POZOR! Zmeny v platbách nájdete v menu - ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ (Oznamy, Poplatky), ŠKOLSKÝ KLUB DETÍ (Pokyny pre rodičov), CVČ, ZÁUJMOVÁ Č.

Stavanie mája
30.apríl.2019

MÁJ, MÁJ, ZELENÝ, POD OBLÔČKOM SADENÝ.... Sadíme my máje, čo nám dajú za ne... kiss

Viac fotografií z tejto krásnej akcie v našej FOTOGALÉRII.

Reportáž televízie JOJ - Stavanie májov.

Viete históriu a tradíciu stavania májov?

Máje boli známe už v antike. Staroveké národy dávali pred 1. májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Májová zeleň, ako magický prostriedok, vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast. Máj vtedy predstavoval mladý stromček, najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový. V slovanskej kultúre sa máje stavali z dôvodu hojnosti a dostatku plodov a krmiva, a odtiaľ bol už len krôčik k významu, ktorý sa najčastejšie skloňuje v dnešnej dobe.
Staval sa pred domy, v ktorých bolo dievča súce na vydaj. Krivý alebo nepravidelne rozkošatený strom bol hanbou pre dievča aj pre darcu. Mládenci s muzikou šli do každého domu, pred ktorým stal máj a v tanci vykrútili dievča i všetky ženy v dome. Tanečnice ponúkali pálenkou a vyberali peniaze za máj.

INFO

Vyzdvihnutie čipov