ZŠ Martina Kukučína
"Každé poznanie vychádza zo srdca, každé vzdelanie zo života"




Popis projektu


"Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci dotačného programu na poskytnutie účelovej dotácie Úradu vlády SR na podporu programov, iniciatív a aktivít v oblasti národnej protidrogovej stratégie pre rok 20 ll. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedný <KUKUČÍNKA – občianske združenie> ".


Názov projektu

 

Vieš, kam kráčaš?

 

Cieľ projektu



     Hlavným cieľom projektu je zamerať pozornosť všetkých zúčastnených na prevenciu, posilňovať schopnosť ochrániť sa pred sociálno-patologickými javmi. Naším cieľom je tiež vytváranie podmienok na aktívne a zmysluplne využívanie  voľného času, zdravý rozvoj osobnosti, zdravotný štýl, na podporu aktivít zameraných na predchádzanie užívania drog a rizík s tým spojených, ukázať žiakom nebezpečenstvo drog, ukázať im možnosti riešenia vlastných problémov v rodine a v škole, ukázať možnosti predchádzania závislostiam a východiská z nich a naučiť sa kráčať správnym smerom.

Prostredníctvom realizácie pobytových, výchovno-vzdelávacích, zážitkových a športových aktivít plánujeme: 

•     u žiakov: 

-              posilňovať schopnosť obrániť sa pred sociálno-patologickými javmi

-              zmeniť interakčné vzťahy, autoritatívnu atmosféru nahradiť humanisticko-tvorivou výchovou, 

-              nachádzať pozitívne životné ciele a hodnoty, - poznať riziká zneužívania návykových látok, dopad na zdravie človeka, partnerské a rodinné spolužitie, tehotenstvo, prenos infekcie HIV/AIDS ... 

-              uvedomiť si mechanizmy vzniku závislosti na návykových látkach,

-              uplatniť presvedčivú argumentáciu voči vrstovníkom v súvislostí s odmietnutím návykových látok,

-naučiť podporovať zdravý životný štýl, pohyb a šport

-              naučiť sa uplatňovať vo vlastnom dennom režime základné zásady prispievajúce k zachovaniu a upevňovaniu zdravia.

•     u pedagógov, rodičov a verejnosti:  - poznať možnosti prevencie , ako aj riziká drogovej závislosti a jej následky,

-              naučiť sa prispôsobovať týmto poznatkom výchovu tak, aby ich vývoj smeroval k dostatočnej informovanosti a vytváraniu negatívnych postojov voči drogám, -  zvýšiť právne povedomie z oblasti


kriminológie /trestnoprávne dôsledky užívania legálnych a nelegálnych drog/,

-  naučiť ich ako majú postupovať v prípade podozrenia u detí na otravu nelegálnou drogou. 

Stručný popis projektu 

(uvedie sa stručný popis súčasného  stavu a problém, ktorý  sa má  projektom vyriešiť, definujú sa vonkajšie a vnútorné faktory, ktoré môžu mať vplyv na implementáciu projektu, formy a metódy  riešenia)


Občianske združenie KUKUČÍNKA, ktoré pracuje pri základnej  škole, orientuje svoju činnosť na školopovinné deti, ich zmysluplné využívanie voľného času, zdravý rozvoj osobnosti, zdravý životný štýl a podnietenie ich záujmu po poznaní. Spolupracuje so základnými školami v meste Dolný Kubín a vie o problémoch, s ktorými sa školy v poslednom období stretávajú. Ide o nadmerné užívanie alkoholu a fajčenie u detí a mládeže, užívanie drog a omamných látok, ktoré veľmi rázne vstupuje do ich života a po ktorých siaha čoraz viac školopovinných detí, ktoré vážne narúšajú a ohrozujú ich vývoj. Neustále narastá počet drogovo závislých ľudí. V súčasnosti je tento problém naliehavý, pretože už i v menších mestách sú nielen konzumenti rôznych drog, ale i distributéri. Príčiny tohto javu sú rôzne od psychických problémov, akými sú depresia, úzkosť, strach z neúspechu, pocit stresu, bezmocnosti, problematických vzťahov v rodine, škole až po snahu presadiť sa v kolektíve rovesníkov, ale tiež nevyčerpávajúca informovanosť u rodičov, detí a mládeže o nepriaznivých účinkoch drog.    

     Projektom chceme pomôcť tieto príčiny problémov riešiť asertívnou formou a dokázať, že budovaním pozitívnych životných cieľov a hodnôt, uplatnením presvedčivej argumentácie s odmietnutím návykových látok sa dá eliminovať vznik drogovej závislosti.     

     Tiež chceme poskytnúť pedagógom a rodičom informácie o možnostiach prevencie u žiakov , ako aj o rizikách drogovej závislosti a ich následkoch, a naučiť ich prispôsobovať týmto poznatkom ch výchovu tak, aby ich vývoj smeroval k dostatočnej informovanosti a k vytváraniu negatívnych postojov voči drogám. 

Výstupom z projektu bude spracovanie a vydanie metodicko-prezentačnej príručky, ktorá bude slúžiť ako súhrn aktivít a vyhodnotenie projektu nielen pre účastníkov, ale aj pre iné školy v regióne DolnýKubín.

Cieľová skupina


Cieľovou skupinou projektu sú: 

1. Žiaci predpubertálneho a pubertálneho veku na 1. aj 2. stupni základnej školy, ktorí patria do najrizikovejšie veku čase dospievania. Ide o žiakov, ktorí sú v tomto období ovplyvnení najmä kamarátmi a sú náchylní na vyskúšanie všetkého nového.

Na víkendový pobyt vyberieme deti s problémovým správaním, z prostredia ohrozeného sociálnou patológiou, u ktorých možno oprávnene predpokladať


zvýšené riziko sociálno-pedagogického vývinu a vzniku drogovej závislosti. 

2. Dospelí -vytipujeme skupinu  rodičov, ktorí potrebujú pomoc pri výchove svojich detí, sa zúčastnia výchovno-vzdelávacích aktivít podľa naplánovaného časového harmonogramu a 10 pedagógov, ktorí prichádzajú do styku s týmito žiakmi. Účastníkmi budú aj pedagógovia a široká verejnosť, ktorí si chcú zvýšiť svoje právne vedomie a zlepšiť svoj prístup k zdravému životu, k poznaniu možností rizík a prevencie.

A. aktivity pre žiakov: 

1. „Športový protidrogový týždeň“ Školské športovo-relaxačné aktivityseptember, október 2011, počet účastníkov 330 ,žiaci vo veku od 7-15 rokov ( realizácia pre žiakov vo veku, ktorý je najviac rizikový , žiaci sú náchylní stať sa

členmi delikventných skupín)

-              Medzinárodný deň pešej chôdze do školy dňa

5.10.2011

-              Medzitriedne zápasy pre chlapcov vo florbale,  a vybíjanej pod názvom „Zober loptu, nie drogu“ ( 200 účastníkov )

-              Pre dievčatá aerobic, medzitriedne zápasy vo volejbale ( 50 účastníkov )

-              Pre žiakov so ŠKD súťaž: Atletika hrou ( 100 účastníkov )

-              Športovo-branný deň, účelové cvičenie.

-              Cvičenie sebaobrany.

Účastníkom bude zabezpečený občerstvenie, pitný režim a vrátane a víťazi obdržia odmeny.

2. Sociálno-psychologické výcviky: „Dvojdňový víkendový pobyt“ pre vybratých žiakov zo znevýhodneného

sociálneho prostredia, ľahko podliehajúci negatívnym vplyvom – október 2011 počet účastníkov 40 detí, 6 dospelých 

-              Zamerané na sebapoznávanie, sebaovládanie, sebaúctu, sebadôveru, asertívne riešenie problémov.

-              Zoznamovacie aktivity, komunikačné zručnosti, rola – play.

-              Nácvik komunikačných zručností a asertívnych techník, vytváranie väzieb dôvery medzi žiakmi a učiteľmi, pod názvom

„Spolu sme hustejší“ 

-              Spoznávanie sa navzájom, vytvorenie pozitívnych vzťahov v skupine.

-              Riešenie problémov asertívnym spôsobom. -  Tvorenie najoriginálnejšej prezentácie v Power-pointe, grafické plagáty so zameraním na protidrogovú činnosť počas víkendového pobytu na tému, „Vybral som si život, nie drogy ...“

-              Natáčanie  videoklipu so zmyslom pre humor počas víkendového pobytu.

-              Naučiť deti povedať nie v súvislostí s odmietnutím návykových látok.


-              Šplhanie, preliezanie, preskakovanie potoka, orientácia v teréne počas víkendového pobytu. -  Relaxačné techniky: tanec – aerobic, zumba, hip-hop, ...

-              Na víkendovom pobyte žiaci bude účastníkom poskytnuté ubytovanie a stravovanie, potreby na zaznamenávanie prednášok, pitný režim, budú odmeňovaní za svoju aktivitu v spoločenských, vzdelávacích a športových súťažiach. 

3. Európsky týždeň boja proti drogám –  tretí novembrový týždeň počet účastníkov 240 

Cieľovou skupinou budú žiaci II. stupňa ZŠ, ktorí sú práve pre svoj vek ohrozenou skupinou.

Záujmové aktivity: 

-              Tvorivá rozprava s odborníkmi, psychológmi, policajtmi, abstinujúcim narkomanom             – v spolupráci s EDUKOSOM, políciou, ÚPSVaR,...

-              Skupiny žiakov sa 3 krát do mesiaca budú stretávať so skupinou dobrovoľníkov, ktorí s nimi budú uskutočňovať aktivity zamerané na prevenciu drogových závislostí /počítač, HIP-HOP, KOCK BOX, stretnutie s policajtom, kurátorom/, ale aj s abstinujúcimi narkomanom.

Konkrétne aktivity uskutočnené v škole    - Besedy, tvorivé rozpravy, prednášky s mestskou a štátnou políciou  z oddelenia prevencie, detskou kurátorkou z ÚPSVaR, so psychológom CPPPaP, s pracovníkmi z Centra podpory zdravia, s právnikmi zamerané na prevenciu proti nebezpečným a škodlivým látkam.

4. Návrat k tradíciám – výhra nad drogami a alkoholom v rámci týždňa regionálnej výchovy, cieľová skupina žiakov vo veku 7-15 rokov – snaha podporiť záujem o históriu, región, národnú hrdosť,zdravý životný štýl, počet účastníkov 200 

-              Týždeň zdravej výživy – príprava ovocných, zeleninových šalátov, nealkoholických nápojov v ŠJ a na vyučovacích hodinách rodinnej prípravy.

-              Vydanie školského časopisu so zameraním na protidrogovú činnosť.

-              Prezentácia výtvarných klasických prác a počítačovej grafiky, literárnych prác v triedach počas tvorivej rozpravy s rodičmi o protidrogovej činnosti.

-              Inštalovanie nástenky s uvedením názorov žiakov na problematiku drogových závislostí. -  Film o skutočných príbehoch ľudí závislých na drogách.

5. Súťaže, cieľová skupina –deti od 3.15 rokov, predpokladaný počet 50: 

-  Súťaže budú vyhlásené pre deti ZŠ, MŠ a ZUŠ v našom meste a okolí.


-              Vyhlásenie literárnej súťaže na protidrogovú tému v dvoch kategóriách v poézii a próze.

-              Vyhlásenie výtvarnej súťaže a najvýstižnejší obrázok v oblasti drogovej prevencie, výber 10 najlepších námetov pre podklad propagačných materiálov  spomínanej oblasti.

-              Vyhlásenie súťaže tried v rámci Medzinárodného dňa bez fajčenia o najzaujímavejšiu nástenku.

-              Vyhlásenie farebného týždňa – uskutočniť v rámci Európskeho týždňa boja proti drogám. -  Všetky súťaže budú vyhodnotené a víťazi odmenení.  

6.Výstup – metodická  činnosť:  Vytvorenie metodickej a prezentačnej príručky – súhrn aktivít, ich propagácia, výťahy z prednášok, fotografie, práce detí)- príručka bude poskytnutá aj do iných škôl a organizácií v okolí Dolného Kubína. Tvorcovia projektu  sa budú podieľať na jej zostavení, grafickom návrhu a daní do tlače. Plánujeme vytlačiť 200 ks tejto metodiky, slúžiť bude pre široký okruh užívateľov a má odrážať aktivity projektu 7. Tvorivé rozpravy prednášky, besedy aktivity pre pedagógov , rodičov a verejnosť –( počet účastníkov 40 ) Zamerané na:

-              Pôsobenie osobnosti učiteľa a rodičov na detí.

-              Nepriamu spoluprácu na programe, hlavne rodičia v svojich rodinách.

-              Zapájanie sa rodičov spolu s deťmi cieľovej skupiny do výtvarnej a literárnej súťaže. - Poznanie možnosti prevencie, ako aj riziká drogovej závislosti a jej následkoch.

-              Výchovu svojich žiakov a detí tak, aby ich vývoj smeroval k dostatočnej informovanosti a vytváraniu negatívnych postojov voči drogám.

-              Zvýšenie právneho povedomia z oblasti kriminológie /trestnoprávne dôsledky užívania legálnych a nelegálnych drog/. 

-              Tvorivú rozpravu, besiedku, kde cieľová skupina žiakov bude prezentovať výsledky svojej práce realizovanej počas projektu. - Výchova svojich žiakov k zdravému životnému štýlu, pozitívnemu prístupu k životu, hodnotám, zdraviu zážitkovou formou. 

Celkový rozsah výcviku pre pedagógov a rodičov je 12 hodín a bude realizovaný v popoludňajších hodinách min. 3 hod. denne, teda celkove 3 dni výcviku.

Účastníkom bude poskytnutý materiál z prednášok a občerstvenie.


     Projekt plánujeme realizovať v spolupráci


s odborníkmi. ktorí nám pomôžu vytipovať a vybrať cieľové skupiny a konkrétne deti ( kurátor, príslušníci PZ, preventista kriminality, špeciálny pedagóg,...

     Výcviky žiakov budú realizovať okrem skúsených pedagógov aj externí lektori- odborníci na psychológiu a prevenciu. Do práce zapojíme aj dobrovoľníkov, ktorí nám tiež pomôžu pri ovplyvňovaní zmeny správania sa žiakov.

Celková účasť na aktivitách v rámci školy a okolia je predpokladaná v počte asi 500 žiakov.

Miesto realizácie a čas realizácie


Projekt sa bude realizovať  v učebných a spoločenských priestoroch ZŠ ,  na multifunkčných športoviskách ZŠ M. Kukučína a víkendový pobyt v rekreačnom zariadení mimo Dolného Kubína.

Aktivity projektu začnú v septembri 2011 a budú ukončené  v decembri 2011. 1. Športový protidrogový týždeň

(september 2011)

2. Výcvik pre žiakov/dvojdňový víkendový pobyt/ (október 2011) 3. Návrat k tradíciám – výhra nad drogami a alkoholom (v rámci týždňa Európskeho dňa rodičov a školy a regionálnej výchovy – október 2011)

4.            Európsky týždeň boja proti drogám

(tretí novembrový týždeň)

5.            Súťaže (september – december) 6. Výstup – metodicko-prezentačná príručka ( december 2011 )

7. Výcvik pre pedagógov a rodičov

(november – december 2011)

Pôsobnosť projektu 


regionálna

Udržateľnosť projektu


Na aktivity projektu budú nadväzovať pravidelné činnosti v oblastiach protidrogovej

prevencie v rámci vyučovania i mimo vyučovania:

-  pravidelné organizovanie besied v rámci Medzinárodného dňa proti zneužívaniu drog a obchodu s nimi,

-  pravidelné organizovanie tvorivých rozpráv, prednášok pre žiakov, rodičov a učiteľov, 

-  inštalovanie násteniek s témou prevencia,

-  účasťou na verejných podujatiach,

-  vo vyučovacích predmetoch etická, občianska, telesná výchova budú žiaci vedení k hlbšiemu sebapoznaniu a sebavýchove, na realizovanie programu Ako zmeniť sám seba, Cesta k emocionálnej zrelosti, Nenič svoje múdre telo ...

-  rovesnícke programy /Peer programy/.

Výstupy z projektu budú:

-  spracované v okresných novinách, školskom časopise, na webovej stránke školy s označením projektu,


-              z literárnej súťaže v kategóriách poézia a próza, z názorov a z prezentácie žiakov na problematiku drogových závislostí vytvoríme brožúrku – metodicko-prezentačnú príručku, - z výtvarných prác nainštalujeme výstavu vo vestibule školy, 

-              všetky výstavné materiály budú k dispozícii v školskej knižnici pre žiakov, učiteľov, rodičov a ďalších záujemcov,

-              poskytneme podklady pre odvysielame relácie v mestskej televízii Info- štúdio.