani kuchárky na záver týždňa prichystali petržlenovú polievku so zemiakovými haluškami, rybu so syrovo-bylinkovou kôrkou, zemiakovým pyré a šalátom z kyslej kapusty s jablkami, k tomu banán a stolovú voda.

Najvýznamnejšími zástupcami ovocia a zeleniny bielej farby sú tvrdé plody: jablká, hrušky, banány, ďalej sem patria cibuľa, cesnak, karfiol, pór, uhorky a huby. Za dostatočný príjem bielej farby by sme však nemali považovať lyžicu cukru alebo biely rožok.


Učíme sa pre život! – TECH – 9.C – 31.3.2023V piatok 31.3.2023 na technike v 9.C - praktické činnosti...

Niet nad praktické skúsenosti - nemusia hneď, ale o takých 8 rôčkov sa to všetkým, aj dievčatám, aj chlapcom zíde... tak ešte pocvičiť a o detičky sa postarajú...

Ste skvelí, deviataci!

Video 1, video 2.


Chemická olympiáda – okresné kolo – 30.3.2023Dňa 30. marca 2023 sa naši žiaci zúčastnili OK Chemickej olympiády, kde našu školu úspešne reprezentovali.

Tomáš Borový z 9. B - 2. miesto,

Matej Gerát z 9. B - 3. miesto,

Klaudia Šabová z 9. A - úspešná riešiteľka.

Ďakujeme a prajeme im veľa ďalších úspechov.


Týždeň otvorených dverí v Kukučínke -  30.3.2023Štvrtková návšteva škôlkarov potešila žiakov 1. B. 2. A a 2. C triedy. Predškolákov z MŠ v Dolnom Kubíne - Na Sihoti sprevádzali pani učiteľky i pani riaditeľka.

Deti boli smelé, hneď po zoznámení sa ochotne pridávali k starším kamarátom a spoločne pracovali. Poradili si s každou úlohou, ktoré pre nich pripravili pani učiteľky a pán učiteľ, cvičili, spievali, recitovali riekanky, pomenúvali číslice i písmenká, hrali sa slovné hry, počítali, písali. Opäť bolo veselo, tvorivo a hravo.

Čas utiekol veľmi rýchlo, už len krátky pozdrav bývalým spolužiakom zo škôlky v 3. B, prezretie nových kníh v školskej knižnici, sladká odmena, diplomy a návrat do škôlky...

Ďakujeme a dovidenia. Tešíme sa na ďalšie stretnutia.


Farebný týždeň – 30.3.2023FAREBNÝ TÝŽDEŇ pokračoval fialovou a modrou farbou.

Dnes sa nám síce veľmi neukazovala modrá obloha, ale my sme v škole mali modrej viac než dosť. Niektorí z nás však majú radšej fialovú farbu, ktorá modrú sem-tam v triedach vystriedala. Pani kuchárky na nás tiež mysleli, prichystali cviklový krém, sekanú pečienku so zemiakmi a dusenou kapustou, k tomu ovocný nápoj z čiernych ríbezlí.

Modrú, indigovú a fialovú farbu určuje obsah antokyánov, ktoré sú nielen nositeľmi krásnych farieb, ale majú aj významné účinky na znižovanie krvného tlaku, udržiavanie zdravého srdca a zdravých ciev. Farba antokyánov sa mení v závislosti od pH. Fialová je v neutrálnom prostredí, modrá v zásaditom a červená v kyslom.

V piatok nás ešte čaká čierna a biela farba!


Týždeň otvorených dverí v Kukučínke -  29.3.2023Aj v stredu 29.3.2023 sme mali v škole milú návštevu, tentokrát to boli predškoláci s pani učiteľkami z materskej školy v Dolnom Kubíne - Banisku.

Stretli sa so žiakmi 1. B a 3. D triedy. S prvákmi sa porozprávali, zaspievali si, vyskúšali písanie i čítanie. Všetko zvládli na jednotku. Pán učiteľ ich pochválil za usilovnú prácu a okrem sladkej odmeny dostali aj diplom na pamiatku.

Tretiacii privítali deti spevom a hrou na flauty. Škôlkari si potom v telocvični vyskúšali cvičenie na fitloptách. Po rozcvičke sa vrátili do triedy, kde usilovne pracovali na hodine matematiky. S číslami a počítaním si všetci hravo poradili.

Ďakujeme a o rok dovidenia .


Farebný týždeň – 29.3.2023FAREBNÝ TÝŽDEŇ pokračoval žltou a oranžovou farbou.

Aj žlto-oranžové slnko vedelo, že tieto farby v stredu ovládli našu školu. Celý deň sa na nás usmievalo. Veselé pani kuchárky nám v školskej jedálni pripravili zeleninovú polievku s lievankou z tekvice hokkaidó, morčacie prsia na kukurici s kuskusom, k tomu mrkvový šalát s ananásom, jablkovo-banánové pyré a vodu s citrónovou šťavou.

Oranžovú a žltú farbu určuje obsah karoténov, prekurzorov pre tvorbu vitamínu A. Karotény sú látky s antioxidačnými účinkami, významné v prevencii rakoviny a na udržanie dobrého zraku. Najznámejšie potraviny z tejto skupiny sú pre nás mrkva, kukurica alebo tekvica hokkaido.

Vo štvrtok nás čaká fialová a modrá farba!


Víťazné ukončenie marca - mesiaca knihy - 3.B – 29.3.2023Návšteva Oravskej knižnice A. Habovštiaka v stredu 29. marca bola pre žiakov III.B netradičná. Okrem bežného vypožičania kníh si žiačka Ninka Bušovská prevzala cenu, ktorú získala v celoslovenskej výtvarnej súťaži "Prečítaj a nakresli" na motívy rozprávok Pavla Dobšinského, kde po prečítaní súťažných rozprávok nakreslila omaľovánku

k rozprávke Zakliaty zámok. Preberaním ocenenia sme skvelo ukončili marec - mesiac knihy.


Deň otvorených dverí – 28.3.2023V utorok 28.3.2023 na POTULKÁCH KUKUČÍNKOVOM bolo parádne!

Ďakujeme za návštevu všetkým - malým aj veľkým, boli ste skvelí a šikovní!


Týždeň otvorených dverí v Kukučínke -  28.3.202328.3.2023 nás navštívili predškoláci z MŠ v Párnici.

Prišli ešte pred zvonením, a tak sa počas prestávky mohli stretnúť s bývalými spolužiakmi, dnes už žiakmi našej školy v 1. C a 3. C triede. Zaujala ich aj telocvičňa, ale tu sa nemohli dlho zdržiavať, lebo zvonček oznámil začiatok hodiny a škôlkari s napätým očakávaním vstúpili do 3. D triedy. Tretiaci ich privítali peknou piesňou a hrou na flauty. Po vzájomnom zoznámení sa pustili do spoločnej práce. Čakali ich rytmické hry, zábavné úlohy a pracovné listy, ktoré všetci bezchybne zvládli. Na rozlúčku si spolu zatancovali.

Na vyučovaní sa im veľmi páčilo a prezradili, že by sa do školy radi vrátili. Pre svojich nových kamarátov vyrobili a priniesli milé darčeky - záložky do knihy. Ďakujeme.


Farebný týždeň – 28.3.2023


FAREBNÝ TÝŽDEŇ pokračoval zelenou farbou.

Aj keď v utorok za oknami poletoval biely sneh, v našej škole sa zazelenalo. Opäť sa pripojili aj v školskej jedálni, kde uvarili hráškový krém, teľacie stehno so zemiakmi a špenátovým prívarkom, pridali aj kivi a ovocný čaj s medom.

Zelenú farbu udáva obsah farbiva chlorofyl, ktorý má ako ústredný atóm horčík. Vďaka horčíku a chlorofylu sú rastliny schopné prijímať a spracúvať energiu zo slnečného žiarenia.  Obsahujú aj kyselinu listovú (vitamín B9). Zelené potraviny sú základom nášho zdravia.

V stredu nás čaká žltá a oranžová farba!


Týždeň otvorených dverí v Kukučínke -  27.3.2023Týždeň otvorených dverí v Kukučínke 27.3.2023 zahájili predškoláci z MŠ Veličná a MŠ Montessori Dolný Kubín svojou návštevou .

Bez obáv a dobre naladení vstúpili do 1. A, 1. B a 1. C triedy, kde ich srdečne privítali žiaci i "prvácke" pani učiteľky a pán učiteľ. Nechýbali kamaráti a pomocníci detí - usilovná včielka, múdra sova a veselý Adam, s ktorými od septembra spoznávajú školu a učenie.

Naši hostia si spolu s prváčikmi čítali, počítali, plnili rôzne úlohy, recitovali básničky, spievali i tancovali.

Návštevu ukončili v kráľovstve plnom kníh - v školskej knižnici. Zahrali sa knižné pexeso, spoznávali rozprávkových hrdinov, listovali v pekných detských knihách a výborne zvládli literárne hádanky.

Prváci ukázali svojim kamarátom, ako sa učia, tvoria, hrajú, cvičia a predškoláci predviedli, čo všetko sa už naučili v škôlke.

Ďakujeme za milú návštevu a tešíme sa na ďalšie stretnutia!

Video


Farebný týždeň – 27.3.2023V pondelok sme odštartovali zábavný FAREBNÝ TÝŽDEŇ červenou farbou.

V škole sa neobvyklé množstvo žiakov a zamestnancov „červenalo“ a pripojili sa aj v školskej jedálni, kde nám navarili paradajkovú polievku so strúhanou mrkvou, lasagne s cuketou a paradajkami, pridali aj červený ovocný nápoj a červené jablká.

Červené potraviny obsahujú lykopény a ďalšie antioxidanty, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní voľných kyslíkových radikálov, chránia pred infarktom, zrážaním krvi a pred procesmi starnutia. Červených plodov nám príroda ponúka veľké množstvo, a preto ich každodenná konzumácia nepredstavuje nijaký problém.

V utorok nás čaká zelená farba!


VII. ročník jarnej ceny vo vrhu guľou v hale – 24.3.2023V telocvični našej školy sa 24. marca konalo športové zápolenie žiakov vo vrhu guľou. Zúčastnili sa ho vybraní žiaci, športovci, od najmladších po najstarších. Účastníkov prišli pozdraviť aj predstavitelia nášho mesta: viceprimátor Mgr. Matúš Lakoštík PhD., Ing. Štefan Belvončík, správca športových zariadení a v neposlednom rade aj mestská televízia.

Súťaž otvorila p. riaditeľka Mgr. Katarína Števonková a predseda TJ Orava Dolný Kubín Jaroslav Lupák, ktorí deťom popriali veľa úspechov a dobré športové výkony.

Viac ako 50 pretekárov si zmeralo sily vo vrhu guľou.

VÝSLEDKY

PRÍPRAVKA :

Žiačky:                                 Žiaci:

1. Hodoňová Kristína               1. Šimko Ján

2. Valeková Zuzana                2. Datko Oliver

3. Kumová Hana                     3. Šimko Simon

MLADŠIE ŽIAČKY:                   MLADŠÍ ŽIACI:

1. Zavoďančíková Ivana           1. Zavoďančík Lukáš

2. Mariňáková Viktória              2. Buša Dávid

3. Zajacová Viktória                3. Turoň Matej

STARŠIE ŽIAČKY:                   STARŠÍ ŽIACI:

1. Krakovská Barbora               1. Marcinek Matej

2. Jurigová Erika                     2. Škulec Michal

3. Čellárová Nina                     3. Bruncko Rastislav

DORASTENKY:                        DORASTENCI:

1. Masláková Bianka                1. Gerát Matej

2. Gašparíková Lucia                2. Mučka Jakub

3. Janček Samuel

Pretekári na prvých troch miestach boli odmenení medailou, diplomom a vecnou cenou. Ostatní pretekári dostali sladkú odmenu.


Štafetové čítanie v Kukučínke – 24.3.2023"Nemilovať knihy, znamená nemilovať múdrosť".

V marci - mesiaci knihy sme pre žiakov školy pripravili rôzne podujatia. Dnes sa viac ako 200 žiakov 6. - 9. ročníka, spolu s pedagógmi, zapojilo do štafetového čítania. Podujatie sa uskutočnilo v školskej knižnici. Päť hodín bez prestávky si odovzdávali štafetu v podobe rozčítanej knihy plnej zaujímavých príbehov.

Sprievodným podujatím je aj výstavka kníh v školskej knižnici, kde sa nachádzajú knihy rôznych literárnych žánrov a z rôznych období.

video 1, video 2, video 3, video 4, video 5


Škola v galérii 2 – 3.B – 24.3.2023V piatok 24. marca  žiaci 3.B opäť navštívili Oravskú galériu, kde mohli vidieť  pekné výstavy autorov Mareka Jarrotu a Miroslava Sandanusa  "ZajtrajŠOK" s aktuálnymi témami ako budúcnosť našej planéty, ekológia, život počas pandémie... a Kristíny Rambousek "Herbár imaginácií", ktorá predstavila originálnu techniku maľovania prírodnými tušmi namiešanými z byliniek. Po prehliadke žiakov čakala zábavná aktivitka s mozaikovými skladačkami  pod vedením galerijnej pedagogičky Žofky Mäsiarovej. Čas strávený v pokojnej atmosfére galérie si žiaci opäť užili a odniesli si krásne zážitky.


Thurzo na Orave – 4.A, 4.C – 24.3.2023Dňa 24.3.2023 sa uskutočnila beseda regionálnej výchovy s p.uč. Angelikou Fogášovou. Žiakom 4.A, 4.C priblížila život rodu Thurzovcov, Oravský hrad, ako aj dobové odievanie.


Upracme Slovensko – 2.B, 4.C – 23.3.202323.3.2023 sa žiaci 2.B a 4.C opäť zapojili do akcie UPRACME SLOVENSKO. Pod názvom DETI NECHCÚ SMETI už po 4.-krát vyzbierali odpadky v okolí školy.

Upratovanie nám spríjemnili i pomôcky od spoločnosti Lidl. Ďakujeme


Projekt "MODULY" pokračuje... – marec 2023Skvalitnenie hodín telesnej a športovej výchovy na 1. stupni, viesť žiakov k aktívnemu tráveniu voľného času, zdravý pohyb, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou zdravého tela i mysle – to je náš cieľ.

Na vyučovacích hodinách v 3. a 4. ročníku gymnastickí tréneri predstavili jednotlivé gymnastické športy, ukázali žiakom, ako moderne, efektívne, atraktívne a bezpečne môžu tráviť svoj voľný čas.

Náš cieľ – zdravý a bezpečný pohyb – úspešne plníme.


Európsky kvíz o peniazoch – 9.B – 23.3.2023Slovenské národné kolo Európskeho kvízu o peniazoch sa uskutočnilo vo štvrtok 23. marca 2023 a zúčastnili sa ho aj žiaci 9.B.

Európsky kvíz o peniazoch je zameraný na zlepšenie finančnej gramotnosti 13 až 15-ročných žiakov a študentov hravou a zábavnou formou. Slovenské národné kolo organizuje Slovenská banková asociácia v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska.

Kvíz je súčasťou Európskeho týždňa financií (20.-26. marec 2023), každoročnej iniciatívy, ktorú organizujú národné bankové asociácie koordinované Európskou bankovou federáciou na podporu finančného vzdelávania v celej Európe. Každoročne sa počas jedného marcového týždňa konajú vo viac ako 30 krajinách stovky aktivít na podporu finančnej gramotnosti v Európe. Na Slovensku to bude práve Európsky kvíz o peniazoch organizovaný Slovenskou bankovou asociáciou v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska.

Európskej bankovej federácii a jej členom veľmi záleží na finančnom vzdelávaní nakoľko schopnosť spravovať osobné financie je dôležitá pre každého, najmä však pre mladých ľudí.


Aj do našej školy už zavítala JAR - marec 2023Kráča slnko po oblohe,

usmieva sa veselo.

Rozospievať všetky vtáky 

asi sa mu zachcelo.

Usadí sa slnko zlaté

na kraj každej vetvičky.

Naučí sa všetky noty

prvej jarnej pesničky.


Technické služby - exkurzia – 6. ročník – 22.3.2023Vplyv človeka na životné prostredie je veľmi významný. Neustále sa hovorí o nutnosti zmien v prístupe ľudí k jeho ochrane. Každý z nás by mal začať od seba – minimálne tým, že budeme dôsledne triediť odpad, aby z neho mohlo byť čo najväčšie množstvo ďalej spracované a opäť využité.

Dnes sa naši šiestaci boli pozrieť, ako sa triedi odpad v Technických službách Dolný Kubín. Dúfame, že aj vďaka tejto exkurzii sa všetci budú snažiť o čo najdôslednejšie triedenie odpadu doma aj v škole.


Rozlúčka so zimou a vítanie jari – 1. ročník - 22.3.2023V stredu 22. marca sa všetci žiaci prvého ročníka spoločne s deťmi z Materskej školy Námestie slobody definitívne rozlúčili so zimou jedným z najstarších slovanských zvykov - vynášaním Moreny. Na rozlúčku sme jej zaspievali niekoľko pekných ľudových piesní a na záver sme si pri rieke Orave aj zatancovali.

Vynášanie Moreny je jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias.  Vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka.

Pred príchodom jari sa bolo teda potrebné najprv rozlúčiť so zimou. Vyprevádzali ju tradičným zvykom - vynášaním alebo pálením Moreny.

Morena bola symbolom zimy a jej zapálenie bolo vyjadrením túžby po konci chladného počasia a studených dní.

Obyčajne 2 týždne pred Veľkou nocou, niesol, obyčajne ženský sprievod, slamenú bábiku na palici. Oblečená bola v ženských šatách so stužkami. Spievali sa rôzne pesničky, recitovali rýmovačky a odriekali povedačky. Morenu vyniesli za dedinu k potoku, vyzliekli jej šaty, zapálili ju a hodili do vody, aby odniesla zimu i všetko zlé so sebou.

Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období.


Projekt "Moje mesto" – hodina ANJ – 4.C – 21.3.202321. marca žiaci 4.C na hodine ANJ pracovali na spoločnom projekte "Moje mesto", kde vytvorili 3D plán mesta.

Využili slovnú zásobu - budovy v meste, ktorú sa žiaci práve naučili. Žiaci si okrem angličtiny precvičili svoju zručnosť pri vytváraní budov a rovnako aj svoju fantáziu. Pracovali ako jeden tím a vzájomne si pomáhali.

Veľké ďakujeme patrí aj rodičom, ktorí nám poskytli veľké množstvo prázdnych krabičiek.


Svetový deň vody – hodina techniky - 6.C, 8.BC. 21.3.2023Pri príležitosti Svetového dňa vody 2023 sa niektorí naši žiaci na hodinách techniky pripojili k celosvetovej kampani „Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete“.

Výrobou origami vtáčikov (kolibríkov) chcú motivovať ľudí, aby začali konať a aby začali od seba.


Ponožková výzva na Kukučínke – 21.3.2023KUKUČÍNKARI, sa zapojili do PONOŽKOVEJ VÝZVY na podporu ľudí s Downovým syndrómom.

Ponožková výzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu.

V tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny.

Zároveň rozširuje povedomie o tom, že ľudská individualita robí tento svet krajším, pestrejším, zaujímavejším a inšpirujúcim. Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu, pretože chromozóm má tvar ponožky.

Dátum 21. 3. je tiež symbolický, lebo ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Majú tri namiesto dvoch. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21. chromozómu. Hoci majú niečo navyše, nevyvyšujú sa!

V utorok - 21. marca 2023 – prišlo množstvo detí a vyučujúcich obutých v 2 odlišných ponožkách. Najviac ich bolo v triedach 3.C, 4.A, 4.B, 5.C, 6.A a 9.C, čím získali aj malú sladkú odmenu. Takto sme spolu dokázali šíriť porozumenie a rešpekt k rozdielnosti.


Ekoolympiáda – 21.3.202321. marca 2023 sa žiaci našej školy zúčastnili Ekoolympiády určenej pre žiakov 7. až 9. ročníka, ktorá prebiehala inovatívnym spôsobom v online prostredí cez aplikáciu špeciálne navrhnutú pre environmentálne vzdelávanie.

Súťažili v piatich témach: oceán, voda, pôda, odpad, klimatická zmena.

Snažíme sa u našich žiakov vyvolať väčší záujem o ochranu životného prostredia. Používame rôzne inovatívne spôsoby, aby sme sa mysleniu žiakov čo najviac priblížili. Hrou a motiváciou sa snažíme vyvolať záujem, aby sa začali pýtať viac a sami vyhľadávali odpovede.

https://ekoolympiada.sk/


Prednáška – zodpovednosť v online priestore – 8. ročník – 20.3.202320. marca naši žiaci ôsmeho ročníka absolvovali prednášku o trestnoprávnej zodpovednosti za konanie v online priestore v podaní pána preventistu kpt. Mgr. Tibora Šándora z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Dolnom Kubíne.

O rôznych typoch nevhodného správania na internete napr. phishingu, groomingu,... z pohľadu obetí, žiakom porozprávala pani Mgr. Katarína Kvašňovská z odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR (informačná kancelária pre obete Žilina).

Jej prednáška pod názvom NENÁVISTNÉ PREJAVY bola veľmi zaujímavá, obsahovala výstižné videá a poskytla žiakom mnoho dôležitých informácií, ktoré im môžu pomôcť sa takýmto útokom vyhnúť a ak by sa aj stali ich obeťami, čo majú robiť.

Dúfame, že prednášky zanechajú stopy v konaní žiakov na rôznych sociálnych sieťach a v online priestore a budú sa správať rozumne a bezpečne!


Zvládanie stresu – zážitková hodina – 9. ročník – 16.3. a 17.3.202322.3.2023 čaká našich deviatakov Testovanie 9, preto sa okrem poctivej prípravy na hodinách slovenčiny a matematiky posledný týždeň pripravovali aj psychicky.

Deviataci absolvovali zážitkovú hodinu s našou školskou psychologičkou, na ktorej sa rozprávali o tom, ako Testovanie 9, a následné prijímačky na stredné školy, zvládnuť v čo najväčšej psychickej pohode.

Žiaci sa dozvedeli, ako sa stres prejavuje, prečo je niekedy dobre, že ho máme. Spoločne si ukázali, podľa akých telesných príznakov vieme, že sme v strese, ako sa prejavuje v našich myšlienkach a v správaní. Naučili sa, ako si so stresom poradiť pomocou rôznych dychových cvičení, techník všímavosti alebo antistresových pomôcok. Tiež diskutovali o tom, čo robiť a nerobiť v deň D, aby si nevyvolali ešte väčšiu trému a dostali aj SOS leták proti stresu.

Všetci im v stredu 22. marca budeme držať palce.


Zdravá výživa v našej škole – 15.3.2023Ovocie, zelenina a mliečne výrobky sú súčasťou zdravej výživy detí. V našej škole si ich žiaci každý týždeň môžu dopriať aj vďaka projektom „Čerstvé hlavičky“ od Kuaflandu a „Mlieko do škôl“ (podpora EÚ pre zdravú výživu).

Tentoraz to boli hrušky a jablká. Na zdravie!


Športovec roka 2022 – ocenenia – 14.3.2023Naši dvaja chlapci , deviataci, boli 14. marca 2023 ocenení na podujatí Športovec roka 2022 v Dolnom Kubíne: Jaroslav Juraj LEŠŇOVSKÝ - atletika a Matej GERÁT - vzpieranie.

Chlapci, výborne, veľa ďalších športových výkonov prajeme!


Hviezdoslavov Kubín – školské kolo – I. stupeň – 13.3.2023Už onedlho nás čaká Okresné kolo Hviezdoslavovho Kubína a našu školu budú v kategórii 1. stupňa reprezentovať žiaci zo 4.B - Marco Škrabák a Zuzana Valeková. Umiestnenie žiakov bolo nasledovné:

Próza:

1. Marco Škrabák

2. Alžbeta Mikulášová

3. Janka Žúborová

Poézia:

1. Zuzana Valeková

2. Nikol Škerdová, Laura Prílepková, Adela Luptáková

3. Sára Kubovčíková


Exkurzia - Miba Sinter Slovakia – 9.C – 10.3.2023"Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť"

Dňa 10. 3. 2023 sa naši žiaci 9.C zúčastnili exkurzie vo firme Miba Sinter Slovakia v rámci vyučovania TECHNIKY.

Spoznali základné procesy, technológiu, základné prostriedky – stroje a zariadenia, ktoré sú potrebné na prácu v tejto spoločnosti. Exkurzia bola veľmi pestrá a zaujímavá, keďže Miba využíva veľké množstvo rôznych zariadení. Oboznámili sa aj s obsluhou CNC - strojov.

Táto firma podporuje technické talenty a vzdeláva vysokokvalifikovaných odborníkov, chlapcov aj dievčatá, možno niekto z našich žiakov tu v budúcnosti nájde uplatnenie.


Pasovanie prvákov za čitateľov Oravskej knižnice – 1.A – 10.3.2023Po privítaní našich prváčikov v Oravskej knižnici nás študentky obchodnej akadémie zobrali na cestu za európskymi rozprávkami, ktorú sme začali v susednom Poľsku a zahrali nám divadielko O zlatej rybke. Našou úlohou bude prečítať po jednej rozprávke z každého štátu Európskej únie. Potom nás kráľovná Oravskej knižnice pasovala za svojich čitateľov.


Technický šikula – 1. miesto – 9.3.2023Regionálna súťaž TECHNICKÝ ŠIKULA 2023 sa konala 9.3.2023 v Strednej odbornej škole polytechnickej Kňažia.

Gratulujeme a ďakujeme Samuelovi Mikulovi a Adamovi Dobiasovi za výbornú reprezentáciu a preukázanie zručnosti a dôvtipu.

Technický šikula je regionálna zábavná technická súťaž pre dvojčlenné tímy žiakov 7. a 8. ročníka základnej školy (1 tím + pedagóg z 1 ZŠ), ktoré reprezentujú jednotlivé školy.

Celá súťaž trvá 180 minút, počas ktorých sa tímy snažia na niektorom zo súťažných miest vyriešiť čo najrýchlejšie zadané technické zábavné úlohy a následne zostrojiť jednoduchý výrobok podľa priložených výkresov a s pomocou určeného pracovného náradia. Svoje tu zohráva aj čas, ktorý zvýhodňuje tých najšikovnejších.

Obtiažnosť úloh býva volená tak, aby sa mohli zúčastniť aj žiaci, ktorí s technickými súťažami nemajú veľa skúseností, ale baví ich hľadať nové riešenia a odpovede na hádanky. Úspech väčšinou nezávisí len na schopnostiach jedného člena, ale aj na efektívnej tímovej spolupráci. V súťaži nejde o bezduchú aplikáciu postupov naučených zo školy, ale naopak, úlohy spravidla vyžadujú istú dávku invencie a dôvtipu, ako aj technickej zručnosti a dômyselnosti.

A naši chlapci to dali na výbornú!


Pasovanie prvákov za čitateľov Oravskej knižnice – 1.C – 8.3.2023Dňa 8.3.2023 sa žiaci 1.C zúčastnili na pasovaní za čitateľov Oravskej knižnice. Hoci sme sa ešte nenaučili všetky písmená, poniektorí už čítajú rozprávkové knižky.


Majstrovstvách Slovenska v biatlone – Osrblie – 26.2., 5.3.2023Náš žiak z 5.C Jakub Kubačka bol úspešný na Majstrovstvách Slovenska v biatlone v Osrblí v kategórii žiaci a získal dve 2. miesta ( vytrvalostné preteky a hromadný štart ). Veľa ďalších takýchto úspechov prajeme!


Prvá Žilinská župná paralympiáda – 3.3.2023V našej škole sa v piatok 3.3.2023 diali veľké veci. Uskutočnila sa prvá Žilinská župná paralympiáda a my sme radi, že sme boli súčasťou tohto podnetného podujatia! Súčasťou slávnostného otvorenia bolo aj zapálenie paralympijského ohňa - video.


Medzinárodný deň materinského jazyka – 2.B – 23.2.2023Medzinárodný deň materinského jazyka oslávili žiaci 2.B aktivitami, ktoré pre nich pripravili študentky OA v Dolnom Kubíne, Ambasádorskej školy Európskeho parlamentu.

Dievčatá pod vedením svojich profesorov p. Andrisovej a p. Andrisa vyskúšali deti z recitácie básní v ich materinskom jazyku. Potom sa spoločne zabavili pri súťažiach o štátoch EÚ. Priraďovali vlajky, typické jedlá, pozdravy a hlavné mestá k štátom. Za správne odpovede dostali hviezdičky. Keď tieto nalepili na pripravený podklad, vznikla vlajka EÚ.

Jej názov tvorili písmená, na ktoré deti nakreslili výrezy z vlajočiek.

Na záver sa ešte vrátili späť k nášmu materinskému jazyku, a jedna z dievčat im prečítala ľudovú rozprávku o tom, ako šlo vajce na vandrovku. Nasledoval krátky rozhovor o prečítanom a rozlúčenie.

Deti dostali diplomy, sladkosť a záložku. Taktiež sme si odniesli mapu Európy, vytvorenú vlajku EÚ a všetky materiály, s ktorým deti pracovali.

Ďakujeme!


Zdravý chrbátik – február 2023Naša škola a žiaci 2.A, 2.B, 2.C, 3.B, 3.D a 4.B sa zapojili do projektu ZDRAVÝ CHRBÁTIK Občianskeho združenia Za zdravší život z Ružomberka.

Projekt je určený pre žiakov prvého stupňa.

Obsahuje zdravotné cvičenia zamerané na správne držanie tela cvičené na nestabilných podložkách, či cvičebné zostavy zamerané na správne dýchanie v stoji, v sede, v ľahu na chrbte, v ľahu na bruchu na penových podložkách.


Vyhraj knihy do školskej knižnice – 2.BEšte v decembri 2.B zabojovala v súťaži Knižných kamarátstiev vydavateľstva Panta Rhei "Vyhraj knihy do školskej knižnice."

Síce ich nevyhrali, ale i cena útechy, ktorá im teraz prišla, potešila. Vydavateľstvu Panta Rhei ďakujú za krásnu knihu a čitateľské denníčky pre všetky deti v 2.B.


Bianka Masláková v Prezidentskom paláci – 17.2.2023Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v piatok 17.2.2023 v Prezidentskom paláci hokejové reprezentantky SR do 16 rokov, ktoré na zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) získali strieborné medaily.

Zimný EYOF sa koncom januára uskutočnil v talianskom regióne Friuli Venezia Giulia.

Na prijatí v Prezidentskom paláci sa zúčastnil kolektív mladých hokejistiek spolu s realizačným tímom.

Jednou z hokejistiek v tomto tíme bola aj naša žiačka 9.A triedy - Bianka Masláková.

Pekný zážitok, ďakujeme za reprezentáciu, Bianka!


Krajské kolo olympiády v anglickom jazyku – 3. miesto – 16.2.202316.2. sa v Gymnáziu Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci uskutočnilo krajské kolo olympiády v AJ a naša žiačka SOFIA GAJDOŠÍKOVÁ Z 9.B triedy preukázala svoje výborné jazykové znalosti a vedomosti z angličtiny .

Umiestnila sa na krásnom 3. mieste a preukázala, že patrí medzi tých najlepších vo svojej kategórii v rámci kraja.

Ďakujeme Sofii za reprezentáciu a prajeme do budúcna veľa ďalších úspechov!


Žiacky ples – 10.2.2023Piatok 10.2.2023 večer patrila škola našim plesajúcim žiakom. Prišli krásne oblečení, v dobrom naladení, s úsmevom na perách... Tanec a zábava ako sa patrí a vždy býva zvykom na Kukučínke. Hladoši našli to čo hľadali v bufete a ocenení boli aj Miss a Boy plesu, Miss sympatia, Boy sympatia. Blahoželáme.

Video(začína sa tancovať):

https://www.facebook.com/zsmkdk/videos/3281587765436474


Lyžiarsky výcvik – žiaci 8. ročníka – 6.2. – 10. 2.2023Naši ôsmaci , takmer 70 žiakov , sa v týždni od 6.2. do 10.2. na našej Kubínskej holi učili lyžovať, prípadne sa zdokonaľovali v lyžovaní. Ráno mrazivo, cez deň slnečno, kopa snehu, nádherné výhľady a super zážitky. Lyžiari Našim lyžiarom sa darilo a užili si krásne chvíle!


Čo čítajú druháci v 2.B? – február 2023Aj vo februári žiaci z 2.B pokračovali v súťaži, ktorú pod názvom KNIHOMOLI DO AQUAPARKU organizuje Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Navštevujú ju, čítajú a tvoria krásne projekty. Tieto potom prezentujú pred spolužiakmi.


Oceňovanie – 1.2.20231. februára sme oceňovali a ďakovali za úspechy našich žiakov v športových aj vedomostných súťažiach za posledné obdobie .

Ďakujeme za reprezentáciu a želáme veľa ďalších úspechov.


Bianka Masláková na XVI. zimnom olympijskom festivale mládeže – január 2023Skvelá správa! Naša žiačka Bianka Masláková (9.A) bola jednou z našich úspešných hokejistiek na XVI. zimnom olympijskom festivale mládeže EYOF v talianskom regióne Friuli Giulia Venezia, kde vybojovali krásne 2. miesto a doniesli domov STRIEBORNÉ medaily. Krásny úspech, gratulujeme!


24. ročník rodičovskej zábavy – 27.1.2023Nakuknite! Výborne bolo na 24. ročníku rodičovskej zábavy 27. januára 2023 - atmosféra, zábava, program, tanec... aj nabudúce sa tešíme na takéto spoločné stretnutia. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí organizovali rodičovskú zábavu, tým, čo nám vo všetkom a akokoľvek pomáhali, všetkým sponzorom a darcom, hudbe Ploštín Punk, DJ Paco, všetkým, ktorí prispeli k zdarnému priebehu rodičovskej zábavy.


Videá: video (vystúpenie), video (tanec)


Škola v galérii – 3.B – 27.1.2023V piatok 27. januára žiaci III.B navštívili Oravskú galériu , kde si za sprievodu galerijnej pedagogičky Žofie Mäsiarovej pozreli výstavu Jozefa Vydrnáka pod názvom „ V tichu“. Na chvíľu si zaspomínali na vianočný čas, na jeho posolstvo, tradície a symboliku, ktorú vo svojich dielach stvárnil aj autor. Dozvedeli sa aj niečo o práci reštaurátorov a dielach, ktoré sú v depozite Oravskej galérie.

Po prehliadke čakalo na žiakov prekvapenie, svoje zážitky a dojmy z vystavených obrazov mohli nakresliť priamo v priestoroch galérie, čo sa im veľmi páčilo. Žiaci prežili krásne dopoludnie „v tichej“ atmosfére obklopení unikátnymi dielami.


Preteky – atletika – 21. a 22.1.2023Počas víkendu (21. a 22.1.2023) boli naši mladí atléti na Halových majstrovstvách v Banskej Bystrici. Niektorí boli prvý krát a zvládli to super. V niektorých disciplínach bolo aj 150 prihlásených, tak si vo veľkej konkurencii mohli porovnať svoje schopnosti.

Dvaja súťažiaci si odniesli aj medaily a to vo vrhu guľou. Ivana Zavoďančíková prekonala svoj výkon skoro o 2m a vyhrala striebornú medailu a Lukáš Zavoďančík podobne zlepšil svoje minuloročné maximum a vyhral bronzovú medailu.

Výborne sa darilo aj Viktórii Zajacovej, ktorej tesne unikli 2 medaily. V skoku do výšky bola štvrtá s osobným rekordom 136 cm a v behu na 60m piata, ale v už spomínanej konkurencii 150 detí. Osobný rekord zlepšila aj v skoku do diaľky.

Pochválime aj pár najmladších. Osobáky si urobili Kristína Dibdiaková, Adela Zajacová, Ján Šimko a Sára Kubovčíková, ktorá s najmladšou pretekárkou Simonou Kubovčíkovou súťažili v najdlhších disciplínach – v behu na 1000m a chôdzi na 1000m. Gratulujeme!


Zdobenie medovníkov – 1.C – 18.1.2023Keďže sme museli pred Vianocami skôr zatvoriť školu kvôli chrípkovej epidémií, žiaci 1.C si nestihli vyzdobiť medovníky, ktoré nám napiekla maminka Marka Spišiaka. Ale nevadí medovníky na nás počkali aj po vianočných prázdninách, chutili rovnako dobre ako predtým. Veľmi pekne jej ďakujeme.


Literatúra netradične – 4.B – 16.1.202316. januára netradičné vyučovanie literatúry so zameraním na divadlo v 4.B. Divadelné hry vytvorené priamo skupinami žiakov. Režiséri, dramaturgovia, herci, scénickí výtvarníci a príprava hudby - to všetko v podaní žiakov. Samostatne, bez zásahu pedagógov si vytvorili a naštudovali počas týždňa a napokon pred očami divákov predviedli krásne 4 divadelné hry.

Chválime ich snahu, výrobu scén, originalitu a tvorivosť.

Môžete si pozrieť aj VIDEO.


Šťastný piatok 13. januára – 2.A – 13.1.2023Žiaci 2. A v piatok 13. januára ráno privítali vo svojej triede neuveriteľne šikovnú pani Anku Matlákovú, ktorá sa venuje zdobeniu medovníkov. Deťom predviedla rôzne techniky a spolu s nimi zdobila medovníky pre rodičov. Po skončení aktivity radosť detí pokračovala na zimnom štadióne, kde po slávnostnom ukončení korčuliarskeho výcviku boli všetci, vrátane trénerov, odmenení sladkými medovníkovými medailami od pani Matlákovej. Srdečne ĎAKUJEME.


Zoznámenie so školskou psychologičkou – 2.B – 15.12.2022Žiaci 2.B sa zoznámili s našou školskou psychologičkou. Dozvedeli sa, čo u nás v škole robí. Už vedia, kde v škole ju nájdu, a aj to, že za ňou môžu kedykoľvek prísť, ak ich niečo trápi.

Spoločne sa porozprávali o pocitoch a spoločnosť im robila chobotnička Klárka. Zahrali sa hru Emocionálna záhrada, pri ktorej sa rozprávali o rôznych pocitoch, napríklad o radosti, súcite, či zvedavosti.

Skonštatovali, že každý z nás prežíva rôzne pocity a je to tak v poriadku.

Na hodine sa žiaci o sebe veľa dozvedeli nového. A už sa tešia na ďalšiu hodinu s pani psychologičkou.


Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc – 13.12.2022Stridží deň - aj takto sa volal 13. december, ktorý je sviatkom Lucie...

Dnes sme si v škole pripomenuli tradície našich predkov na Luciu. Tento magický dátum v minulosti sprevádzali rôzne zvyky, tradície a obyčaje. Je opradený viacerými legendami, ktoré dnes už možno ani nepoznáme.

Tieto zvyky a obyčaje môžeme oživiť aj v dnešnej dobe.

Určite by sme si mali pripraviť dostatok cesnaku a zjesť v predvečer Lucie, aby ochraňoval všetkých členov rodiny pred zlými silami.

V tento deň sa nesmelo vpustiť cudziu ženu do domu, tiež sa nesmelo nič dávať ani požičiavať. Najznámejším zvykom na sviatok svätej Lucie je chodenie bosoriek zahalených v bielych plachtách po chalupách, ktorých úlohou bolo vyhnať z gazdovských domov a dvorov strašidlá, zlých duchov, temné sily, choroby a trápenia.

Cesnak, vymetanie kútov, Luciin stolček, zvuk zvoncov a bičov pastierov, hľadanie si muža….to všetko bolo 13.12. v našej škole. Triedy vymetené, všetko vyčistené - aj riaditeľňa...


Pytagoriáda – školské kolo – 3. až 8. ročník - 7.12. a 8.12.2022Pytagoriáda je matematická súťaž, na ktorej sa každoročne zúčastňuje množstvo žiakov z celého Slovenska. A tak aj tento rok 131 našich detí od 3. do 8. ročníka v školskom kole riešilo po 15 neľahkých úloh v čo najkratšom čase.

Úspešným riešiteľom gratulujeme a želáme veľa úspechov v okresnom kole.


Vianočný betlehem – 7.12.2022Máme v škole vianočný betlehem. Slávnostne sme ho nainštalovali spolu s vianočnými vinšami. Môžete ho vidieť, keď pôjdete okolo našej školy. Potešte sa aj vy, Vianoce sa blížia.

video - https://www.facebook.com/zsmkdk/videos/1235288670389609


Medovníčky v 9.C – december 20229.C si v škole napiekla medovníčky a na výtvarnej ich aj krásne vyzdobili. Zdá sa, že im to ide od ruky, krásne sú. Tak, pre nich Vianoce môžu začať.


Vianočné plagáty v nemčine – december 2022Naši nemčinári v škole privítali Mikuláša a veľmi sa tešia na Vianoce. Radostné predvianočné dni si spríjemňujú tvorivou činnosťou a vyrobili vianočné plagáty. Zdobia naše triedy.


Listy Ježiškovi – 5.C – 6.12.2022Kým Mikuláš chodil po našej škole, my už sme mysleli aj na Vianoce. Hoci sme už piataci a piatačky, písali sme LIST JEŽIŠKOVI. I keď sú reklamy na vianočné darčeky všade okolo nás, my sme v našich želaniach nezabudli ani na tie vzácnosti, ktoré sa za peniaze kúpiť nedajú...


Prišiel k nám Mikuláš – 6.12.20226. december je pre všetky deti dňom radosti a túžobného očakávania Mikuláša. Určite počul o našich šikovných žiakoch, lebo si od neho vyslúžili sladké balíčky. Ďakujeme Mikuláš, aj o rok príď medzi nás!


EKO Vianoce – 2.12.20222.12.2022 krátko po 16-tej hodine boli slávnostne rozsvietené vianočné stromčeky kubínskych ZŠ a MŠ, medzi nimi i ten "náš modrý". Akciu zorganizovala opäť ZŠ s MŠ Kňažia s podporou mesta Dolný Kubín.

A tak sa Park Martina Kukučína rozžiaril rôznofarebnými stromčekmi i šťastnými detskými očami...

Reportáž TVDK - TU.


Kukučínka oslávila 55. výročie – 30.11., 1.12.2022
Na slávnostnej akadémii pre rodičov 30.11. a pre pozvaných hostí 1.12. sme oslávili 55. výročie školy. Veľká vďaka našim skvelým deťom, pedagógom, zamestnancom školy a všetkým, ktorí sa podieľali na tomto nádhernom podujatí. Opäť sme ukázali, že to dávame na veľkú jednotku!

KUKUČÍNKARI, sme na vás všetkých hrdí!

Pozrite si aj pár videí na našej facebookovej stránke (video 1, video 2, video 3, video 4, video 5, video 6, video 7) a reportáž TVDK.


Kurz korčuľovania – 3.C, 4.C – 21.11. až 25.11.2022Žiaci 3.C a 4.C v dňoch 21.11. - 25.11.2022 absolvovali korčuliarsky kurz. Pod vedením skvelých trénerov sa mnohí naučili korčuľovať alebo sa v korčuľovaní zdokonalili Okrem pohybu zažili veľa zábavy a v piatok kurz zakončili slávnostným pochodom s olympijským ohňom, vlajkami a vlastnou hymnou na melódiu piesne Na Orave dobre:

Na klzisku dobre, na klzisku zdravo.

Ale na klzisku, ale na klzisku,

hej korčuliarov málo.

Preto sme tu prišli, učiť sa nám nechce,

a tu na klzisku a tu na klzisku,

hej tu nám je najlepšie.

Nevieme sa viazať, padať sa učíme,

ako rýchle strely, ako rýchle strely,

hej po ľade brúsime.


Pozrite si aj videá.


Prváci čitateľmi – 23.11., 24.11.202223. a 24. novembra sa prváci zo ŠKD stali čitateľmi školskej knižnice. V miestnosti plnej kníh sa stretli nielen s usmiatymi pedagógmi, ale aj s veselými rozprávkovými hrdinami.

Tom a Jerry sprevádzali pani riaditeľku školy, ktorá prváčikov slávnostne pasovala na čitateľov.

Najskôr však museli splniť tri úlohy. So všetkými si ľahko poradili. Vyriešili rozprávkové hádanky, pomenovali známe i menej známe rozprávkové bytosti a dokázali, že aj keď sú v škole iba tretí mesiac, poznajú veľa písmeniek. Niektorí dokonca už pekne čítajú, čo všetkým prítomným aj predviedli.

Všetci prváčikovia sľúbili, že sa budú vždy správať ako dobrí čitatelia, knihy budú často čítať, opatrovať ako vzácne poklady a budú ich mať radi.

Potom ich už mohla pani riaditeľka pasovať na skutočných čitateľov s vlastnými čitateľskými preukazmi.

Viacerí ich hneď využili a domov odišli s požičanou peknou knižkou.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa na organizovaní tejto akcie podieľali.

Pozrite si aj videá: video 1, video 2.


Divadelné predstavenie – 1. stupeň – 24.11.202224.11.2022 žiaci 1.stupňa zhliadli predstavenie divadla ACTORES z Rožňavy. Herci im predstavili slovenskú ľudovú rozprávku na motívy diela Pavla Dobšinského PREŠIBANÝ KOCÚR V ČIŽMÁCH - okorenenú vtipom a humorom, popretkávanú piesňami, prísloviami, porekadlami a ľudovými obyčajmi.

Odvážny kocúr rozumie všetkému. Nielen ľudskej reči, lež i tomu, čo sa ukrýva v srdci človeka.


Prvá hodina v regionálnej učebni – 2.C – 23.11.2022V deň slávnostného otvorenia regionálnej učebne v nej už bola aj prvá hodina: 2.C trieda - hodina prvouky – "Ľudové remeslá".


Otvorenie regionálnej učebne – 23.11.2022Dňa 23. novembra sme otvorili v našej Kukučínke regionálnu učebňu.

Privítali sme vzácnych hostí a za sprievodu ľudovej hudby a piesní sme sa trochu vrátili v čase, do dávnejších dôb.

Naším cieľom je zachovať, uctiť si tradície, ľudové zvyky a všetko to, od čoho sa odvíjal spôsob života našich predkov.

Nechceme z učebne vytvoriť múzeum, ale chceme, aby bola živá a aktívna. Chceme si v tejto učebni pravidelne rôznymi akciami pripomínať regionálnu ľudovú kultúru, jedinečné zvyklosti našich predkov, ľudovú tvorbu, remeslá...

Dnes sme si aj napiekli vianočné oplátky , porozprávali sme o tradícii pečenia oplátok a ako to bolo v minulosti. Hostí sme pohostili buchtami a šípkovým čajom, na ľudovú nôtu nám zahrali a zaspievali naše deti v ľudovom odeve.

Tešíme sa, že na sídliskovej mestskej škole máme kúsok histórie a budeme sa ju snažiť uchovávať, ctiť, podporovať.

Prečítajte si "V dolnokubínskej základnej škole zriadili regionálnu učebňu".

Pozrite si správy TVDK.


Geografická olympiáda – školské kolo – 23.11.202223. novembra 2022 aj žiaci našej Kukučínky súťažili v geografickej olympiáde. Zapojilo sa 42 žiakov v troch kategóriách. Z každej kategórie traja najlepší postúpia na okresné kolo. Držíme im palce a prajeme veľa úspechov.


Kurz korčuľovania – 3.A, 3.B – 14.11. až 18.11.2022V piatok 18. novembra žiaci 3.A a 3.B triedy ukončili týždenný kurz korčuľovania.

Posledný deň na ľade bol olympijský, s prezentáciou všetkých olympijských symbolov. Po zapálení olympijského ohňa a nastúpení vlajkonosičov, nasledoval sprievodný pochod všetkých korčuliarov okolo klziska. Po prehliadke sa športovanie mohlo začať! Žiaci sa rozpŕchli po ľadovej ploche, aby si za sprievodu hudby na prekážkových dráhach zmerali svoje sily.

Na záver si každá trieda zaspievala svoju vlastnú korčuliarsku hymnu a prevzala pohár za prevedené výkony. Ďakujeme trénerom Tomášovi a Miňovi za úspešne zvládnuté vedenie kurzu. Žiaci sa na hodiny tešili a celý týždeň si naplno užili. Bolo to skvelé spestrenie hodín telesnej a športovej výchovy a inšpirácia pre žiakov aj rodičov ako zdravo tráviť voľný čas.

Tešíme sa o rok zas!


Stolný tenis žiakov a žiačok ZŠ – okresné kolo – 16.11.2022V stredu 16.11.2022 sa dievčatá a chlapci zúčastnili OK v stolnom tenise žiakov a žiačok ZŠ. Podali skvelé výkony a získali krásne umiestnenia - dievčatá 1. miesto, chlapci 2. miesto. Ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.


Exkurzia v Literárnej expozícii Čaplovičovej knižnice – 9.A – 16.11.2022Dňa 16.11.2022 sa žiaci 9. A zúčastnili exkurzie v Literárnej expozícii P. O. Hviezdoslava v budove Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubíne.

Rozšírili si svoje vedomosti o živote a diele nášho najvýznamnejšieho autora slovenského realizmu. Žiakov najviac zaujal dobový nábytok a osobné predmety z jeho pracovne. Získané poznatky využijú aj pri písaní školskej slohovej práce - výkladu.


Tvorivý dejepis v 5. ročníku – november 2022Začiatkom novembra sme si pripomenuli tých členov našich rodín, ktorí už nie sú medzi nami. Celý mesiac je vhodným časom na spomínanie...

Aj naše piatačky a naši piataci na dejepise usilovne pracovali na svojich projektoch so starými rodinnými fotografiami. Pri ich vzniku pomáhali celé rodiny, celé generácie... čím sa zároveň naskytali príležitosti oprášiť staré historky, zážitky a spomienky. Tie so záujmom porozprávali svojim spolužiakom pri prezentáciách prác... a aj sme sa zasmiali!


Tvorivá občianska náuka v 9. ročníku – november 2022Hodiny občianskej náuky už dávno nie sú tým, čím bývali pred pádom komunizmu v roku 1989. Venujeme sa na nich nielen témam SLOBODY A DEMOKRACIE, ale v deviatom ročníku aj ZÁKLADOM EKONÓMIE a SPOTREBITEĽSKEJ VÝCHOVE.

Tak vznikali aj projekty na tému POTREBY, STATKY A SLUŽBY V MOJEJ RODINE. Žiaci uznali, že v dnešnej materiálnej dobe sú stále najdôležitejšie tie "veci", ktoré si za peniaze nekúpime...


Vesmír v 4.C – november 2022Vesmír - galaxie, kométy, mesiac, slnko, planéty - to všetko zaujalo žiakov zo IV.C a svoje vedomosti zúročili pri tvorbe takýchto krásnych projektov.


Kultúrno-historická exkurzia v Martine – 9.B, 9.C – 11.11.2022Dňa 11.11.2022 sa žiaci 9. B a 9. C zúčastnili kultúrno - historickej exkurzie v Martine.

V úvode si pozreli divadelnú hru od najznámejšieho anglického dramatika W. Shakespeara - Sen noci svätojánskej v jej modernejšom spracovaní.

Žiakov zaujali výborné herecké výkony martinského súboru na doskách, ktoré znamenajú svet. Videli a odfotili sa aj s niektorými známymi hercami.

Po predstavení si prehliadli mesto, ktoré zohralo významnú úlohu v histórii nášho národa. Videli Maticu slovenskú i jedno z prvých gymnázií na Slovensku.


iBobor 2022 – 4. až 9. ročník – 7.11., 9.11., 11.11.2022Symbolom súťaže iBobor (po slovensky Informatický bobor) sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

V pondelok 7. novembra v našej škole súťažilo 38 Kadetov (žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ), na Slovensku ich bolo 22 385.

Úspešnými riešiteľmi boli 9 naši žiaci:

Adela PRÍLEPKOVÁ (8.A), Samuel MIKULA (8.B), Adam DOBIAS (8.B), Matej GERÁT (9.B), Jakub PAPŠO (8.C), Martin SVORADA (8.A), Andrej VALKO (9.B), Dávid VOZATÁR (8.A), Benjamín BEČKA (8.A).

V stredu 9. novembra v našej škole súťažilo 30 Benjamínov (žiakov 6. a 7. ročníka ZŠ), na Slovensku ich bolo 27 676.

Úspešnými riešiteľmi boli 2 naši žiaci:

Martina LAŠŚÁKOVÁ (7.C), Adam JURIGA (7.C).

V piatok 11. novembra v našej škole súťažilo 34 Bobríkov (žiakov 4. a 5. ročníka ZŠ), na Slovensku ich bolo 32 369.

Úspešnými riešiteľmi boli 8 naši žiaci:

Lucia TOMAGOVÁ (5.A), Andrea Sofia JANIGOVÁ (5.C), Radko MATELKA (5.B), Miroslav LAŠŠÁK (5.B), Lenka BOHÁČIKOVÁ (4.C), Tomáš VALKO (4.B), Michael ŠKOLA (5.C), Nina RUŽIČKOVÁ (5.A).

Úspešným riešiteľom gratulujeme a veríme, že všetci zúčastnení sa o rok opäť úspešne popasujú s náročnými logickými úlohami.


Týždeň vedy a techniky – 8.C – 11.11.2022Tento týždeň bol u nás v znamení TÝŽDŇA VEDY A TECHNIKY....

Napríklad so žiakmi z 8.C triedy sme na hodine fyziky pozorovali svetlo a jeho vlastnosti - odraz a lom. Na svoje pozorovanie využívali laser a optickú sústavu.

Žiaci zistili, že nie všetky predmety, ktoré vidíme a myslíme si, že vieme kde sú, sa tam aj naozaj nachádzajú. Napríklad plávajúca ryba vo vode. My ju vidíme plávať, ale keby sme ju chceli chytiť, zistíme, že nie je na tom mieste, kde sme ju videli.

Žiaci si vyskúšali podobné optické klamy, ktoré vznikajú práve kvôli odrazu a lomu svetla.


Martin na bielom koni – 11.11.2022Dnes sme privítali MARTINA NA BIELOM KONI. Tak už hádam zanedlho bude snežiť.

A takto bolo veselo – video.

Ďalšie fotografie nájdete na facebookovej stránke p. primátora, videoreportáž na stránke TVDK.


Tvorivá dielňa v Okresnom kultúrnom stredisku – 1.A – 11.11.2022Žiaci 1.A triedy si z odpadového materiálu - zaváraninových fliaš a drôtu vytvorili krásne sklenené lampášiky. Za odmenu každé dieťa dostalo  vianočnú pohľadnicu.

Ďalšie fotografie nájdete aj na facebookovej stránke OKS v D. Kubíne.


Záložka do knihy, ktorá spája školy – 2.A, 2.B, 3.D, 4.C – november 2022Pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v spolupráci s Knižnicou J. Mahena v Brne a Ministerstvom školstva SR 13. ročník česko-slovenského projektu „Záložka do knihy, ktorá spája školy“, do ktorého sa zapojili i naši žiaci.

Deti z 2.A, 2.B, 3.D a 4.C (pod vedením p. učiteliek B. Juríkovej, J. Kevešovej a E. Zvadovej) čítali, prečítané rozoberali a ilustrovali.

Druhou časťou projektu bolo vytvorenie 100 kusov záložiek. Každá v sebe ukrývala odkaz na zaujímavú knihu. Tieto sme poslali pridelenej škole. Bola ňou ZŠ s MŠ Jozefa Murgaša zo Šale.

A už o pár dní i nás potešila zásielka so záložkami a pozdravom od kamarátov zo Šale.


Po inšpiráciu na "Inšpirácie" - 2.B – 8.11.2022Druháci navštívili výstavnú sieň v MsKS Dolný Kubín. Zhliadli výstavu Inšpirácie oravských výtvarníkov, ktorí vystavujú v týchto priestoroch každoročne v jeseni, a to už 25 rokov.

Zároveň prejavili záujem i o stálu výstavu venovanú dolnokubínskej židovskej komunite.


Vyhodnotenie jesenného zberu papiera – 4.11.2022Spoločne sme nazbierali 6790 kg papiera! Najlepší:

I. stupeň:

1. miesto - 4.B

2. miesto - 3.C

3. miesto - 4.A

II. stupeň:

1. miesto - 5.C

2. miesto - 8.C

3. miesto - 6.A

Ďakujeme všetkým, ktorí priniesli čo len 1 kg papiera! Ukázali sme, že nám nie je ľahostajná ochrana životného prostredia.

Odmenili sme koláčikom najlepších, ale chvála patrí všetkým.


Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníka – 26.10.2022Aj v našej škole sa uskutočnilo testovanie pohybových predpokladov prvákov a tretiakov.

Cieľom projektu testovania pohybových predpokladov žiakov je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR.

Zároveň poradiť, nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady.

Testovacia batéria pre identifikáciu pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníkov ZŠ pozostáva z disciplín:

- telesná výška a telesná hmotnosť

- predklon v sede s dosahovaním

- opakovaná zostava s tyčou

- výdrž v zhybe nadhmatom

- skok do diaľky z miesta

- ľah-sed

- kotúľanie 3 lôpt

- člnkový beh 4 x 10 m

- vlajková naháňačka

- viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov

Naše deti sú veľmi šikovné, takže uvidíme, na aké športy na základe testu budú nasmerované.


Florbal žiačok ZŠ – OK – 1. miesto – 25.10.2022V utorok 25.10.2022 naše dievčatá zopakovali úspech chlapcov spred týždňa a v okresnom kole vo florbale žiačok ZŠ prestrieľali všetky družstvá.

Získali vynikajúce 1. miesto a postup do ďalšieho kola. Gratulujeme a želáme veľa úspechov v ďalších bojoch!


Pasovanie prvákov – 25.10.2022Veľa šťastia a radosti, prváčikovia naši! Nech sa vám všetkým darí na kľukatej školskej ceste za vzdelaním!

V škole máme veľmi šikovné deti - video.

Sľub prváčikov - video.


Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 2022 – 24.10.2022Dňa 24.10. sa v našej školskej knižnici konalo podujatie k Medzinárodnému dňu školských knižníc s názvom Knižnica nám dáva krídla.

Pre žiakov 5.A a 5.B triedy boli pripravené zaujímavé aktivity, ktorých cieľom bolo podporiť u detí pozitívny vzťah ku knihe, ku školskej knižnici a k čítaniu. Žiaci uvažovali o tom, kam až môžeme pomocou knihy doletieť na krídlach fantázie, tvorivo a podľa vlastných predstáv dokončovali príbeh, ktorý si pre nich pripravili starší žiaci (8. a 9. ročníka) a títo starší žiaci im potom skutočný koniec príbehu aj zahrali. Potom žiaci vytvorili aj 3D ilustráciu k príbehu - čiapky a lastovičky z novín.

Aj takýmto spôsobom sa dá podporiť rozvoj verbálnej tvorivosti a obrazotvornosti u detí a zároveň ich motivovať zábavnou formou k čítaniu kníh.


Mozaikový chodník – 21.10.2022Skrášľujeme náš školský areál svojpomocne. Okolie skleníkov a bylinkovej záhradky bude za chvíľu ozvláštnené takýmto krásnym mozaikovým chodníkom. Využívame odpadový materiál a najdôležitejšie je to, že túto prácu robia naši šikovní žiaci - deviataci!

Veľká vďaka, chlapci !Robíte záslužnú prácu a ste príkladom pre iných.


Učíme sa cez zážitky! – 6.C – 20.10.2022Zažili sme hodinu "Diskusie" v 6. ročníku. Žiaci si posvietili na zaujímavú tému: STOP CIRKUSOM SO ZVIERATAMI! Každý sa svojej role zhostil s plnou zodpovednosťou a výmena názorov bola bezkonkurenčná.


Florbal žiakov ZŠ – OK – 1. miesto – 19.10.2022V stredu 19.10.2022 naši chlapci zabojovali v okresnom kole vo florbale žiakov ZŠ, dali do toho celé srdce, množstvo energie a získali fantastické 1. miesto! Gratulujeme a želáme veľa úspechov v ďalšom kole!


Botanická a hubárska poradňa – 8.B, 8.C – 19.10.2022Dňa 19.10.2022 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili vzdelávacej aktivity zameranej na poznávanie húb a inváznych rastlín s názvom. „Mykologická a botanická poradňa v Čaplovičovej knižnici“.  Pán Ing. Tomáň im porozprával o živote húb, o ich liečivých účinkoch a naučili sa mnoho nových druhov, ktoré rastú aj v našom regióne a sú veľmi vzácne. Pani RNDr. Removčíková zas žiakom porozprávala o inváznych rastlinách v našom okolí, ako ohrozujú naše pôvodné druhy a môžu spôsobovať zdravotné problémy hlavne alergikom.


Burza stredných škôl – 18.10.2022Keďže našich deviatakov čaká tento rok neľahká úloha a budú si vyberať strednú školu, podľa hesla "radšej raz vidieť ako stokrát počuť" sa zúčastnili Burzy stredných škôl v MsKS v Dolnom Kubíne.

Na burze sa prezentovali rozličné školy z celého Žilinského kraja. Prostredníctvom rôznych propagačných materiálov a hlavne svojich študentov prezentovali štúdium na ich školách.

Chlapcov zaujali hlavne technické smery a dievčatá zase zdravotná, pedagogická škola i gymnázium.

Veríme, že táto burza pomohla žiakom zorientovať sa v širokej ponuke stredných škôl a keď príde čas rozhodnúť sa, tak si vyberú to "pravé orechové".


Pozerajte NAJ ŠKOLU! - 18.10.2022V utorok 18.10. zástupcovia žiackeho parlamentu propagovali našu účasť v súťaži NAJ ŠKOLA. Vysielanie v sobotu 29.10.2022 na Jednotke RTVS o 9:30.


Aj na duševnom zdraví záleží – október 2022Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia (10.10.) absolvovali žiaci 8. a 9. ročníka hodiny s našou školskou psychologičkou, na ktorých sa dozvedeli, čo to duševné zdravie je a ako sa oň môžeme starať.

Diskutovali spoločne o tom, ako si na sebe či niekom blízkom môžeme všimnúť, že ho niečo trápi, a aj o tom, s akými problémami sa môžu obrátiť na našu školskú psychologičku.

Každý si vytvoril aj svoju "mapu pomoci", pričom sa žiaci naučili aj to, aké linky dôvery na Slovensku máme a kde všade môžu vyhľadať pomoc, ak ich niečo trápi.


Volejbalistky v akcii – 15.10.2022Cez víkend odohrali naše volejbalistky ďalšie kolo dlhodobej súťaže starších žiačok. Na domácej palubovke privítali rovesníčky z Čadce. Naše dievčatá dominovali v obidvoch zápasoch, súperky predčili vo všetkých herných činnostiach a zahrali si všetky dievčatá.

Svoje prvé zápasy v kategórii starších žiačok má za sebou vekom len mladšia žiačka Sofia Jurášková a v sobotu si zahrala svoj prvý zápas aj Soňa Kobelová.

VK ORAVA DOLNÝ KUBÍN -TJ LOKOMOTÍVA ČADCA 3:0, 3:0

Ďalší domáci zápas nás čaká 5.11. v našej telocvični.


Je vesmír naozaj čierny? – 1.A – 14.10.2022Deti z 1. A navštívili Oravské kultúrne stredisko, kde ich čakala beseda na tému „Je vesmír naozaj čierny?“. Pozreli si zaujímavú prezentáciu, vypočuli neobyčajné rozprávanie o vesmíre a nakoniec s nadšením absolvovali aj tvorivú dielňu, kde si každý vyrobil svoju jedinečnú planétu.


Žiacky parlament – 1. stretnutie – október 2022Aj v tomto školskom roku bude pravidelne zasadať náš žiacky parlament. Zástupcovia jednotlivých tried majú pred sebou veľa práce aj nové výzvy. A my učitelia dúfame, že nám budú nápomocní...


Zúbky online – 2.B, 3.C, 4.B, 4.C – 14.10.2022Ako sa starať o zúbky? Prečo sa nemusíš báť zubára?

I na tieto otázky dostali odpoveď žiaci 2.B, 3.C, 4.B a 4.C priamo od budúcich zubných lekárov. Študenti medicíny im pri príležitosti Týždňa pre budúcnosť bez zubného kazu vysvetlili, prečo a ako sa starať o zuby. Priblížili im s akými nástrojmi sa môžu stretnúť pacienti v zubárskom kresle. Nezabudli zdôrazniť nutnosť prevencie - dôležitá je vhodná strava, zubná hygiena a pravidelné prehliadky (u detí 2x ročne). Online hodiny usporiadala Slovenská komora zubných lekárov.


Jazda zručnosti – 12.10.2022Dňa 12.10. sa uskutočnila na námestí P. O. Hviezdoslava v D. Kubíne súťaž Jazda zručnosti na bicykli.

O konečnom poradí rozhodoval čo najnižší počet trestných bodov a v prípade ich rovnosti lepší výsledný čas.

Vybrali sme naozaj tých najlepších, ktorí na nástrahy prekážkovej trate reagovali s rozvahou a šikovnosťou.

Z našej školy sa zúčastnili žiaci 4. A s výbornými výsledkami. Dievčatá: 2 .miesto Sára Jánošíková, 3. miesto Adela Luptáková, chlapci: 1. miesto David Zajac, 2. miesto Filip Lehotský.

Snáď aj vďaka týmto šikovným deťom bude premávka na našich cestách o niečo bezpečnejšia.

Srdečne blahoželáme.


Svet okolo nás – 6. a 7. ročník – 11.10.2022Naši šiestaci a siedmaci sa 11.10.2022 zúčastnili na zaujímavom projekte: SVET OKOLO NÁS .

Je to celoštátny vzdelávací projekt, ktorý žiakom základných škôl priblížil zaujímavé kúty našej planéty.

V programe sme sa sústredili nielen na zemepisné, biologické a geologické aspekty ČÍNY, ale aj na charakteristiku domáceho obyvateľstva, jeho zvyky a bežný život.

V projekte Svet okolo nás sa naši žiaci ocitli v rozľahlej, historickej a mystickej Číne. Prešli sa po Veľkom čínskom múre, pokochali sa pohľadom na jedinečné Pandy veľké, tajil sa dych pri prastarom rituáli nebeského pohrebu, vydali sa na samotný západ krajiny, kde Čína už nie je Čínou.

Žiaci sa pozreli sa do podhoria Himalájí na Tibetskú náhornú plošinu, kde miestni nomádi pasú svoje stáda divých jakov.

Počas putovania sa zoznámili s miestnymi menšinami, ich zvykmi a tradíciami, pozreli sa na pokojný odľahlý vidiek aj do hektických moderných miest. Ochutnali lahôdky čínskej kuchyne a zistili, ako sa pije čaj v Číne.

Hlavným cieľom projektu bolo spojiť teoretické znalosti žiakov s praktickými skúsenosťami a prehĺbiť tak záujem o štúdium prírodovedných predmetov, pomocou kreatívnej edukácie.

https://www.youtube.com/watch?v=UV-bAh_7Rms


Ochrana života, zdravia, človeka, prírody... – 7.10.2022Táto prierezová tematika sa realizuje na 2. stupni prostredníctvom rôznych predmetov a je aj obsahom samostatných organizačných foriem vyučovania – účelových cvičení.

Ochrana života a zdravia / ochrana človeka a prírody integruje spôsobilosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách, tiež pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.

Cieľom spoločnosti je pripraviť každého jedinca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tomu je neustále poznávanie prostredia prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode.

Obsah učiva je predovšetkým orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami.

Tiež sa žiaci majú naučiť orientovať sa v prírode, preskúšať si svoju telesnú zdatnosť a formovať svoj vzťah k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí.

Žiaci 2. stupňa boli na účelovom cvičení v piatok 7.10.2022 ... za krásneho jesenného počasia plnili rôzne úlohy...

Naši ôsmaci si overili vedomosti, svoju šikovnosť, ale aj športové zručnosti v súťaži družstiev. Na víťazov čakala sladká odmena.

Siedmaci si zopakovali zdravotnú prípravu a prvú pomoc.


Učíme sa objavovaním a cez zážitky – 8.C – 4.10.2022V utorok 4.10. sme na hodine fyziky skúmali svetlo. Podobne, ako kedysi v roku 1666 Isaac Newton rozložil pomocou skleneného hranola biele svetlo na farebné zložky, takisto sa snažili žiaci 8.C zachytiť farebné spektrum na tienidle a vytvoriť tak svoju dúhu.

Žiaci sa tiež dozvedeli, aké musia byť podmienky na to, aby dúha vznikla, aké rôzne dúhy poznáme, prečo má tvar oblúka alebo kruhu a iné zaujímavosti.

Žiaci si mohli vyskúšať pomocou laserov a rôznych sklenených šošoviek a zrkadiel, aké vlastnosti má svetlo - ako sa láme, ako sa odráža, ako prechádza rôznymi optickými prostrediami.

Tak keď nabudúce budú vidieť žiaci 8.C na oblohe dúhu, už budú vedieť, prečo a ako vznikla.


Divadelné predstavenie – 2. – 4. ročník – 3.10.20223.10.2022 sa žiaci 2. - 4. ročníkov zúčastnili činoherného predstavenia Divadelného centra Martin.

Anglicko-slovenská humorná (miestami až groteskná) rozprávka Lenivá koža (Lazy goat) s pesničkami, inscenovaná ako učebná pomôcka pre začiatočníkov, bola veselým, príjemným a hlavne edukatívnym zážitkom.


Deti nechcú smeti – 2.A, 2.B a 4.C – september 2022Žiaci 2.A, 2.B a 4.C sa v septembri zapojili do akcie UPRACME SLOVENSKO. Pod názvom DETI NECHCÚ SMETI vyzbierali odpadky v okolí školy a následne obdržali poďakovanie a certifikát. Blahoželáme.


Európsky deň jazykov – 4.C, 5.B, 5.C, 8.B – september 202226. september je každoročne “Európskym dňom jazykov". Aj v našej škole sme sa v priebehu týždňa venovali s triedami 4.C, 5. B , 5. C a 8. B rozličným aktivitám, v ktorých deti prepojili svoju kreativitu s jazykovými znalosťami. Takto sme si pripomenuli tento deň a rovnako aj potrebu znalosti cudzích jazykov, keďže okolitý svet je nám otvorený.


Ilustrátori v knižnici - 2.A a 2.B – 25.9.2022Vieš, kto je ilustrátor?

A vieš, čo je ilustrácia?

Dievčatá a chlapci z 2.A a 2.B to už vedia. A dokonca jedného skutočného ilustrátora poznajú - pána Martina Kellemberga.

25. septembra 2022 im v Oravskej knižnici A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne porozprával o svojich ilustráciách. Potom spoločne tvorili. Rozprávkové bytosti - drakov, čertov, rytierov, či princezné. Krásne kreslili a maľovali. :-)

Ďalšie fotografie nájdete aj na facebookovej stránke Oravskej knižnice.


Úspechy atlétov – 24.9.2022Dňa 24.09.2022 bol pre atlétov našej školy veľmi úspešný deň.

Naši dvaja deviataci nás reprezentovali v Znojme na medzištátnom stretnutí piatich krajín do 16 rokov. Súťažili s pretekármi z Čiech, z Maďarska, Chorvátska a Slovinska.

JURAJ LEŠŇOVSKÝ podal skvelé výkony , v hode diskom si dokonca urobil osobný rekord s výkonom 47,15 m. V hode kladivom síce nehodil svoje maximum, ale ani za výkon 46,59 m sa nemusí hanbiť.

MICHAL ŠKULEC hodil kladivom 36,30 m, ale bol na tomto podujatí nováčik, tak zbiera skúsenosti.

V tento deň sa konali aj preteky najmladšieho a mladšieho žiactva v Banskej Bystrici, kde úžasne reprezentovala VIKTÓRIA ZAJACOVÁ a v troch súťažných disciplínach vo veľmi početnej konkurencii získala 3 medaily: striebro v behu na 150m a bronz v skoku do výšky a behu na 60m.

Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu.


Medzigeneračné prepojenie seniorov a detí – 3.C – 19.9.2022Žiaci 3.C majú za sebou prvé stretnutie s našimi seniormi z Centra sociálnych služieb Brezovec. Celoročný projekt s názvom Ruka v ruke organizuje Oravská knižnica Antona Habovštiaka v spolupráci s centrom sociálnych služieb. Deti sa so seniormi zoznámili, porozprávali a dozvedeli sa veľa zaujímavých vecí. Najlepšie boli rôzne spoločenské hry, ktoré sme si spolu zahrali. Láskou a energiou nabité dopoludnie nás všetkých povzbudilo a potešilo. Veľmi sa tešíme na ďalšie stretnutia a aktivity s našimi novými staršími kamarátmi.

Video Oravskej knižnice A. Habovštiaka – TU.


Majstrovstvá Slovenska v atletike – Košice – 17.9. a 18.9.2022V dňoch 17. a 18. septembra sa v Košiciach konali Majstrovstvá Slovenska v atletike a náš žiak Juraj Lešňovský bol opäť superstar. Nastúpil v štyroch disciplínach a odniesol si 4 medaily aj napriek tomu, že 6 týždňov nemohol poriadne trénovať kvôli zlomenine na nohe. Získal 2 zlaté medaily a to v hode diskom a v hode kladivom a 2 strieborné v hode oštepom a vrhu guľou. Zároveň dostal nominačný list na reprezentáciu Slovenska na medzinárodnom stretnutí 5 krajín v Znojme. Držíme mu tam palce.

Jeho spolužiak Michal Škulec sa umiestni na 4. mieste v hode kladivom, čo je na majstrovstvách Slovenska veľmi pekný výsledok.


Beseda „Nezabudnutí susedia“ – 9.B – 9.9.2022Žiaci 9. B sa 9.9.2022 zúčastnili besedy "Nezabudnutí susedia", ktorá sa konala symbolicky na Deň obetí holokaustu.

Vypočuli si príbeh pána Spitza a Kleina, rodákov z Dolného Kubína na pôde dolnokubínskeho gymnázia.

Pri pietnej spomienke pri bývalej synagóge si po príhovoroch k tejto téme vypočuli mená ľudí deportovaných z Dolného Kubína do koncentračného tábora v Osvienčime.

Na záver navštívili zrenovovaný židovský cintorín, kde boli symbolicky zapálené sviečky za všetky obete holokaustu a položené srdce z kameňov, aby spomienka na týchto ľudí nevybledla.


Jesenné upratovanie židovského cintorína – 9.C – 7.9.2022Pred spomienkovým podujatím k 80. výročiu začiatku deportácií židovských spoluobčanov z Dolného Kubína sa naši deviataci vybrali na jesenné upratovanie židovského cintorína. Aj týmto spôsobom sa dá uctiť pamiatka obetí holokaustu...


Úspešný nový školský rok! - 5.9.2022Takto sme začali prvý školský deň, aj návštevu v riaditeľni sme mali. Prváčikovia, nech sa vám darí, nech ste spokojní, šťastní a usmievaví po celý rok. A tento rok nik z prváčikov neplakal!