161. výročie narodenia Martina Kukučína
17.máj.2021

„Osud si ma vybral, aby ma dobre popreháňal"

17. mája si pripomíname 161. výročie narodenia spisovateľa, lekára a pedagóga Martina Kukučína. Rodák z oravskej obce Jasenová je považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského literárneho realizmu.
Meno tohto slávneho človeka nesie naša škola, tak si ho s úctou pripomeňme.
     Martin Kukučín (vlastným menom Matej Bencúr) sa narodil 17. mája 1860 v Jasenovej, zomrel 21. mája 1928 v Pakraci (Chorvátsko). Medicínu študoval v Prahe. Od roku 1893 pôsobil ako lekár v Selci na ostrove Brač v Chorvátsku, roku 1908 odtiaľ odišiel spolu s manželkou Pericou Didolićovou do Čile, kde sa zároveň stal prvým lekárom Červeného kríža v Patagónii. V roku 1926 sa definitívne vrátil do chorvátskeho mesta Lipik. Ako jeden z najvýznamnejších slovenský spisovateľov, predstaviteľov realistickej prózy písal poviedky, novely, romány i dramatické texty, ktoré dnes patria do zlatého fondu našej národnej spisby (Rysavá jalovica, Neprebudený, Na podkonickom bále, Dom v stráni, Dies Irae, Mladé letá, Mať volá a desiatky ďalších). Množstvo z jeho diel má aj filmovú podobu.
Martin Kukučín bol majster ľudového jazyka, práve on ho vyzdvihol na piedestál vysoko kultivovaného literárneho jazyka.