Testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl

T5-2017

Základné informácie

k papierovej forme testovania žiakov 5. ročníka ZŠ T5-2017

TERMÍN TESTOVANIA: 22. november 2017 (streda)

TESTOVANIE JE URČENÉ:

žiakom 5. ročníka ZŠ v SR s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským (okrem žiakov s mentálnym postihnutím), vrátane žiakov so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami

TESTOVANÉ PREDMETY:

matematika  a slovenský jazyk a literatúra na ZŠ s VJS, VJU  maďarský jazyk a literatúra na ZŠ s VJM

TESTOVANÉ UČIVO:

obsahovou stránkou a úrovňou náročnosti zodpovedá platnej pedagogickej dokumentácii pre ISCED 1 (Štátny vzdelávací program pre žiakov 1. stupňa ZŠ)

ČAS RIEŠENIA TESTOV:

60 minút – matematika,  60 minút – vyučovací jazyk

POČET TESTOVÝCH ÚLOH:

30 úloh – matematika  + 30 úloh – vyučovací jazyk

FORMA TESTOVÝCH ÚLOH:

MATEMATIKA:

úlohy s krátkou číselnou odpoveďou – 20 úloh

úlohy s výberom odpovede z možností A, B, C, D, z ktorých je vždy iba jedna správna – 10 úloh

VYUČOVACÍ JAZYK:

úlohy s výberom odpovede z možností A, B, C, D, z ktorých je vždy iba jedna správna – 20 úloh

úlohy s krátkou odpoveďou – 10 úloh

HODNOTENIE ÚLOH:

1 bod za správnu odpoveď,  0 bodov za nesprávnu, žiadnu odpoveď

POVOLENÉ POMÔCKY:

pero, ktoré píše namodro – matematika a vyučovací jazyk

NEPOVOLENÉ POMÔCKY

pravítka, kalkulačky, zošity, učebnice a iná literatúra – matematika,

výpisky, učebnice, študijné materiály – vyučovací jazyk

ZASLANIE VÝSLEDKOV

elektronická forma zaslania výsledkov na ZŠ – december 2017,

výsledkové listy žiakov a škôl – január 2018

INFORMÁCIE O TESTOVANÍ  www.nucem.sk

Riadne testovanie T5-2017 (22. 11. 2017) sa uskutoční iba papierovou formou.

TESTOVANIE ŽIAKOV SO ZZ:

Testovania sa zúčastnia žiaci 5. ročníka ZŠ, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím.

Účasť žiakov 5. ročníka ZŠ so ZZ na celoslovenskom testovaní:

- žiaci, ktorí sa vzdelávajú formou školskej integrácie (začlenenia) podľa individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu sa do testovania zapájajú,

- žiaci, ktorí sú dlhodobo alebo často umiestňovaní z vážnych zdravotných dôvodov (onkologické, psychiatrické, poúrazové, pooperačné stavy) v ZŠ pri zdravotníckych zariadeniach, sa do testovania nezapájajú,

- žiaci, ktorí sú krátkodobo umiestnení v ZŠ pri zdravotníckych zariadeniach, sa do testovania zapájajú v kmeňovej škole, ak im to ich zdravotný stav dovolí.

HARMONOGRAM

Testovanie 5-2017 - 22. november 2017 (streda)

8:00 – 8:10 (10 min) úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH

8:10 – 8:20 (10 min) rozdanie testov a oboznámenie sa s testom

8:20 – 9:20 (60 min) administrácia testu z matematiky

9:20 – 9:25 (5 min) zbieranie testov a OH

9:25 – 9:45 (20 min) prestávka

Slovenský jazyk a literatúra

9:45 – 09:55 (10 min) úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH

9:55 – 10:05 (10 min) rozdanie testov a oboznámenie sa s testom

10:05 – 11:05 (60 min) administrácia testu zo slovenského jazyka a literatúry administrácia testu z maďarského jazyka a literatúry

11:05 – 11:10 (5 min) zbieranie testov a OH

Záver testovania

11:10 – 11:30 (20 min)

Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl

T9-2018

1. Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl (okrem žiakov s mentálnym postihnutím) pod názvom Testovanie 9–2018 sa uskutoční 21. marca 2018 (streda) z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra.

2. Náhradný termín testovania sa uskutoční 5. apríla 2018 (štvrtok).

3. Cieľom testovania je získať prehľad o výkonoch žiakov na výstupe zo stupňa ISCED 2, porovnať ich výkony v testoch a poskytnúť školám spätnú väzbu a komplexnejší prehľad o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania. Výsledok žiaka slúži ako podklad pre prijímacie skúšky na stredné školy.

4. Za prípravu a metodické riadenie priebehu testovania zodpovedá NÚCEM. Za organizačné zabezpečenie testovania zodpovedá riaditeľ školy. Kontrolu objektivity testovania vykonajú zamestnanci ŠŠI a OŠ OÚ. S cieľom zvýšiť objektivitu priebehu testovania riaditelia základných a stredných škôl na základe poverenia OŠ OÚ poveria úlohou externého dozoru pedagogických zamestnancov iných základných škôl, ktorí nemajú aprobáciu na testované predmety.

5. Na vybraných základných školách sa vo februári 2018 a máj 2017 uskutoční pilotné overovanie testovacích nástrojov pre Testovanie 9.

6. Informácie o Testovaní 9-2018 sú zverejnené na www.nucem.sk