STAVANIE MÁJA
29.apríl.2022

DNES SME V ŠKOLE POSTAVILI MÁJ PRE NÁS VŠETKÝCH - pozrite si fotografie a videá v našej FOTOGALÉRII, ako aj reportáž TV JOJ.

Mesiac máj sa viaže k obdobiu lásky, energie a zrodu nového života. Znakom sily a rastu je májová zeleň na poliach, lúkach a záhradách.
Symbolom tohto obdobia je aj strom "máj", ktorý predstavuje zdravie a vitalitu pre všetky ženy a dievčatá z miest a dedín.
Stavanie mája podľa staroslovanského zvyku bolo v znamení prepojenia mužskej a ženskej energie a oslava lásky, života. Tak ako aj v prírode sa všetko budí, zelená a kvitne. Súčasťou postaveného mája bol aj venček. Je to symbolika v tom zmysle, aby mužské a ženské energie boli vyrovnané a vzájomne prepojené.
História stavania mája siaha až do roku 1255 do nemeckého mesta Aachen, kde sa máje stavali pred príbytkami bohatých mešťanov, na znak vážneho záujmu o švárne dievča. U nás na Slovensku, sa máje stavali na začiatku mesiaca, hlavne v noci na prvého mája.
Stavanie mája bola úloha mladých mužov, ktorí sa na tento rituál chystali v tajnosti aj týždeň. Vysoké, dlhé stromy okolo desiatich metrov, najčastejšie jedle, smreky, borovice alebo brezy, najskôr zbavili kôry a kmeň očistili od konárov. Strom potom ozdobili ornamentmi a zelený vrcholec dlhými pestrofarebnými papierovými či látkovými stuhami, šatkami od milej ...
Na našom území boli máje výrazom úcty a lásky k dievčaťu. Zvyčajne ich chlapci stavali slobodným dievčatám. Pri stavaní mája si chlapi pomáhali a niekedy sa partie chlapcov pretekali, kto bude rýchlejší. Občas si dokonca máje navzájom rúcali.
Je pekné, že sa táto tradícia zachovala. Veríme, že sa ešte dlho zachová, a že tradície našich predkov nevymiznú.
O TO SA SNAŽÍME AJ MY V ŠKOLE!