Z┼á Martina Kuku─Ź├şna
"Ka┼żd├ę poznanie vych├ídza zo srdca, ka┼żd├ę vzdelanie zo ┼żivota"

 

Letn├í ┼íkola 2020 - 5. de┼ł - posledn├Ż - 21. 8. 2020    Dnes sme str├ívili ├║plne posledn├Ż de┼ł v na┼íej letnej ┼íkole. Hodnotili sme, odme┼łovali a podnikli posledn├║ v├Żpravu. Zopakovali sme si v┼íetko, ─Źo sme si po─Źas predch├ídzaj├║cich dn├ş povedali, nacvi─Źili. Dokon─Źili, ─Źo sme za─Źali. Zaspievali, po─Ź├ştali, cvi─Źili, ─Ź├ştali. Zaviazali knihy a zbalili pera─Źn├şky. Priv├ştali redaktorov z telev├şzie. Pri┼íla aj pani riadite─żka. I vysved─Źenia sme dostali. Vraj m├┤┼żeme ├şs┼ą rovno do 2. triedy.

... ale a┼ż 2. septembra 2020.

    Potom sme sa vybrali na P├írnick├ę jazer├í, kde sme sa pre┼íli n├íu─Źn├Żm chodn├şkom, ─Źo nebolo tak├ę ─żahk├ę, lebo cesta bola pln├í n├ístrah. Kalu┼że a blato, p├íliv├ę slnko, ale ni─Ź n├ís nemohlo zastavi┼ą na ceste za pozn├ívan├şm skryt├Żch a kr├ísnych z├íkut├ş. Spozn├ívali sme faunu a fl├│ru, pozorne ─Ź├ştali informa─Źn├ę tabule.Cesta sp├Ą┼ą viedla popri kukuri─Źnom l├íne, chlapci s nami hrali bodliakov├║ vojnu, na┼íli sme uhynut├ęho hada. Nakoniec sme ┼í┼ąastne do┼íli na ihrisko, kde sme si odd├Żchli, ob─Źerstvili sme sa i zahrali. A potom r├Żchlo na vlak a do ┼íkoly, kde u┼ż netrpezlivo vy─Źk├ívali rodi─Źia. Posledn├ę pozdravy, ├║smevy, ba aj nejak├ę slzi─Źky boli, lebo v na┼íej letnej ┼íkole sa zi┼íla jedna super partia. Tak teda, dovidenia v letnej ┼íkole 2021!


Letn├í ┼íkola 2020 - 4. de┼ł - 20. 8. 2020    Po v─Źeraj┼íom da┼żdi n├ís dnes uv├ştal kr├ísny slne─Źn├Ż ┼ítvrtok. Nako─żko dnes deti ─Źakal dlh┼í├ş v├Żlet, vyu─Źovanie bolo ve─żmi kr├ítke. Ale i napriek tomu, sme sa stihli zozn├ími┼ą s v─Źielkou. Porozpr├ívali sme sa o jej ┼żivote v ├║li, pre─Źo sa  vraj kedysi okr├║hle kom├┤rky v pl├ístoch zmenili na 6-uholn├şkov├ę, o organiz├ícii ┼żivota v ├║li, ... K├Żm ostatn├ş kreslili, jeden ┼żiak n├ím ─Ź├ştal. E┼íte sme sa pok├║sili vytvori┼ą vlastn├ę ma─żovan├ę ─Ź├ştanie o v─Źielke. Zrazu sme za─Źuli klop, klop... Zbali┼ą, uprata┼ą a hur├í na v├Żlet.

    N├í┼í v├Żlet bol pln├Ż z├í┼żitkov, sk├║senost├ş, ve─ża sme videli, po─Źuli, aj sme si v┼íeli─Źo vysk├║┼íali. N├ív┼íteva pravekej osady vo Vy┼ínom Kub├şne n├ís presved─Źila, ┼że veru na┼íi predkovia nemali ─żahk├Ż ┼żivot. Usilovne sme r├║bali sekerou z doby bronzovej a poriadne sme sa zapotili. Vysk├║┼íali sme si, ako sa vyr├íbaj├║ misky a in├ę veci z hliny, ÔÇ×mleliÔÇť sme obilie len pomocou kame┼łov. Ale ke─Ć sa na┼íi kamar├íti obliekli do odevov z d├┤b d├ívno minul├Żch, to bola par├ída! Z Vy┼ín├ęho Kub├şna do Jasenovej je to na skok, tak┼że sme nemohli ob├şs┼ą rodn├Ż dom n├í┼ího ve─żk├ęho oravsk├ęho spisovate─ża Martina Kuku─Ź├şna, ve─Ć na┼ía ┼íkola nesie jeho meno. Teta Remkov├í n├ím o ┼łom porozpr├ívala a v┼íetko n├ím poukazovala. Ve─żmi sa n├ím tam p├í─Źilo. Unaven├ş, ale ┼í┼ąastn├ş, sme sa vracali do na┼íej ┼íkoli─Źky. Zajtra n├ís zasa ─Źakaj├║ nov├ę z├í┼żitky, dobrodru┼żstv├í a tie┼ż vyhodnotenie letnej ┼íkoly.


Letn├í ┼íkola 2020 - 3. de┼ł - 19. 8. 2020    Da┼żdiv├ę po─Źasie dnes mo┼żno niekomu pokazilo n├íladu, ale n├ím veru nie! Ospal├ę siv├ę r├íno i triedu rozjasnili svetl├í. Zrazu blik - zostali sme bez elektriny. Tro┼íku sme sa i pre─żakli, ve─Ć deti pr├íve viazali prv├ę strany na┼íich kn├şh. Na┼í┼ąastie, ke─Ć posledn├ş doviazali ma┼íli─Źky, rozsvietilo sa. Zvedav├ę svetielka ;-D. E┼íte raz ┼żmurkli - asi pochvalne - na papierov├ę kol├í┼że s izbovou rastlinou. Nakoniec zostali svieti┼ą cel├ę vyu─Źovanie a tak si s nami zopakovali ─Źasti tela rastl├şn, p├şsanie i matematiku.

   Poobede z pl├ínovanej zmrzliny, p├ívov a parku dejate─żov nebolo ni─Ź, ale zabavili sme sa v telocvi─Źni, zahrali sme si hry, ktor├ę niektor├ş ani nepoznali ÔÇô tak├ę s├║ star├ę, pozreli vtipn├Ż pr├şbeh a diev─Źat├í si zahrali stoln├Ż tenis. Zajtra n├ís ─Źak├í exkurzia do archeoparku, na ktor├║  sa v┼íetci te┼í├şme, po─Źasie by sa malo um├║dri┼ą, tak┼że v┼íetko je tak, ako m├í by┼ą....


Letn├í ┼íkola 2020 - 2. de┼ł - 18. 8. 2020    V utorok sme sa op├Ą┼ą stretli s prv├íkmi v ┼íkole. Menej rozpa─Źit├ş, menej ospal├ş, av┼íak nemenej hladn├ş ;-D. R├íno sme si pripravili tituln├ę strany na┼íich kn├şh - najprv rozcvi─Źili pr┼íteky pri vyfarbovan├ş kvietkov. Nap├şsa┼ą men├í (p├şsan├Żm ;-)) u┼ż bol v├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm. Poniektor├ş si l├ímali hl├ívky, rozpam├Ąt├ívali sa. Nie v┼żdy ├║spe┼íne, ale spolo─Źn├Żmi silami sme nakoniec v┼íetky p├şsmen├í zvl├ídli. Po─Źas toho sme spom├şnali na v─Źeraj┼í├ş v├Żlet do P├írnice - ve─Ć o takej izbe a ┼żivote p├şsala M. Jan─Źov├í v knihe Rozpr├ívky starej matere. ├Üryvky z nej si budeme tento t├Ż┼żde┼ł ─Ź├şta┼ą. Po prest├ívke sme sa op├Ą┼ą vr├ítili k matematike a vrec├║┼íkam. Po─Ź├ştali sme, sna┼żili sa koordinova┼ą nohy i ruky, vyrovna┼ą chrb├ítik...

    Poobede n├ím po─Źasie neprialo tak, aby sme ┼íli na pl├ínovan├Ż v├Żlet, ale nevad├ş, presunuli sme ho na ┼ítvrtok a dnes sme si u┼ż├şvali aktivity, ktor├ę sa daj├║ robi┼ą aj ke─Ć pr┼í├ş. Za─Źali sme skvel├Żm sladk├Żm obedom a pln├ş energie sme vybehli do ┼íkolsk├ęho ├ítria, kde sme sa zahrali a nikomu nevadilo, ┼że sme hlu─Źn├ş. Potom n├ís ─Źakali hry a s├║┼ąa┼że v telocvi─Źni, nama─żovali sme si logo na┼íej letnej ┼íkoly, zahrali sa ako sa deti hr├ívali kedysi a rozpr├ívali sme si svoje z├í┼żitky so zvieratkami. Nakoniec to bol super de┼ł a u┼ż sa te┼í├şme na zajtra, op├Ą┼ą n├ís ─Źak├í bohat├Ż program.


Letn├í ┼íkola 2020 - 1. de┼ł - 17. 8. 2020    Tro┼íku netradi─Źn├ę vyu─Źovanie sme za─Źali predstavovan├şm sa s ry┼żov├Żmi vrec├║┼íkami. Tie posl├║┼żili i pri opakovan├ş prvouky a ─Ź├şseln├Żch radov z matematiky. Pr├şklady sme si zas precvi─Źili vo vyra─Ćova─Źk├ích Nasledovalo rozpr├ívanie o rastlink├ích, ktor├ę doplnilo ma─żovan├ę ─Ź├ştanie o tom, ako postupova┼ą pri saden├ş kvietkov. A pondelkov├ę vyu─Źovanie sme uzavreli kreslen├şm ornamentov na papierov├ę kr─Źia┼żky. Na┼íe prv├ę netradi─Źn├ę doobedie bolo vesel├ę, tvoriv├ę a z├íbavn├ę.

    Popoludn├ş to bolo hlavne o z├íbave, dobrej n├ílade a aj dobrodru┼żstve. Ve─Ć niektor├ę de┼ą├║rence prv├Ż raz cestovali vlakom a skuto─Źne si jazdu u┼ż├şvali. V p├írnickom m├║zeu - Izba star├Żch mater├ş to vo┼łalo starinou a hist├│riou, ale na ot├ízky na┼íej sprievodkyne Evky sme vedeli odpoveda┼ą, dokonca nieko─żkokr├ít aj spr├ívne! Tro┼íku n├ím zapr┼íalo, ale nakoniec sme sa par├ídne zahrali na ihrisku, potom vl├í─Źikom, nie s├şce do Modry ako v tej pesni─Źke, ale sp├Ą┼ą do ┼íkoly. Pred odchodom domov sme sa stihli pohra┼ą na detskom ihrisku a u┼ż prich├ídzali rodi─Źia. Niektor├Żm sa ani domov nechcelo, ale ve─Ć zajtra n├ís ─Źak├í ─Ćal┼í├ş spolo─Źn├Ż de┼ł...


L├║─Źenie deviatakov - 30. 6. 2020    V piatok 30. 6. 2020 sa deviataci rozl├║─Źili s na┼íou ┼íkolou. Po─Ćakovali sa za spolo─Źne str├íven├ę roky, vyobj├şmali pani u─Źite─żky. V┼íetk├Żm im ┼żel├íme ve─ża ├║spechov v ─Ćal┼íom ┼żivote. Dovidenia!


Orava a Liptov ─Ź├ştaj├║ diela Martina Kuku─Ź├şna ÔÇô 5. ro─Źn├şk ÔÇô 17. 6. 2020    Miestny odbor Matice slovenskej v Dolnom Kub├şne a v Liptovskom Mikul├í┼íi vyhl├ísil pri pr├şle┼żitosti 160. v├Żro─Źia narodenia Martina Kuku─Ź├şna aktivitu - ─îITATE─ŻSK├Ł MOST pre ┼żiakov 5. ro─Źn├şka.

    Z┼á M. Kuku─Ź├şna sa zapojila do tejto akcie so 45 ┼żiakmi z troch tried piateho ro─Źn├şka. Podujatie sa uskuto─Źnilo v ┼íkolskej kni┼żnici, mali sme mil├║ n├ív┼ítevu - pozvan├ş boli hostia Ing. M. Zembjak ÔÇô predseda Miestneho odboru Matice slovenskej a Ing. M. ┼ávento ÔÇô ved├║ci odboru ┼íkolstva v Dolnom Kub├şne.

    Program podujatia sa skladal z troch ─Źast├ş. Najprv sme si komentovanou prezent├íciou s n├ízvom Osud si ma vybral, aby ma dobre popreh├í┼łal pripomenuli ┼żivotn├ę osudy M. Kuku─Ź├şna. Nasledovalo zapojenie sa do ─Źitate─żsk├ęho mosta ─Ź├ştan├şm poviedky Do ┼íkoly, jej rozborom a interpret├íciou. S├║─Źas┼ąou bol aj pracovn├Ż list zameran├Ż na ─Ź├ştanie s porozumen├şm.

    V z├ívere podujatia ┼żiaci po vzore p. Lorenca, ktor├Ż rozl├║┼ítil k├│d tajn├ęho Kuku─Ź├şnovho p├şsma, mali pod─ża k─ż├║─Źa de┼íifrova┼ą Kuku─Ź├şnov v├Żrok: ÔÇ×┼á┼ąastn├Ż vek, ke─Ć nad nami stoj├ş bytos┼ą dr┼żiaca v jednej ruke korb├í─Ź a v druhej kol├í─Ź,ÔÇť z tajn├ęho p├şsma. Podujatie ┼żiaci hodnotili ve─żmi pozit├şvne, za pr├ícu a aktivitu boli v┼íetci odmenen├ş sladkou odmenou.


Region├ílny dejepis v ter├ęne ÔÇô 5. C ÔÇô 16. 6. 2020    Na┼íi piataci podnikli region├ílny dejepis v ter├ęne. Za st├íle spr├şsnen├Żch hygienick├Żch podmienok ich najsk├┤r ─Źakala ─îaplovi─Źova kni┼żnica a jej vz├ícne poklady - rukopisy, prvotla─Źe a star├ę tla─Źen├ę knihy.

    Potom sa presunuli na ┼żidovsk├Ż cintor├şn, kde prilo┼żili aj ruky k dielu a vy─Źistili od machu ve─ża star├Żch n├íhrobn├Żch kame┼łov a pomn├şkov. Pracovali naozaj usilovne a zasl├║┼żia si ve─żk├║ pochvalu.


Návrat do školy - 1. 6. 2020    Na┼ía ┼íkola na MEDZIN├üRODN├Ł DE┼ç DET├Ź po mimoriadnom obdob├ş koronakr├şzy otvorila svoje 3 br├íny pre ┼żiakov a ┼żia─Źky 1. a┼ż 5. ro─Źn├şka. V priestoroch cel├ęho ┼íkolsk├ęho are├ílu platia pr├şsne hygienick├ę opatrenia a mimoriadny re┼żim pr├íce... My to v┼íak zvl├ídneme!


├Üspech v celoslovenskej s├║┼ąa┼żi D├ÜHA - jar 2020    Ve─żmi n├ís te┼í├ş, ┼że aj v tejto mimoriadnej a n├íro─Źnej situ├ícii sa m├┤┼żeme radova┼ą z kr├ísneho ├║spechu. Koncom febru├íra sa ┼żiaci II.B Tom├í┼íko Zelen├ík a Tade├í┼íko Kostro┼í zapojili do 24. ro─Źn├şka celoslovenskej liter├írnej a v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że D├ÜHA, ktorej vyhlasovate─żom bolo M┼áVVa┼á SR a organiz├ítorom ─Żubovnianske osvetov├ę stredisko. Vo v├Żtvarnej tvorbe v 2. kateg├│rii mlad┼í├ş ┼żiaci, z├şskali Tom├í┼íko 2. miesto a Tade├í┼íko ─Źestn├ę uznanie. Talentovan├Żm v├Żtvarn├şkom srde─Źne gratulujeme a ─Ćakujeme za ├║spe┼ín├║ reprezent├íciu na┼íej ┼íkoly.


Digitálne planetárium - 5.A - 4. 3. 2020    Pracovn├şci Krajskej hvezd├írne v ┼Żiline zav├ştali do n├í┼ího mesta a pon├║kli sf├ęrick├ę premietanie vzdel├ívac├şch a z├íbavn├Żch programov s astronomickou a pr├şrodovednou tematikou, a to prostredn├şctvom nov├ęho prenosn├ęho digit├ílneho planet├íria.  V planet├íriu ┼żiaci 5. A mali mo┼żnos┼ą overi┼ą si  vedomosti z├şskan├ę v ┼íkole. Atrakt├şvnou a modernou formou si obohatili v├Żu─Źbu.


O najkrajšiu fašiangovú masku - 17. 2. 2020    D┼ła 17. febru├íra 2020 sme sa v komposesor├ítnom ka┼ítieli vo Veli─Źnej z├║─Źastnili otvorenia v├Żstavy spojenej s vyhodnoten├şm region├ílnej v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że "O najkraj┼íiu fa┼íiangov├║ masku". S├║┼ąa┼że, ktor├║ organizovalo Oravsk├ę kult├║rne stredisko, sa z├║─Źastnilo 13 dolnooravsk├Żch matersk├Żch aj z├íkladn├Żch ┼ík├┤l. S├║┼ąa┼żilo sa bez kateg├│ri├ş a vyhodnocovalo sa len v├ş┼ąazn├ę 1. miesto. Na┼ía ┼íkola z├şskala Diplom za ├║─Źas┼ą a kreativitu a bal├ş─Źek v├Żtvarn├Żch potrieb. Odmenou pre v┼íetk├Żch z├║─Źastnen├Żch bolo aj v├Żborn├ę tradi─Źn├ę fa┼íiangov├ę pohostenie.


Stretnutie s rozprávkou - 1. C - 14. 2. 2020    Aktivity v Oravskej kni┼żnici sa pre prv├íkov z 1.C stali u┼ż neoddelite─żnou s├║─Źas┼ąou. Tentokr├ít sa stretli s rozpr├ívkov├Żmi postavami, ─Ź├ştali z tabule, hrali pexeso a nakoniec preberali hrach ako Popolu┼íka. Slovensk├ę rozpr├ívky s├║ jednoducho najkraj┼íie. Te┼í├şme sa na bud├║ce stretnutie.


Halov├ę majstrovstv├í stredoslovenskej oblasti - 8. 2. 2020    D┼ła 8.2.2020 sme sa so star┼í├şmi ┼żia─Źkami ┼íportov├Żch tried z├║─Źastnili halov├Żch majstrovstiev stredoslovenskej oblasti, ktor├ę sa konali v hale El├ín v Bratislave. Na┼íu ├║─Źas┼ą ve─żmi ovplyvnila chorobnos┼ą, ale aj napriek tomu sme priniesli strieborn├║ medailu v─Ćaka Anete Z├íchelovej, ktor├í bola druh├í vo vrhu gu─żou s v├Żkonom 8,90 m. Spolu s Jurajom Le┼í┼łovsk├Żm, ktor├Ż v kateg├│rii mlad┼íieho ┼żiactva vybojoval zlato a bronz m├íme kompletn├║ sadu medail├ş z halov├Żch majstrovstiev.


10. ┼żiacky ples - 31. 1. 2020Ly┼żiarsky v├Żcvik - 8. ro─Źn├şk - 27. 1. - 31. 1. 2020Kor─Źuliarsky v├Żcvik - 1. ro─Źn├şk - janu├ír 2020Hur├í!!! U┼ż to vieme! Te┼í├şme sa na bud├║ci v├Żcvik ...


23. rodi─Źovsk├í z├íbava - 24. 1. 2020Zdrav├ę z├║bky - dent├ílna hygiena - 1. ro─Źn├şk - 21.1.2020    21.1.2020 nav┼ít├şvila prv├í─Źikov teta z Region├ílneho ├║radu verejn├ęho zdravotn├şctva, aby ich obozn├ímila so spr├ívnou starostlivos┼ąou o zdrav├ę z├║bky. Deti si priniesli svoje zubn├ę kefky a nau─Źili sa spr├ívnu techniku um├Żvania zubov. Na modeloch chrupu sa dozvedeli, ─Źo z├║bkom ┼íkod├ş, ak├║ zubn├║ kefku a pastu maj├║ pou┼ż├şva┼ą. V rozpr├ívke sa dozvedeli o v├Żzname konzumovania ovocia, zeleniny a mlie─Źnych v├Żrobkov v stravovan├ş a nevhodnosti konzumovania sladkost├ş a sladen├Żch n├ípojov.


U─Ź├şme sa pom├íha┼ą VI. - 13. 1. 2020    13. 1. 2020 z├ístupcovia ┼żiackeho parlamentu odovzdali po ┼íiestykr├ít do r├║k pani prim├írky Dud├í┼íikovej, ktor├í vedie detsk├ę oddelenie na┼íej nemocnice, darovac├ş list spolu so sumou tentokr├ít a┼ż 370 eur. Ide o v├Ż┼ąa┼żok z viano─Źn├ęho baz├íra 2019. Okrem pr├şjemn├ęho posedenia s ob─Źerstven├şm n├ís ─Źakala prehliadka vynoven├Żch priestorov. Videli sme aj kr├ísnu nov├║ mikrovlnku, ktor├í bola zak├║pen├í z na┼íich predch├ídzaj├║cich tr┼żieb a sl├║┼żi na zohrievanie matersk├ęho mlieka pre mal├Żch pacientov...


Majstrovstvá stredoslovenskej oblasti v hale - 11. 1. 2020    D┼ła 11.1.2020 sa v Banskej Bystrici konali majstrovstv├í stredoslovenskej oblasti v hale, na ktor├Żch sa z├║─Źastnili aj na┼íi atl├ęti. Najviac za┼żiaril u┼ż tradi─Źne Juraj Le┼í┼łovsk├Ż, ktor├Ż sa stal op├Ą┼ą majstrom kraja v novej discipl├şne. Okrem hodu kriketkou, ktor├í sa v hale h├ídza┼ą ned├í, prejavil svoj atletick├Ż talent v skoku do v├Ż┼íky, kde z├şskal zlato a urobil si osobn├Ż rekord 139 cm. ─Äalej sa mu darilo aj vo vrhu gu─żou, kde z├şskal bronzov├║ medailu s v├Żkonom 8,16 m  a osobn├Ż rekord zaznamenal aj v skoku do dia─żky, kde mu tri centimetre ch├Żbali na medailu a skon─Źil ┼ítvrt├Ż s v├Żkonom 427 cm. Gratulujeme.


Podpora ochrany det├ş pred n├ísil├şm - 1. ro─Źn├şk - 9. 1. 2020    Na┼íi 55 prv├í─Źikovia sa d┼ła 9. 1. 2020 z├║─Źastnili na prevent├şvnych aktivit├ích, ktor├ę organizoval ├ÜPSVaR v Dolnom Kub├şne v r├ímci projektu ÔÇ×Podpora ochrany det├ş pred n├ísil├şmÔÇť a s├║viseli s predch├ídzan├şm n├ísilia medzi de┼ąmi, vytv├íran├şm pozit├şvnej kl├şmy medzi de┼ąmi a budovan├şm kamar├ítskych vz┼ąahov v triede.


Viano─Źn├í s├║┼ąa┼ż s Albatrosom - december 2019    Vo viano─Źnej s├║┼ąa┼żi s vydavate─żstvom Albatros na t├ęmu "Pre─Źo m├íme tak radi Vianoce" v kateg├│rii kresli─Ź sa umiestnili ┼żiaci z II.B Tade├í┼íko Kostro┼í - 2. miesto a Tom├í┼íko Zelen├ík - 4. miesto ako "kresli─Ź ┼ípeci├íl". Srde─Źne gratulujeme a ─Ćakujeme za ├║spe┼ín├║ reprezent├íciu ┼íkoly!


Viano─Źn├Ż baz├ír - 17. 12. - 18. 12. 2019    Aj tento rok sme zorganizovali VIANO─îN├Ł BAZ├üR, kde sme pon├║kli na predaj veci, ktor├ę darovali ┼żiaci a zamestnanci na┼íej ┼íkoly. V├Ż┼ąa┼żok op├Ą┼ą poputuje Detsk├ęmu oddeleniu NsP v Dolnom Kub├şne. V┼íetk├Żm, ktor├ş sa zapojili - ─ÄAKUJEME!


Od Lucie do Vianoc, ka┼żd├í noc m├í svoju moc! - 13. 12. 2019    Dnes sa diev─Źat├í zaodeli za "Lucie". V bielom, so ┼íatkou na hlave a so zapr├í┼íenou tv├írou od m├║ky chodili po jednotliv├Żch triedach a hus├şm brkom symbolicky vymetali zl├Żch duchov, strigy, bosorky a choroby.


Viano─Źn├í akad├ęmia SNEHULIAKOVE TAJOMSTV├ü - 11. 12. 2019    Na┼íi ┼żiaci op├Ą┼ą uk├ízali, ┼że s├║ ve─żmi ┼íikovn├ş! Pod veden├şm pani u─Źiteliek pripravili n├ídhern├Ż predviano─Źn├Ż program, ktor├Ż pote┼íil nejedno srdie─Źko. Rodi─Źia m├┤┼żu by┼ą hrd├ş na svoje de┼ą├║rence, ktor├ę predviedli odvahu vyst├║pi┼ą pred tak├ę mno┼żstvo ─żud├ş a uk├íza┼ą, ─Źo v nich je.


Predviano─Źn├ę stretnutie b├Żval├Żch zamestnancov - 10. 12. 2019    Tradi─Źn├ę predviano─Źn├ę stretnutie na┼íich b├Żval├Żch zamestnancov, ktor├ş od n├ís odi┼íli do d├┤chodku. Mil├ę stretnutie pri kapustnici a ┼íi┼ík├ích, bolo o ─Źom rozpr├íva┼ą a na ─Źo spom├şna┼ą. ┼ákoda, ┼że niektor├ş na┼íi kolegovia u┼ż nie s├║ medzi nami. Program pripravili na┼íi ┼żiaci a b├ísni─Źky zlo┼żili na┼íe b├Żval├ę kolegyne... Dovidenia o rok, priatelia!


Pytagori├ída - 3. - 4. ro─Źn├şk - 10. 12. 2019Z├íujem o matematiku je op├Ą┼ą ve─żk├Ż ...


Prišiel k nám Mikuláš - 6. 12. 2019Floorball SK LIGA - kvalifikácia - 5. 12. 2019    Na┼íe diev─Źat├í a chlapci sa 5. 12. 2019 z├║─Źastnili florbalov├ęho turnaja pod z├í┼ítitou Nad├ície TV JOJ - Floorball SK LIGY - kvalifika─Źn├í skupina Doln├Ż Kub├şn (CS┼á - Cirkevn├ę gymn├ízium A. Radlinsk├ęho, Gymn├ízium P.O.H., Z┼á Janka Mat├║┼íku, Z┼á s M┼á Oravsk├Ż Podz├ímok a na┼ía Kuku─Ź├şnka). Po tuh├Żch bojoch nakoniec chlapci z├şskali 2. miesto a diev─Źat├í zv├ş┼ąazili, ─Ź├şm post├║pili do ─Ćal┼íieho kola. V┼íetk├Żm gratulujeme a diev─Źat├ím ┼żel├íme ve─ża ├║spechov v ─Ćal┼í├şch z├ípasoch!


EKO Vianoce - 4. 12. 2019    Vianoce sa nezadr┼żate─żne bl├ş┼żia, v┼íetko okolo sa za─Ź├şna ligota┼ą a k v├Żzdobe mesta sa pridala aj na┼ía ┼íkola, ke─Ć sme sa 4. 12. 2019 z├║─Źastnili akcie ÔÇ×EKO Vianoce ...aj odpad m├┤┼że kr├í┼íli┼ąÔÇť. Deti z M┼á, Z┼á a ZU┼á ozdobili eko ozdobami a sl├ívnostne rozsvietili viano─Źn├ę strom─Źeky v Parku M. Kuku─Ź├şna. ┼á┼ąastn├ę a vesel├ę!


Sl├ívni matematici v Oravskej kni┼żnici - 6. C, 7. C - 4. 12. a 17. 12. 2019    Matematika m├┤┼że by┼ą ve─żmi zauj├şmav├í. Presved─Źili sa o tom na┼íi ┼íiestaci, ktor├ş sa boli v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka zozn├ími┼ą so sl├ívnymi matematikmi, bez ktor├Żch by matematika nebola tou matematikou, ktor├║ pozn├íme dnes.


Mikulášska latka - 4. 12. 2019    D┼ła 4.12.2019 sa na na┼íej ┼íkole konala s├║┼ąa┼ż v skoku do v├Ż┼íky pod n├ízvom Mikul├í┼íska latka. Pretekalo 35 ┼żiakov v troch kateg├│ri├ích a dosiahli ve─żmi pekn├ę v├Żkony.


V├Żsledky:


Najmlad┼íie ┼żiactvo:

1.Tatiana Palugová 106 cm

2. Lea Kriv├í┼łov├í 103 cm

3. Bibi├ína P├ętryov├í 95 cm


1. Matej Marcinek 140 cm

2. Matúš Pacák 127 cm

3. J├ín Kurinsk├Ż 124 cm


Mlad┼íie ┼żiactvo:

1. Lesia Baloghová 128 cm

2. Darina Klia─Źikov├í 119 cm

3. Nikola Stašová 116 cm


1. Peter Hr├║zik 137 cm

2. Dávid Kazimier 134 cm

3. Jaroslav Juraj Le┼í┼łovsk├Ż 128 cm


Star┼íie ┼żiactvo:

1. Lenka Z├ípoto─Źn├í 132 cm

2. Aneta Záchelová 129 cm

3. Ema Pr├şlepkov├í 126 cm


1.Denis Murgaš 138 cm

2. Šimon Serdel 138 cm

3. Andrej Kuba─Źka 135 cm


A op├Ą┼ą v kni┼żnici ... - 1. C - 22. 11. 2019  Stretnutie s rozpr├ívkou a rozpr├ívkov├Żmi postavi─Źkami si u┼ż├şvali deti z 1. C v piatok 22.11.2019 v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka. Dok├ízali, ┼że rozpr├ívky poznaj├║ a maj├║ ich radi, nau─Źili sa pracova┼ą s ma┼łu┼íkami a na z├íver predviedli ├║┼żasn├║ dramatiz├íciu rozpr├ívky. Te┼í├şme sa na bud├║ce stretnutie.


Dentálna hygiena - 1. A - 22. 11. 2019Bubnova─Źka - 19. 11. 2019Aj my sme boli bubnova┼ą, aby bolo deti lep┼íie po─Źu┼ą, aby ka┼żd├ę die┼ąa za┼żilo DETSTVO BEZ N├üSILIA.


Sadenie stromov na n├íbre┼ż├ş Oravy - 19. 11. 2019Pomohli sme skr├í┼íli┼ą na┼íe mesto, prispeli sme svojou pr├ícou!


Chutn├ę ma─żovanie - 1. miesto - Tade├í┼í Kostro┼í 2. B - november 2019    Tade├í┼íko Kostro┼í z II. B sa pod veden├şm p. u─Ź. M├írie Tom├í┼íovej v r├ímci aktiv├şt VII. ro─Źn├şka Hovorme o jedle  zapojil do v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że Chutn├ę ma─żovanie, kde zv├ş┼ąazil v I. kateg├│rii v t├ęme: M├Ąso, hydina, ryby, vajcia. Tade├í┼íkovi ku kr├ísnemu ├║spechu srde─Źne gratulujeme!!!


DEJ vo Florinovom dome - Orava v dobe bronzovej - 6. ro─Ź. - 14.11. a 18.11.2019    Na┼íi ┼íiestaci zo v┼íetk├Żch troch tried ukon─Źili rozpr├ívanie o na┼íich najstar┼í├şch dejin├ích ┼ípeci├ílnymi dvojhodinovkami dejepisu vo Florinovom dome. Tu je in┼ítalovan├í v├Żstava o Orave v dobe bronzovej, ke─Ć tu ┼żil ─żud lu┼żick├Żch popolnicov├Żch pol├ş. Zauj├şmav├ę rozpr├ívanie, modely hranice s m┼Ľtvym ─Źlovekom, mohyly, zemnice a hradiska dotv├írali atmosf├ęru. Archeologick├ę n├ílezy zas vytv├írali u det├ş jasn├ę predstavy. Pracovn├ę ├║lohy boli potom pre v┼íetk├Żch hra─Źkou...


Viem, ─Źo zjem - hygiena a uskladnenie potrav├şn - 13. 11. 2019    Vybran├ę triedy 3., 4. a 5. ro─Źn├şka sa zapojili do PROJEKTU ÔÇô VIEM, ─îO ZJEM. Prv├í t├ęma sa t├Żkala hygieny a uskladnenia potrav├şn. ┼Żiaci sa akt├şvne zap├íjali do predn├í┼íky spojenej s prezent├íciou na interakt├şvnej tabuli. Zis┼ąovali ako spr├ívne dodr┼żiava┼ą hygienu potrav├şn a ─Źo ┼íkod├ş a prospieva n├í┼ímu zdraviu. Na z├íver sa zahrali hru, pri ktorej si overili z├şskan├ę vedomosti. Vyu┼żili sme aj ovocie, ktor├ę ka┼żd├Ż t├Ż┼żde┼ł dost├ívame z v├Żhry ÔÇô Kaufland.


Pyram├şda zdravej v├Ż┼żivy - 6. ro─Źn├şk - 12. 11. 2019    Zdrav├í v├Ż┼żiva je nevyhnutnou s├║─Źas┼ąou zdrav├ęho ┼żivotn├ęho ┼ít├Żlu. D┼ła 12. novembra 2019 so spr├ívnymi stravovac├şmi n├ívykmi obozn├ímila ┼żiakov 6. ro─Źn├şka lektorka PhDr. Be├íta Valent├şnyov├í z Region├ílneho ├║radu verejn├ęho zdravotn├şctva. Predstavila im pyram├şdu zdravej v├Ż┼żivy. Zd├┤raznila, ┼że z├íklad pyram├şdy tvoria pr├şlohy, ako celozrnn├ę pe─Źivo, zemiaky, ry┼ża, cestoviny, strukoviny a orechy, druh├Ż stupe┼ł ovocie, tret├ş stupe┼ł  ┼żivo─Ź├ş┼íne potraviny, ako mlieko, tak aj m├Ąso a  vrchol pyram├şdy  tuky a sladkosti, ktor├Żm je potrebn├ę sa vyh├Żba┼ą. Hovorila aj o pohybov├Żch aktivit├ích, ktor├ę s├║ jedn├Żm zo z├íkladn├Żch prejavov existencie ┼żivota. ─Äal┼í├şm na┼í├şm ┼żelan├şm je, aby  si ┼żiaci uvedomili nevyhnutnos┼ą starostlivosti a zodpovednosti za svoje zdravie.


Prevencia kyber┼íikanovania - 7. ro─Źn├şk - 7. 11. 2019    ├Ütoky realizovan├ę prostredn├şctvom on-line aplik├íci├ş, najm├Ą soci├ílnych siet├ş, b├Żvaj├║ intenz├şvnej┼íie, lebo negat├şvna rovesn├şcka odozva sa deje pred ve─żk├Żm publikom. Obe┼ą ─Źasto nevie, kto v┼íetko bol jej svedkom. Psychick├ę d├┤sledky kyber┼íikanovania b├Żvaj├║ ─Źasto bolestnej┼íie a traumatizuj├║ce. Osud na┼íich ┼żiakov n├ím nie je ─żahostajn├Ż a preto ve─żk├║ pozornos┼ą venujeme tomuto probl├ęmu. Koordin├ítorka prevencie zorganizovala d┼ła 7. novembra 2019 ─Ćal┼í├ş program so zameran├şm na prevenciu kyber┼íikanovania. Lektori z Centra pedagogicko-prychologick├ęho poradenstva a prevencie Mgr. Andrea Zelinov├í ┼áuvadov├í a Mgr. Jozef Vra┼í┼ą├ík realizovali pre ┼żiakov 7. ro─Źn├şka aktivity kombin├íciou z├í┼żitkov├ęho u─Źenia a informa─Źn├Żch blokov. Pritom vyu┼żili najnov┼íie poznatky v danej oblasti. ┼Żiaci sa obozn├ímili so z├íkladn├Żmi pojmami a legislat├şvou v s├║vislost├ş s vyu┼ż├şvan├şm virtu├ílneho priestoru, kyber┼íikanovan├şm a s mo┼żnos┼ąami, kde h─żada┼ą pomoc, ako situ├ície rie┼íi┼ą a tie┼ż ako im  predch├ídza┼ą. ┼Żel├íme si, aby si ┼żiaci uvedomili, ─Źo to kyber┼íikanovanie je, pre─Źo je nespr├ívne a ako sa maj├║ chr├íni┼ą pred negat├şvnymi dopadmi.       


Bedminton ┼żiakov - OK - Simon Kuba┼íek a Viktor Pol├í─Źek - 3. miesto - 7.11.2019Rodinn├ş historici - 5. C - november 2019    Piataci sa na dejepise zahrali na rodinn├Żch historikov. Spolu s rodi─Źmi, star├Żmi a prastar├Żmi rodi─Źmi h─żadali najstar┼íie rodinn├ę fotografie, p├ítrali po minulosti svojich pr├şbuzn├Żch, zis┼ąovali roky a fakty. Mnoh├Żm sa podarilo dosta┼ą do obdobia konca 19. a za─Źiatku 20. storo─Źia! Unik├ítne boli fotografie vojakov z prvej svetovej vojny, ktorej 101. v├Żro─Źie ukon─Źenia si pripomenieme v pondelok 11. 11. 1918/2019.


Exkurzia - Kremnica, ┼Żiar nad Hronom - 5. ro─Źn├şk - 29. 10. 2019    29. okt├│bra 2019 ┼żiaci 5. ro─Źn├şka mali mo┼żnos┼ą obohati┼ą si svoje vedomosti na geograficky zameranej exkurzii. F├írali sme v Kremnici a objavovali vesm├şr v ┼Żiari nad Hronom.


Medzin├írodn├Ż de┼ł ┼íkolsk├Żch kni┼żn├şc so ┼żiakmi ┼ápZ┼á - 3. A - 28. 10. 2019    ┼átvrt├Ż okt├│brov├Ż pondelok sme spolo─Źne so ┼żiakmi ┼ápZ┼á Doln├Ż Kub├şn osl├ívili Medzin├írodn├Ż de┼ł ┼íkolsk├Żch kni┼żn├şc. T├ęma tohto d┼ła sa t├Żkala 145. v├Żro─Źia narodenia J. G. Tajovsk├ęho ÔÇô In┼ípiruj├║ci ┼żiaci, tvoriv├í myse─ż. Zdramatizovan├ę dielo - Prv├ę hodinky - obohaten├ę hudobn├Żm doprovodom a tvoriv├Żmi aktivitami, priniesli de┼ąom z├íbavu i ponau─Źenie.


Starostlivos┼ą o hrob T. H. Florina - ┼żiacky parlament - 25. 10. 2019    Poslanci ┼żiackeho parlamentu aj tento rok kr├ítko pred "du┼íi─Źkov├Żmi" sviatkami dali do poriadku hrob T. H. Florina, ktor├Ż m├í na┼ía ┼íkola dlh├ę roky pod patron├ítom. Vyhrabali l├şstie, o─Źistili n├íhrobn├Ż kame┼ł, zap├ílili svie─Źky, ulo┼żili veniec. Hrob by si zasl├║┼żil gener├ílnu opravu, tak uvid├şme, ─Źi sa nepok├║sime za to zabojova┼ą...


Beseda o vesm├şre - 4. D, 4. C - 24. 10. 2019    D┼ła 24. 10. 2019 sa ┼żiaci IV. D a IV. C z├║─Źastnili  besedy o VESM├ŹRE s ockom ┼żia─Źky IV. 000D triedy Simonky Andrisovej, Ing. Jaroslavom Andrisom. Ve─żmi zauj├şmavou formou ┼żiakom rozpr├íval o plan├ętach, hviezdach a in├Żch vesm├şrnych teles├ích. Bola to u┼ż v porad├ş jeho tretia beseda. V druhom ro─Źn├şku rozpr├íval o v─Źel├ích a v tre┼ąom o map├ích. Ve─żmi pekne mu za ochotu a preuk├ízan├ę vedomosti ─Ćakujeme a te┼í├şme sa na zimn├ę pozorovanie hviezd priamo na no─Źnej oblohe v r. 2020.


Futsal - okresn├ę kolo ┼żiakov Z┼á - 23. 10. 2019Kurz kor─Źu─żovania - okt├│ber 2019Diagnosticko-poradensk├í ─Źinnos┼ą k vo─żbe povolania - 22. 10.  a 23. 10. 2019    V├Żber strednej ┼íkoly pre ┼żiakov 9. ro─Źn├şka je ve─żmi n├íro─Źn├Ż. Mnoh├ş ┼żiaci u┼ż dlh┼íie vedia k ─Źomu inklinuj├║, ─Źo ich bav├ş. Je v┼íak ve─ża aj tak├Żch det├ş, ktor├ę  nevedia, kde by si mohli da┼ą prihl├í┼íku na stredn├║ ┼íkolu.  A tak pre nich v├Żchovn├í poradky┼ła  zorganizovala v 8. ro─Źn├şku absolvovanie testov pod veden├şm psychol├│gov. Vyhodnotenie ich z├íujmov, smerovanie a mo┼żnosti ┼ít├║dia sa uskuto─Źnilo v  d┼łoch 22.10. a 23.10.2019 v 9. ro─Źn├şku. Psychol├│govia z Centra pedagogicko-psychologick├ęho poradenstva a prevencie riadite─ż PhDr. Anton Soj─Ź├ík, PhDr. Zuzana Machajov├í,PhD a Mgr. M├íria Fendekov├í zrealizovali popri diagnostike aj poradenstvo k v├Żberu strednej ┼íkoly pre ┼żiakov a ich rodi─Źov. Ver├şme, ┼że aj t├íto aktivita pom├┤┼że ┼żiakom 9. ro─Źn├şka pri v├Żbere tej spr├ívnej ┼íkoly na z├íklade ich z├íujmu a mo┼żnosti uplatnenia sa na trhu pr├íce.


Vyhodnotenie zberu papiera - 23. 10. 2019    Op├Ą┼ą sa v na┼íej ┼íkole uskuto─Źnil zber papiera. ┼Żiaci 1. stup┼ła vyzbierali spolu 6 881 kg a ┼żiaci 2. stup┼ła 4 739 kg. Najusilovnej┼íie triedy boli vo stredu 23. 10. odmenen├ę sladk├Żmi kol├í─Źikmi.


Umiestnenie tried 1. stup┼ła:  1. miesto - 1. A - 1 483 kg (74,15 kg na ┼żiaka)

                                          2. miesto - 2. A - 1 383 kg (62,86 kg na ┼żiaka)

                                          3. miesto - 4. C - 632 kg (35,11 kg na ┼żiaka)

Umiestnenie tried 2. stup┼ła:  1. miesto - 5. A - 938 kg (34,74 kg na ┼żiaka)

                                          2. miesto - 5. C - 830 kg (34,58 kg na ┼żiaka)

                                          3. miesto - 8. A - 499 kg (27,72 kg na ┼żiaka)


V┼íetk├Żm "zbera─Źom" ─Ćakujeme a te┼í├ş n├ís, ┼że si uvedomuj├║ v├Żznam recykl├ície papiera.


T├Ż┼żde┼ł Hovorme o jedle - 2. B - 14. 10. - 18. 10. 2019Pasovanie prvákov - 17. 10. 2019    17. 10. 2019 sa stalo 72 prv├íkov pr├ívoplatn├Żmi ┼żiakmi na┼íej ┼íkoly. Po pr├şhovore star┼í├şch ┼żiakov a pani riadite─żky, zlo┼żen├ş prv├íckeho s─żubu, boli sl├ívnostne pasovan├ş za prv├íkov. Svojim kr├ítkym programom potvrdili, ┼że  si to naozaj zasl├║┼żia. Na┼íim prv├íkom ┼żel├íme, aby sa v ┼íkole c├ştili dobre, ve─ża ├║spechov v ┼íkolskej pr├íci a mnoho skvel├Żch kamar├ítov.


Z├í┼żitkov├ę vyu─Źovanie vo Florinovom dome - 7. C - 16. 10. 2019    Na┼íi siedmaci sa po─Źas kombinovanej dvojhodinovky dejepisu a ob─Źianskej n├íuky z├║─Źastnili z├í┼żitkov├Żch aktiv├şt vo Florinovom dome, kde je in┼ítalovan├í v├Żstava v├Żtvarn├Żch pr├íc Tibora Spitza. Ten sa ako 12-ro─Źn├Ż ┼żidovsk├Ż chlapec musel po─Źas vojny ukr├Żva┼ą 200 dn├ş so svojou rodinou v bunkri za Sr┼łac├şm. Deti sa prostredn├şctvom p├║tav├ęho rozpr├ívania, obrazov a aktiv├şt v┼żili do jeho ne─żahkej ┼żivotnej situ├ície. Uvedomili si, ┼że ┼żij├║ bezpe─Źn├Ż a plnohodnotn├Ż ┼żivot...


Beseda so spisovate─żkou Katar├şnou ┼ákorupovou - 2. B - 16. 10. 2019Beseda so spisovate─żkou Petrou Nagyovou D┼żerengovou - 3. B - 15. 10. 2019    D┼ła 15.10.2019 sa ┼żiaci 3.B triedy z├║─Źastnili v priestoroch Oravskej kni┼żnice A. Habov┼ítiaka besedy so spisovate─żkou Petrou Nagyovou D┼żerengovou. Stretnutie s  autorkou rozpr├ívok pre deti a ┼żensk├Żch rom├ínov pre dospel├Żch bolo ve─żmi zauj├şmav├ę a in┼ípirat├şvne. Teta spisovate─żka porozpr├ívala de┼ąom o svojich liter├írnych za─Źiatkoch, o osobnom ┼żivote, o svojich de┼ąoch, rodi─Źoch, priate─żoch, tie┼ż o svojich pl├ínoch na liter├írnom poli. Deti ju zahrnuli mno┼żstvom zvedav├Żch ot├ízok, s b├íbkami si zahrali divadielko pod─ża ├║ryvku, ktor├║ im teta spisovate─żka pre─Ź├ştala. Na z├íver si mnoh├ę z det├ş doplnili dom├ícu kni┼żnicu o jednu z kn├şh autorky aj s venovan├şm.


Prevencia faj─Źenia a alkoholu - 7. a 8. ro─Źn├şk - 10. 10. 2019    Vieme, ┼że alkohol a faj─Źenie je celosvetov├Żm probl├ęmom. Boju proti nim venujeme ve─żk├║ pozornos┼ą. Koordin├ítorka prevencie Mgr. O─żga Babicov├í zorganizovala d┼ła 10.10.2019 v 7.A, 7.B a 7.C triede program so zameran├şm na prevenciu faj─Źenia a v 8.A, 8.B a 8.C triede program so zameran├şm na prevenciu alkoholu a fet├ílny alkoholov├Ż syndr├│m. Lektorky z region├ílneho ├║radu verejn├ęho zdravotn├şctva PhDr. Be├íta Valent├şnyov├í a Andrea Uch├í─żov├í pribl├ş┼żili ┼żiakom a pouk├ízali  najm├Ą na  zdravotn├ę rizik├í pitia alkoholu v tehotenstve na v├Żvin plodu, zdravotn├ę a soci├ílne rizik├í nadmernej konzum├ície alkoholu v t├şned┼żerskom veku, zdravotn├ę rizik├í faj─Źenia. Program bol spestren├Ż premietan├şm filmu. Prajeme si, aby si ┼żiaci v─Źas uvedomili, rizik├í faj─Źenia, alkoholu, ktor├Ż je hlavnou pr├ş─Źinou poru┼íen├ş z├íkonov, predpisov, pr├ş─Źinou autohav├íri├ş, trestn├Żch ─Źinov, rozvodov a in├Żch negat├şvnych javov.


Cezpo─żn├Ż beh - krajsk├ę kolo - 8. 10. 2019    N├í┼í ┼żiak Adam Jur├şk z 9. B triedy skon─Źil na krajskom kole v cezpo─żnom behu, ktor├ę sa konalo 8. 10. 2019 v Liptovskom Mikul├í┼íi, na kr├ísnom 3. mieste. Gratulujeme!


Beseda s aktivitami ÔÇ×Prevencia rasizmu a extr├ęmizmuÔÇť - 9. B - 7. 10. 2019    V ┼żivote sa, ┼żia─ż, stret├ívame aj s predsudkami, netoleranciou, rasizmom aj extr├ęmizmom. Aby sme tieto pojmy ch├ípali spr├ívne a vedeli proti nim bojova┼ą, nav┼ít├şvili na┼íich deviatakov panie lektorky z CPPPaP v Dolnom Kub├şne. Spolo─Źn├Żmi aktivitami sa deti u─Źili rozpozna┼ą tieto prejavy v ka┼żdodennom ┼żivote, na soci├ílnych sie┼ąach a maj├║ ve─ża n├ímetov na prem├Ż┼í─żanie.


Testovanie pohybov├Żch predpokladov - 1. ro─Źn├şk - 4. 10. 2019    Testovanie pohybov├Żch predpokladov ┼żiakov 1. ro─Źn├şka prebehlo 4.10.2019. Pod veden├şm pani u─Źite─żky ┼Ż├í─Źikovej, triednych u─Źiteliek a star┼í├şch ┼żia─Źok cel├ę testovanie prebehlo v dobrej n├ílade, deti si vysk├║┼íali svoje schopnosti, vz├íjomn├║ toleranciu.


├Ü─Źelov├ę cvi─Źenie - 7. C - 1. 10. 2019    Na jesenn├ę ├║─Źelov├ę cvi─Źenie sa podarilo siedmakom prepa┼íova┼ą aj trocha hist├│rie. Po zablatenom prechode od Belezu cez Trniny si pre┼ítudovali nov├ę informa─Źn├ę tabule o archeologickej minulosti lokality a o vz├ícnych n├ílezoch z doby kamennej, medenej, bronzovej, ┼żeleznej ─Źi ve─żkomoravsk├ęho obdobia. Na druh├Ż de┼ł traja, ktor├Żch oble─Źenie a top├ínky vyzerali po prechode "najlep┼íie", dostali praktick├║ cenu.


├Ü─Źelov├ę cvi─Źenie - 5. ro─Źn├şk - 1. 10. 2019    Kr├ísny slne─Źn├Ż de┼ł ┼żiaci II. stup┼ła na┼íej ┼íkoly str├ívili v pr├şrode na ├║─Źelovom cvi─Źen├ş. Piataci si preverili nielen svoje vedomosti v teoretickej s├║┼ąa┼żi, ale aj fyzick├║ zdatnos┼ą v ┼íportov├Żch s├║┼ąa┼żiach. Bol to de┼ł pln├Ż z├íbavy a skvel├Żch z├í┼żitkov.


Atletick├í sez├│na pomaly kon─Ź├ş - september 2019    Atletick├ę s├║┼ąa┼że tejto sez├│ny pomaly kon─Źia a na┼íi ┼żiaci dosiahli ve─żmi pekn├ę v├Żsledky.

    Najlep┼íie na┼íu ┼íkolu reprezentoval z chlapcov Jaroslav Juraj Le┼í┼łovsk├Ż, ┼żiak 6.A triedy, ktor├Ż sa svojimi v├Żkonmi u┼ż 17. j├║na dostal aj do Po─żska, kde reprezentoval Slovensko v hode kriketkou. ┼Żia─ż, nehodil svoje maximum a z├şskal nesl├ívnu zemiakov├║ medailu. V├Żborne pokra─Źoval aj po pr├ízdnin├ích a na viacboji v Tren─Ź├şne hodil svoj osobn├Ż rekord 60,47m v hode kriketkou a aj v behoch si urobil osobn├ę rekordy. Vo svojej vekovej kateg├│rii skon─Źil druh├Ż. Posledn├ę preteky mu kone─Źne priniesli vyt├║┼żen├ę zlato. D┼ła 28. 9. v Dubnici vyhral majstrovstv├í kraja v hode kriketkou. Druh├Ż talent Mat├║┼í Pac├ík z 5. A len za─Ź├şna svoju atletick├║ kari├ęru, ale u┼ż sa umiestnil 7. septembra na 1. mieste v skoku do v├Ż┼íky v kateg├│rii najmlad┼íieho ┼żiactva na pretekoch v Dubnici.

    Z diev─Źat ve─żk├ę ├║spechy dosahuje Petra ┼ákulcov├í z 8. B triedy, ktor├í na majstrovstv├ích Slovenska v Ko┼íiciach skon─Źila na ne┼í┼ąastnom 4. mieste, ale napriek tento tomu reprezentovala Slovensko v hode kladivom v Slovinsku, kam sa prebojovala opakovan├Żmi v├ş┼ąazstvami na majstrovstv├ích kraja. Tam sa jej s├şce nedarilo, ale konkurencia s├║┼ąa┼żiacich z piatich eur├│pskych kraj├şn bola tvrd├í a Petra tieto preteky absolvovala sama bez tr├ęnera. Na pretekoch v Trnave pretekala vo vrha─Źskom viacboji len tri dni predt├Żm a skon─Źila na v├Żbornom 2. mieste. Bol to pre Petru naozaj n├íro─Źn├Ż mesiac.

─Äal┼íie pekn├ę umiestnenia na┼íich diev─Źat boli tento v├şkend v Dubnici. Darine Klia─Źikovej, tie┼ż z 8. B, unikla bronzov├í medaila vo vrhu gu─żou o 9 cm a Lesia Baloghov├í skon─Źila v hode kriketkou na 5. mieste.

    D├║fame, ┼że aj bud├║ca sez├│na bude pre na┼íich atl├ętov aspo┼ł tak├íto ├║spe┼ín├í.


Prv├ę z├ípasy mlad├Żch volejbalistiek - 29. 9. 2019    Na┼íe najmlad┼íie volejbalistky maj├║ svoje prv├ę z├ípasy za sebou...s├şce nevyhrali, ale t├║to sez├│nu zbieraj├║ sk├║senosti... :-)


Prv├íci prv├Żkr├ít v kni┼żnici - 1. C - 27. 9. 2019Eur├│psky de┼ł jazykov - 2. B - 26. 9. 2019┼Żiacky parlament - 1. zasadnutie - 26. 9. 2019    Aj v tomto ┼íkolskom roku bude na na┼íej ┼íkole pracova┼ą ┼ŻIACKY PARLAMENT. Poslanci za jednotliv├ę triedy 4. a┼ż 9. ro─Źn├şka bud├║ pom├íha┼ą pri organizovan├ş tradi─Źn├Żch akci├ş ┼íkoly, prin├í┼ía┼ą podnetn├ę n├ívrhy smerom k jej vedeniu a informova┼ą vo svojich triedach o pripravovan├Żch podujatiach. U┼ż teraz sa te┼í├şme na pasovanie prv├íkov, viano─Źn├Ż baz├ír ─Źi ┼żiacky ples...


Jesenn├ę upratovanie ┼íkolskej z├íhrady na technike - 8. C - 24. 9. 2019Sústredenie volejbalistiek - Zázrivá - 16. 9. - 20. 9. 2019Eur├│psky t├Ż┼żde┼ł mobility - 3. B - 16. 9. - 20. 9. 2019    V r├ímci Eur├│pskeho t├Ż┼żd┼ła mobility sa ┼żiaci 3.B triedy z├║─Źastnili r├┤znych aktiv├şt. V priestoroch Oravskej kni┼żnice A. Habov┼ítiaka si otestovali svoje vedomosti  o dopravn├Żch zna─Źk├ích a pravidl├ích cestnej prem├ívky. Na Hviezdoslavovom n├ímest├ş absolvovali jazdu zru─Źnosti na bicykli, mali mo┼żnos┼ą pozrie┼ą si ponuku bicyklov a dozvedie┼ą sa  o z├íkladnej v├Żbave ka┼żd├ęho cyklistu.


Cezpo─żn├Ż beh - okresn├ę kolo - 12. 9. 2019    Niektor├ş na┼íi ┼żiaci a ┼żia─Źky II. stup┼ła sa 12. 9. 2019 z├║─Źastnili okresn├ęho kola v cezpo─żnom behu. Tak ako preteky, tak aj umiestnenia na┼íich det├ş boli zauj├şmav├ę - Adam Jur├şk (9.B) zv├ş┼ąazil a postupuje do krajsk├ęho kola, Lenka Z├ípoto─Źn├í (9.A) obsadila 3. miesto a dru┼żstvo chlapcov skon─Źilo druh├ę. ─Äakujeme za reprezent├íciu a gratulujeme!


Gajdošská vandrovka - 12. 9. 2019Beseda s ilustr├ítorkou Martinou Matlovi─Źovou - 2. B - 11. 9. 2019Daj si ─Źas - 10. 9. 2019    Nakr├║canie s├║┼ąa┼że DAJ SI ─îAS v RTVS Bratislava siedmakom prinieslo 3 zauj├şmav├ę a miestami ve─żmi nap├şnav├ę hodiny v telev├şznom ┼ít├║diu. To, ─Źo si aj na┼íi s├║┼ąa┼żiaci a fandiace publikum odmakali, uvid├şte vo vysielan├ş Jednotky nesk├┤r na jese┼ł.


Prijatie hokejistov u primátora mesta - 9. 9. 2019    Na┼íi star┼í├ş ┼żiaci - hokejisti (kateg├│ria U13) boli prijat├ş prim├ítorom mesta Doln├Ż Kub├şn, kde si prevzali v├ş┼ąazn├Ż poh├ír a medaily za v├ş┼ąazstvo v 1. lige star┼í├şch ┼żiakov regi├│nu stred v sez├│ne 2018/19. Gratulujeme, chlapci!

M├┤┼żete si pozrie┼ą aj report├í┼ż v TVDK.


─îerstv├ę hlavi─Źky - 3. 9. 2019    Hur├í├í├í├í├í├í, dnes sme prv├Żkr├ít dostali z projektu ─îerstv├ę hlavi─Źky (Kaufland) ovocie - jab─║─Źka. Nabud├║ce bud├║ ban├íny a potom mno┼żstvo ─Ćal┼íieho skvel├ęho ovocia. Te┼í├şme sa a v├í┼żime si to, ─Źo sme tvrdo vybojovali a dost├ívame zadarmo. :-)

    M├┤┼żete si pre─Ź├şta┼ą ─Źl├ínok a pozrie┼ą ─Ćal┼íie fotografie na myorava.sme.sk a tie┼ż pozrie┼ą report├í┼ż na TVDK.